Oskarovac Ben Kingsley koji igra ratnog zločinca Adolfa Eichmanna u novom filmu "Operation Finale" izjavio je da to nije činio iz ljubavi i poštovanja, već da je želeo da ga "prikuca na kapije Auschwitza".
Kingsley koji je i ranije igrao istorijske ličnosti,objasnio je da je uloga Eichmanna u filmu, čija je premijera sutra u SAD, izazvala u njemu sasvim drugačije osećanje.
“Gandija sam volio. Simona sam volio. Ota sam voleo. Icaka (Sterna) sam volio. Ali njega – prikucaću te za vrata Auschwitza. Staviću te da svako može da vidi šta si uradio, za šta si se zalagao i ko si ti”, izjavio je Kingsley za AP u nedavnom intervjuu.
Izraelski mediji navode da će jedan od najvećih uspeha tajne službe Mosad biti prikazan u američkim bioskopima ove nedjelje i da je to film o hvatanju Eichmanna, glavnog arhitekte holokausta, na ulicama Buenos Airesa u maju 1960. godine.
Takodje pišu da je tek pet decenija nakon pogubljenja Eichmanna, kome je suđeno u Jerusalimu, Mosad konačno objavio informacije o Operaciji finale, uključujući i podatak da je 70 odsto onih koji su učestvovali u hvatanju bili preživeli u holokaustu ili su došli iz Evrope.
Tim agenta Mosada otputovao je u Argentinu u izuzetno opasnu misiju da prokrijumčari Eichmanna iz te zemlje i izvede ga pred lice pravde u Izraelu, navodi AP.
Eichmann je živio u toj zemlji Južne Amerike pošto je pobegao iz Njemačke na kraju rata. Bio je tvorac “Konačnog rješenja”, nacističkog plana da se unište Jevreji. Šest miliona Jevreja je ubijeno u holokaustu.
“Igrao sam ga za vas, da mu sudite, za vas da vidite. Pustio sam ga i posvetio moju predstavu Eliju Vizelu i milionima koji su izgubili svoje živote pod njegovom komandom”, rekao je Kingsley, koji je istakao važnost sjećanja i istine.
Podsjetio je i na riječi lovca na naciste Simon Wiesenthala, koji je, kao i američki pisac, dobitnik Nobelove nagrade za mir Eli Wiesel, upozorovao da se holokaust može ponovo dogoditi.
Izraelske državne arhive su 2010. godine objavile 100 dokumenata o hvatanju Eichmanna, ali su neki detalji ostali tajna.
Jedno od najvećih iznenadjenja bile su misli ratnog zločinca o izvodjenju hrabre operacije Mosada.
Pedeset godina nakon što je Eichmannu suđeno ljudi koji su ga uhvatili, vodili istragu i sudski gonili sastali su se u sali u Jerusalimu gde je vođen sudski proces.
Nakon što je proglašen krivim za zločine protiv čovječnosti, ratne zločine i zločine protiv jevrejskog naroda on je osuđen na smrt vješanjem i pogubljen je u noći izmedju 31. maja i 1. juna 1962. godine.
To je bila jedina smrtna kazna ikada izvršena u Izraelu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.