Zastupnik u Skupštini Srbije: Deklaracija sa “Svesrpskog sabora” predstavlja prijetnju miru i stabilnosti na Balkanu

Regija 29. jul 202413:34 0 komentara
RTS

Zastupnik Ahmedin Škrijelj, iz Stranke demokratske akcije Sandžaka, rekao je danas na zasjedanju Skupštine Srbije da Deklaracija sa "Svesrpskog sabora", o kojoj se raspravlja i na današnjoj sjednici, predstavlja prijetnju miru i stabilnosti na Balkanu, ponovivši da je u Srebrenici nad Bošnjacima izvršen genocid te da tu činjenicu, utvrđenu presudama relevantnih međunarodnih sudova, "ova niti bilo koja deklaracija ili rezolucija ne mogu izbrisati".

Škrijelj je istaknuo da SDA Sandžaka ne spori pravo srpskom narodu na suradnju, ukoliko se ta suradnja ne ostvaruje na štetu interesa, potreba i sigurnosti drugih naroda, suvereniteta i teritorijalnog integriteta drugih država, a naročito države Bosne i Hercegovine.

“Detaljnom analizom predloženog dokumenta, sam po sebi nameće se zaključak da je ova Deklaracija prijetnja miru i stabilnosti na Balkanu. Ukoliko se ova Deklaracija usvoji, ona će predstavljati prepreku za vraćanje povjerenja među narodima i državama na prostoru zapadnog Balkana, a naročito vraćanju povjerenja između Bošnjaka i Srba, Bosne i Hercegovine i Republike Srbije”, poručio je na zasjedanju Skupštine Srbije.

Naglasio je da je Deklaracija pokazatelj jasne namjere za “nacionalnom dominacijom i realizacijom velikodržavnih projekata”, što se ne može ocijeniti kao pozitivan korak ka vraćanju povjerenja i uspostavljanju suradnje u regionu. Dodao je da predložena Deklaracija zanemaruje više ključnih pravnih i političkih činjenica te je naveo neke od njih:

“Prva, u Srebrenici je nad bošnjačkim narodom izvršen genocid. To je utvrđeno presudama relevantnih međunarodnih sudova. Tu činjenicu ova niti bilo koja deklaracija ili rezolucija ne mogu izbrisati. Dva, Republika Srpska nije država, već dio međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine. Tri, Republika Srbije je višenacionalna država. Jedan od manje brojnih naroda koji žive u Republici Srbiji su i Bošnjaci kojima nije dopušteno da ostvaraju svoje ustavom garantirana prava. Četiri, Republika Srbije je sekularna država u kojoj vjerski službenici ne bi mogli niti bi trebali kreirati državnu politiku, a posebno ne u slučajevima kao što je ova Deklaracija i ono što je njen krajnji cilj. Republika Srpska kao neutuđivi dio države Bosne i Hercegovine ne može imati nikakav dan državnosti. Prema tome, ovo što piše u tački 29. Deklaracije predstavlja otvoren udar na suverenitet i državnost BiH. Proglašavanjem pjesme “Bože pravde” za svesrpsku himnu stvara se obaveza revizije Ustava i zakona i promjena sadržine grba, zastave i himne Republike Srbije. Novi grb, zastava i himna treba da odražavaju multietnički karakter Republike Srbije i da svojom sadržinom ne vrijeđaju ničija nacionalna i vjerska osjećanja.”

Rekao je da Vlada i državni organi Srbije imaju obavezu da svim narodima koji žive u toj zemlji omoguće sve ono što traže za pripadnike srpskog naroda u drugim državama, uključujući “unaprijeđenje ustavnopravnog statusa, unaprijeđenje ukupnog položaja i ostvarivanje do sada garantiranih prava”.

“Koristim priliku i prisutstvo članova Vlade da vas podsjetim da je Bošnjacima u Sandžaku onemogućeno ostvarivanje Ustavom garantiranog prava na zastupljenost u policiji, sudstvu, tužilaštvu, vojsci, službama sigurnosti i drugim državnim organima i službama u skladu sa nacionalnom strukturom stanovništva. Tražim od vas da hitno preduzmete odgovarajuće mjere i otklonite sve prepreke koje ne dopuštaju Bošnjacima da koriste prava koja im Ustav i zakon garantiraju. Na kraju, u uvodu ove Deklaracije navodi se da između ostalog i zastupnici Narodne skupštine Republike Srbije proglašavaju ovaj dokument aludirajući da svi zastupnici stoje uz ovu Deklaraciju. Stranka demokratske akcije Sandžaka neće podržati usvajanje ove Deklaracije. Kao što sam rekao, SDA Sandžaka ne podržava donošenje ove Deklaracije. Mi ne stojimo iza ovog dokumenta i ne možete isticati i predstavljati da svi zastupnici podržavaju ovu Deklaraciju. U naše ime nemate pravo to da radite”, poručio je Škrijelj.

Podsjetimo, zastupnici Skupštine Srbije nastavili su danas raspravu o ukupno 60 tačaka dnevnog reda, među kojima je i Deklaracija “Svesrpskog sabora” usvojena 8. juna u Beogradu. Ova sjednica vanrednog zasedanja počela je prošle sedmice, u utorak 23. jula, kada je premijer Miloš Vučević obrazlagao Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.

Vučević je rekao, predstavljajući zastupnicima Deklaraciju, da ona predstavlja temelj nacionalne politike, dodajući da su svi ključni činioci bili uključeni u njenu izradu.

Deklaracija u danu za glasanje, kada on bude određen, najvjerovatnije neće biti izglasana konsenzusom jer se opozicija izrazila kritički prema njoj.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!