Ukoliko Skupština Srbije usvoji set izmjena medijskih zakona, koje je priredila Vlada Srbije, desiće se gotovo isto ono što se prije desetak godina dogodilo u Mađarskoj, upozorava Klemen Grošelj, poslanik Evropskog parlamenta. On za “Novu” navodi da je cilj preuzimanje totalne kontrole nad medijskom scenom od vladajuće partije, te postizanje potpunog monopola.
Vlada Srbije je u posljednjem trenutku, u tekst zakona o elektronskim medijima umetnula dva stava, koja su očigledno usmerena protiv kablovskog operatera nad čijim radom nema kontrolu, piše Nova. Ove izmjene zakona, po svemu sudeći, predstavljaju novi pritisak na nezavisne medije, čiji je konačni cilj njihovo gušenje.
Evroparlamentarac Klemen Grošelj kaže za naš list da je došlo do scenarija kakav je viđen u Mađarskoj, pa i u Poljskoj, i ističe da se Srbija nalazi na važnoj prekretnici.
“U Mađarskoj se dogodilo potpuno preuzimanje medija od vladajuće partije, odnosno Fides. To je učinjeno promjenom medijskog zakona. Ono što se desilo u Mađarskoj i ono što se sada događa u Srbiji nisu iste stvari, ali princip i cilj su isti, metode, vjerovatno, malo drugačije. Cilj je preuzimanje totalne kontrole nad medijskom scenom neke zemlje i postizanje potpunog monopola”, ističe Grošelj.
On navodi da je medijski monopol u Mađarskoj napravljen kroz ujedinjenje vlasništva nad medijima, dok bi u Srbiji to moglo da ide preko državnih preduzeća, zloupotrebe REM-a i regulatornih institucija “koje bi trebalo da štite medijsku slobodu, ali zapravo smanjuju medijsku slobodu”.
“Princip je isti kao u Mađarskoj. Ta medijska kontrola nije u funkciji samo da promoviše ideje i ideologiju vladajuće partije, nego je tu i u cilju pasivizacije izbornog tijela. To se lijepo vidjelo i u Poljskoj i u Mađarskoj. U Mađarskoj je dosta velika pasivizacija izbornog tijela, dok u Poljskoj to nisu uspjeli da učine”, kaže Grošelj.
Ovaj evroparlamentac dodaje da je razočaran prijedlogom medijskih zakona i da je očekivao promjenu u srpskoj politici, naročito nakon dešavanja na Kosovu, ali kako kaže “i sam vidi da je očigledno bio preveliki optimista”.
Srbiji slijedi turski scenario?
Upitan kakve reakcije očekuje od Evropske komisije i Evropskog parlamenta i kakve bi to posljedice moglo da ostavi na Srbiju, sagovornik “Nove” navodi da će vidjeti da li će ovakav tekst medijskih zakona biti predložen Skupštini.
“Ne mislim da je ovo samo pitanje nezavisnih medija, nego će te stvari ići u pravcu smanjivanja intenziteta odnosa Srbije i EU. To su neke takozvane neformalne sankcije, a to znači da nema više posjeta visokih predstavnika EU, pitanje pregovora će polako da se smanji… imate tu i različite rasprave oko novog budžeta EU. Ja bih rekao da Srbija treba da pogleda šta se dešavalo s pregovorima s Turskom. To je neki model koji bi mogao da se desi u slučaju Srbije”, upozorava Grošelj.
Podsjećamo, prema tekstu novog zakona koji je i dalje u formi nacrta, operater će morati da plaća kanale po cijeni koju odredi REM (ako se ne dogovore), a neće smjeti da ih ukine, da odluči da ih nema u svojoj ponudi. To je ključna izmjena medijskih zakona, koju je vlast u Srbiji pokušala da ubaci u nacrt zakona i to nakon završene javne rasprave.
Ovo ukazuje na to i da će operateri biti u obavezi da emituju televizije s nacionalnom frekvencijom.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare