Režiranje muzičkih spotova je posao koji su mnogi hollywoodski režiseri obavljali prije nego li su postali slavni. Neki to čak još uvijek rade u pauzama između snimanja filmova.
U eri osamdesetih godina, MTV je napravio neku vrstu renesanse kada je vizualni identitet muzičkih spotova u pitanju, a tome su najviše potpomogli režiseri koje danas znamo kao vrhunske kreatore filmova. Taj momenat je svakako bio presudan za vizualizaciju lirike, koji su jako bitan faktor kada je o muzičkoj industriji riječ.
U narednim redovima, donosimo listu muzičkih spotova koji su režirali (nerijetko i napisali scenario) danas svjetski poznata imena Hollywooda.
Fluorescent Adolescent – Arcitc Monkeys (2007.)
Režija: Richard Ayoade
Tvorac filmova poput ”Submarine”, ”Double” i ”The Watch” ima dugu historiju saradnje sa Arctic Monkeysima. Ipak, vizuelno najmoćnije djelo koje je uradio veže se za spot ”Fluorescent Adolescent”, gdje nas odmah baca u središte gužve klovnova i ”običnih ljudi”. Na momenat, imate osjećaj kao da ste bačeni u parodiju na Stephen Kingov ”It”.
Judith – A Perfect Circle (2000.)
Režija: David Fincher
Na pomen Davida Finchera mnogi zaljubljenici u sedmu umjetnost ustaju. Ova pjesma, u kombinaciji sa režijom čuvenog čovjeka iza kamere filmova ”Fight Club”, ”Se7en” ili ”The Game”napravio je zlata vrijedan potez, bar što se karijere APC-a tiče. Iako je ušao u projekat kao zamjenski režiser, uspio je ostaviti svoj trag, a stručnjaci kažu da je spot apsolutno ”fincherovski”. Manipulacija, ”tamna” svjetlost, kontrasne površine i kinematografska režija su samo neki od detalja koje je Fincher dao ovom spotu koji ga čine i jedinstvenim.
Sabotage – Beastie Boys (1994.)
Režija: Spike Jonze
Jonze je prije režije imao veliki afinitet prema BMX ”vratolomijama”. Skoro kompletne devedesete proveo je režirajući muzičke spotove, a filmski debi doživio je 1999. godine sa ”Being John Malkovich”. Spot koji ćemo izdvojiti jeste onaj od kultnih Beastie Boysa iz 1994. godine. Interesantan podatak jeste taj da je kreatora ”Trainspotinga”, Dany Boylea jedinim dijelom i inspirisao spot koji je Jonze uradio za Boyse.
David Lynch – Crazy Clown Time (2012.)
Režija: David Lynch
Da Vinci našeg vremena (David Lynch, op.a) je u prošlosti dizajnirao namještaj i pisao knjige o svojim kreativnim procesima. Uspio je i sam sebi režirati spot za pjesmu koju izvodi sam, u svom eksperimentalnom muzičkom procesub, začinjenom heliumskim glasom. Rezultat je ”Lynchovski”.
Star Guitar – Chemical Brothers (2001.)
Režija: Michel Gondry
Michel Gondry iza sebe ima toliko muzičkih videa da bi mu možda trebala lista sama za sebe. U svakom slučaju, uvijek je bio inventivan. Vječno će se pamtiti ”Eternal Sunshine of the Spotless Mind kao jedan od najrevolucionarnijih filmova kada su nelinearne priče u pitanju. Revolucionaran pristup napravio je i u slučaju spota za Chemical Brotherse, gdje je besprijekorno izjednačavao zvuk sa kadrom kamere. Rezovi u ovom slučaju ne postoje, samo vizuelni dodaci koji ga čine još senzacionalnijim.
Losing My Religion – R.E.M (1991.)
Režija: Tarsem Singh
Michael Stipe, autor pjesama i vokala za R.E.M kolaborirao je sa Singhom koji je kompletnu filmsku karijeru posvetio jačoj vizualizaciji svojih filmova. Isti slučaj uradio je za možda i najpoznatiju pjesmu R.E.M-a, gdje postoji veća priča od one prikazane u videu. Naravno, postoje tu posuđeni detalji, ali kompletna naracija spota je metafora za nedostatak mogućnosti ljudi da se drže vjere koja je veća od njih samih.
Hurt – Johnny Cash (2003.)
Režija: Mark Romanek
Romanek je možda najnepoznatije režisersko ime od do sada navedenih. Video za pjesmu (za koji mnogi misle da je Cashova) ispunjen je melanholijom i nostalgijom. Režiser je uspio upakovati hroniku posljednjih dana Cashove supruge na ovom svijetu, a kasnije i njega samog. Ostatak može ni ne treba pominjati. Četiri Grammy nagrade.