Upoznajte prvu fatalnu ženu u historiji Hollywooda

Showbiz 17. jan 201713:51 > 14:07
Screenshot | N1

Od vremena Mae West, pa sve do Eve Green - arhetipi holivudske ljepote i femme fatale fenomena fascinirali su publiku.

Međutim, skoro stoljeće prije sada već kultne scene sa Sharon Stone u Basic Instinctu, živjela je Theda Bara, prvi sex simbol srebrnog ekrana i hipnotizirajuća ličnost koja se smatra prvom femme fatale Hollywooda i ghotic ikonom na svijetu.

Početkom 20. stoljeća hipnotizirala je filmsku publiku svojim pogledom, vampriskom šminkom i skandaloznim odjevnim kombinacijama.

Rođena je u Cincinnatiju, država Ohio kao Theodosia Goodman, 29. jula 1885. godine. Ona je bila kćerka lokalnog krojača, a kao tinedžerka, razvila je interes za teatrom i umjetnošću generalno.

Nakon svršetka srednje škole, dugu plavu kosu je ofarbala u crno, i krenula u ispunjenje sna.

1908. godine se preselila u New York, kako bi tražila uloge u predstavama i filmovima.

Kao prvo pojavljivanje na bini u historiji – zabilježena je predstava “The Devil”, a 1911. godine postala je dio putujućeg teatra.

Četiri godine poslije, vraća se u New York – odlučna u namjeri da postane filmska glumica, budući da su je producenti ranije odbili zbog toga što je “ličila na svaku drugu ženu”.

Uporedo sa potragom za slavom i srećom, počela je da njeguje opskurni viktorijanski stil odijevanja, te je počela da ističe svoje obline – kakve niti jedna žena u SAD-u tada nije imala.

1914. godine dobila je svoju prvu filmsku ulogu u filmu Franka Powella, The Stain. Da bi uopće dobila ulogu, na kastingu nije rekla svoje prave godine. Naime, njoj je tada bilo 29, a porodukciji je trebala glumica od 25 godina.

FOX je u međuvremenu tragao za glumicom koja će utjeloviti vampirku u ostvarenju A Fool There Was, a Theodosia – iako skeptična, prihvatila je da bude dio filma – koji će joj kasnije umnogome oblikovati karijeru.

U 1915. godini Theda Bara postaje njeno ime i prezime, i te godine snimla je čak 10 dugometražnih filmova. Obzirom da joj je bilo već 30 godina, režiseri su tražili dosta mlađe glumice – na što ona uopće nije željela da pristane.

Šminkom, jedinstvenim stilom odijevanja i kombinacijama koje je aplicirala na sebi – postala je prva fabrikovana ličnost sa TV ekrana. Angažovala je publicistu koji je medijima ‘proturio’ informaciju da je Theda Bara zapravo kćerka umjetnika i arapske princeze, te da je Theda Bara zapravo anagram za “Arab Death”, odnosno Arapska smrt.

Screenshot | IMDb
Screenshot | IMDb
Screenshot | IMDb
Screenshot | IMDb
Screenshot | IMDb
Screenshot | IMDb
Screenshot | IMDb
Screenshot | IMDb
Screenshot | IMDb
Screenshot | IMDb

Javnost je automatski postala očarana njom, a za potrebe uloga i brojnih fotografija – prva je žena koja se fotografisala sa kosturskim lobanjama, zmijama, paucima i svime onime što se tada smatralo grotesktnim.

Njena karijera trajala je sve do 1926. godine, kada je snimila svoj posljednji – kratki film pod nazivom Madame Mystery.

Postala je skoro pa zaštitno lice Fox Studios, koji se oformio otprilike i kada se njena karijera krenula da rasplamsava. Svojim poslodavcima tih godina donosila je ogromne novce na račun svoje glume, izgleda i ponašanja na sceni.

Sa FOX Studios je sarađivala sve do 1919. godine, nakon čega čelnici su odlučili da raskinu ugovor sa njom, i na neki način Thedi Bari unište karijeru.

U kolaboraciji sa FOX-om, Theda je snimla svoja dva ponajbolja filma – koja su je i podigli na pijedastal kinematografije kao prve fatalne žene koja se pojavila na velikom ekranu, i koja je tih godina vjerovatno bila najslavnija glumica koja hoda zemljom.

Riječ je o ostvarenjima Cleopatra iz 1917. i Salome iz 1918. godine. Sa FOX Studios sarađivala je do konca 1919. godine, u kojoj je snimila sedam filmova, zaključno sa The Lure of Ambition, za koji je ona priredila i scenario.

Kada je javnost mislila da je tu kraj njene karijere – Theda je snimila još tri filma, nakon čega je odlučila reći zbogom filmu i velikom ekranu.

The Unchastened Woman iz 1925. godine je jedan od njenih najuspješnijih filmova, dok je ranije pomenuti Madame Mystery ušao među njene najznačajnije filmove upravo zato što je bio posljednji, te je probudio veliko interesovanje javnosti.

U momentu povlačenja sa velikog ekrana imala je 41 godinu, sporadično je glumila u pozorištu, ali ništa značajno. 1950. godine planiran je i biografski film u njenu čast, ali on nikada nije snimljen.

Pet godine poslije, 1955. godine – preminula je od raka u Los Angelesu. Sa njenom smrću, rodila se i zlatna era Hollywooda, a njeni savremenici, tvrde: “Od njene smrti, nikad se niko sličan njoj nije pojavio. Niti će”.

Njene uloge odisale su seksipilom, misterijom – a važila je za ženu koja dobre muškarce odvede u propast. Šminkala se na ‘panda fazon’, što joj je godinama bila jedna od prepoznatljivijih karakteristika, a autorica je jedne od najkultnijih fraza u Hollywoodu – “poljubi me budalo”.

Van scene, oni koji su je poznavali i kazivali bi da je bila ista kao i na velikom ekranu. Živjela je svoje uloge, živjela je film i javnosti se predstavljala na totalno drugačiji način.

Do većine njenih filmova je jako teško doći, jer je u FOX Studios 1937. godine izbio požar. Srećom, ona je imala sopstvenu arhivu – koju je ustupila 1940. godine.

Snimila je čak 40 kratkih filmova, ali su samo tri preživjela požar. Uduala se 1921. godine za Charlesa Brabina. Posljednje dane života radila je kao hostesa u Hollywoodu i New Yorku.

Zbog njenog velikog uspjeha, njena rođena porodica se odrekla prezimena Goodman – i preuzela njeno, Bara. U posljednjoj oporuci, pola svog zarađenog imetka ostavila je sestri Lori. Pretpostavlja se da je to blizu 400.000 tadašnjih američkih dolara.

Preostalu polovinu podijelila je dječijim bolnicama. Posthumno joj je dodijeljena zvijezda na Bulevaru slavnih, 1969. godine, a nakon njene smrti dobila je i spomen ploču u Forest Lawn Memorial Parku u Californiji.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.