Zašto je Vučić koristio drugo ime za Tursku?

Regija 11. okt 202416:48 4 komentara
Erdogan i Vučić u Beogradu (REUTERS/Zorana Jevtic)

Gledaoci prenosa uživo obraćanja predsjednika Turske Recepa Tayyipa Erdogana i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića danas u Beogradu, možda su se zapitali zašto Vučić umjesto Turska izgovora Turkije, kad pominje državu gosta.

Javnosti možda nije dovoljno poznato da je Turska promijenila ime u Turkije.

Turska je naime podnijela zahtjev, a Ujedinjene nacije su početkom juna 2022. prihvatile da promjene međunarodni naziv te zemlje iz „Turkey“ u „Turkiye“. O novom nazivu države obaviještene su i druge međunarodne organizacije.

Poslije odluke Ujedinjenih nacija da prihvati novi međunarodni naziv Turske, Ankara je o tome zvanično obavijestila i institucije Evropske unije i NATO. U noti je navedeno da će se od sada naziv „Turkiye“ zvanično koristiti na stranim jezicima, a ne „Turkey“, kao što je slučaj bio ranije.

Erdoganov kabinet je u početkom te 2022. godine pokrenuo kampanju pod nazivom „Hello Turkiye“ kako bi što efikasnije razglasio nacionalnu i internacionalnu upotrebu imena zemlje kao „Turkiye“.

Govoreći o namjeri da se promijeni međunarodni naziv Turske, Erdogan je ranije rekao da riječ „Turkiye“ na najbolji način predstavlja i izražava kulturu i vrijednost turskog naroda.

Na turskom jeziku, zemlja se zove „Turkiye“. To ime je prihvaćeno pošto je 1923. Turska priznata od zapadnih sila.

Tokom vijekova, Evropljani su Tursku znali kao Osmansku državu, a onda su je poznavali pod mnogim varijacijama riječi „Turkiye“. Naziv koji se najviše zadržao bio je na latinskom „Turquia“, a sveprisutniji je bio engleski izraz „Turkey“, objavila je svojevremeno agencija Anadolija.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare