“Vučić će pasti na respiratorima“

Regija 21. feb 202516:14 0 komentara
Aleksandar Vučić se vakciniše protiv koronavirusa (OLIVER BUNIC / AFP)

U akciji suzbijanja korupcije, koju Više javno tužilaštvo ovih dana sprovodi, na meti je bilo i zdravstvo, a među uhapšenima su i načelnica na Vojno medicinskoj akademiji, kao i bivša direktorica Komore medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara Srbije i knjigovođa Komore. Nedopustivo je, kažu sagovornici Danasa, da neko pribavlja korist na račun pacijenata. Dodaju i da je u zdravstvu mnogo ucijenjenih i korumpiranih, ali da ih ne diraju jer rade u korist vlasti.

Rade Panić, anesteziolog i član Sindikata ljekara i farmaceuta Srbije ističe da se bar dvije decenije radi na urušavaju ugleda zdravstvenih radnika i da, nažalost, uvijek ima onih koji su skloni korupciji, piše Danas.

„Nisam upoznat sa dešavanjima na VMA, ali je nedopustivo da neko zloupotrebljava svoj službeni položaj da bi na račun pacijenata došao do lične dobiti, ma kako nam zarade bile nedostojne rada koji obavljamo. Što se tiče direktorke Komore sestara i tehničara, to je javna tajna već desetak godina i Ministarstvo je zloupotrebljavalo ucjenjeni položaj direktorice. Šta više, u jednom trenutku je iskorištena zarad kontrole sindikata sestara i tehničara“, navodi Panić.

Prema njegovim riječima, za mnoge se zna šta rade, ali ih ne hapse i ne procesuiraju, već ih ucjenjuju da vlasti odrađuju ono što joj treba.

„Odavno se govori o korumpiranosti direktorice Komore medicinskih sestara. Vlast je za to znala, ali nije bilo reakcije. Mnogo je takvih ucijenjenih koji se lično bogate, ali ih ne diraju, jer rade u korist vlasti. Duple štetočine“, navodi on.

Oba slučaja hapšenja su, kako naglašava Panić, skretanje pažnje javnosti sa protesta studenata i bitnije sa onih koji su nosioci korupcije.

„Glavni zahtjev što se tiče zdravstva jeste skidanje tajnosti sa nabavki tokom epidemije, prvenstveno respiratora i vakcina. Al Capone je pao na porezu, a Vučić će na respiratorima“, zaključuje Panić.

Istovremeno, Snežana Rakić, poslanica Narodnog pokreta i specijalista ginekologije i akušervsta, ocjenjuje da su u oba slučaja hapšenja u pitanju nezamislive stvari – da se prebacuje novac sa državnog na privatni račun i da se naplaćuju usluge u državnoj bolnici.

„Sigurno da postoje dokazi zbog čega su uhapšeni, ali ako je to tačno, onda je to nedopustivo. To je jedna od najstrašnijih zloupotreba službenog položaja. To govori i o tome koliko ljudi više nisu prezali ni od čega. Nije mi uopšte jasno kako je ta načelnica mogla da naplaćuje usluge u državnoj bolnici, gdje je liječenje besplatno. VMA nije privatna ustanova. To su stvari koje podležu zakonskim sankcijama, tako da je hapšenje potpuno logično samo ako je to postojalo u dugom vremenskom intervalu onda je to trebalo ranije uraditi“, navodi Rakić za Danas.

Malverzacije, kako kaže, mogu da budu sakrivene neko određeno vrijeme, ali Državna reviozorska inspekcija i postoji zbog toga da, između ostalog, kontroliše i rad zdravstvenih ustanova, “češlja” dokumentaciju i može da otkrije nepravilnosti.

„Ranije je bar ta kontrola bila na svake tri, četiri ili na svake dvije godine, sada ne znam koja je dinamika njihovog rada. Ukoliko se utvrde neke nepravilnosti prvo se takvi rukovodioci sklone sa rukovodećih mjesta, bez obzira da li su članovi opozicione ili vladajuće partije, posebno kada su u pitanju tako velike zdravstvene institucije kao što je VMA“, dodaje Rakić.

Podsjetimo, Viši sud u Beogradu odredio je u srijedu jednomjesečni pritvor načelnici Klinike za urgentnu i kliničku toksikologiju VMA J.S.J. zbog sumnje da je zloupotrebila službeni položaj, te sebi i drugima pribavila imovinsku korist u iznosu višem od tri miliona dinara.

Sumnjiči se da je od aprila 2023. do septembra 2024. godine dala instrukcije potčinjenim ljekarima da u ljekarskim izvještajima, za pacijente kojima su zbog akutnih stanja alkoholisanosti izvršeni pregledi u toksikološkoj ambulanti Centra hitne pomoći VMA, iste upute da se radi plaćanja pružene usluge jave utorkom u vremenu od 15:30 do 17:30 u prostoriji Poliklinike VMA umjesto da su im te usluge naplaćene u pomoćnoj blagajni VMA.

Pomenuti pacijenti su upisivani u protokol dopunskog rada, uz lažno prikazivanje da su tim pacijentima izvršeni pregledi nakon radnog vremena. Nakon prijema pacijenata od njih su naplaćivane već prethodno pružene, a nenaplaćene usluge.

Tokom saslušanja u Višem javnom tužilaštvu ona je negirala krivicu, a sud joj je odredio pritvor kako ne bi uticala na svjedoke ili ponovila krivično djelo. VMA se o ovom slučaju nije oglašavao.

Istog dana pritvor od 30 dana određen je i uhapšenima u Komori medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara Srbije, bivšoj direktorici Radmili U. i knjigovođi Mirjani U. Bivša direktorica se sumnjiči da je od 2019. do 2023. godine pribavila sebi i drugima korist od oko 30 miliona dinara, u čemu ju je podstrekla pomenuta knjigovođa. One su, kako se sumnja, u više navrata prebacivale sredstva sa računa Komore na svoje račune i račune sa njima povezanih pravnih i fizičkih lica, te dalje raspolagale sredstvima za lične potrebe.

Komora medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara Srbije je saopštila da je odmah nakon otkrića sumnje na postojanje nezakonitih radnji tokom 2024. godine preduzela mjere zaštite članova i imovine Komore, počev od toga da su blokirali račune, angažovali sudske vještake iz oblasti grafologije i finansijske forenzike, te njihove nalaze uputili Skupštini Komore i Ministarstvu zdravlja, a nakon toga i podnijeli krivičnu prijavu Višem tužilaštvu, a bivšu direktoricu isključili iz članstva.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!