Studentica Tara o životu u Sloveniji: Oni ne ispijaju kafe kao mi

Regija 15. apr 202513:03 0 komentara
Tara Sarhatlić
Tara Sarhatlić

Tara Serhatlić, Podgoričanka, vratila se u rodnu Crnu Goru nakon četiri godine studija u Mariboru. Za lokalni omladinski program otkrila je šta joj najviše nedostaje nakon odlaska iz Slovenije i šta ju je najviše iznenadilo dok je ovdje živjela. Prema njenim zapažanjima, slovenački način života je prije svega skloniji marljivom radu i disciplini, koje po povratku nastoji prenijeti u matičnu sredinu.

Tara Serhatlić , Podgoričanka , diplomirala je na Pravnom fakultetu u Mariboru, a potom se vratila u Crnu Goru. Ono što joj najviše nedostaje iz Slovenije, u kojoj je živjela četiri godine, jeste uređen sistem, rad, red i disciplina. Te vrijednosti pokušava da očuva i u Crnoj Gori, ali je, kako je priznala, mnogo teže, jer se pravila u Crnoj Gori ne poštuju striktno kao u Sloveniji, rekla je u emisiji Mladovanje na Radio Televiziji Crne Gore.

Sloveniju je oduvijek doživljavala kao uređenu državu, ali i dovoljno blizu da može kući kad god poželi. “Privukao me je ovakav način života, naizgled sličan našem, ali uređeniji”, objasnila je i dodala da ju je život u Sloveniji promijenio. “Živjeti u sredini u kojoj se poštuje vladavina prava, ispravni su stilovi života i sve ide na poštivanje zakona i okoliša… jednostavno nema šanse da to ne utječe na čovjeka. To je jako uticalo na mene, kao i na moje kolege sa Zapadnog Balkana. Na način da smo promijenili navike kako bismo bili što sličniji Slovencima koji su u jednom pogledu pozitivni.”

Čitajte još: Razvodi se Slađana Mandić: Pukla ljubav nakon 12 godina braka

Međutim, ona je istakla da je crnogorski mentalitet nešto na čemu gradi svoj identitet i da je njegov neodvojivi dio, „nema zemlje, načina života u kojem bi se to moglo promijeniti“. Nakon više od godinu dana od povratka u Crnu Goru, nedostaje joj Slovenija, prijatelji i samostalan život u inostranstvu.

Dok je studirala u Sloveniji, radila je honorarno danima kada nije imala nastavu i vikendom. “Neki od poslova su bili jednodnevni ili dvodnevni, u smislu unaprijeđenja i slično. Za jedan dan bih zaradila 50-60 eura, što je u Crnoj Gori nezamislivo”, dodala je ona.

“Ova kultura življenja je nešto što morate sebi dozvoliti da iskusite”

Nakon diplomiranja nastavila je master studije, potom počela da traži ozbiljniji posao, prvo u građevinskoj firmi i administraciji, a potom se zaposlila u struci. Radila je kao advokat u Mariboru. Trenutno radi na izradi magistarskog rada o nezavisnosti pravosuđa u Crnoj Gori kao jednom od kriterijuma za ulazak u Evropsku uniju.

U Njemačkoj nestala djevojčica Tija Karahmet

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!