Devedesetih godina prošlog vijeka, Motorhead na čelu sa Ianom Lemmyjem Kilmisterom, legendarnim vokalom ovog benda u nekoliko navrata je pohodio tlo bivše Jugoslavije, a od Vardara do Triglava svirali su ukupno četiri turneje.
Zapadnjački bendovi su u većini slučajeva bili doborodošli tih godina na ovo tlo, a publike je svakako bilo. Taj period bio je i zlatno doba jugoslovenske diskografije, sa nekoliko jakih diskografskih kuća koje su ostvarivale milionske tiraže. Rock'n'roll je uvijek bio popularan na ovim prostorima. Istinskim fanovima uopće nije bilo bitno da li je na koncertu 50 ili 50.000 ljudi, živa svirka je ono za što se živjelo.
Ono što znamo jeste da je Motorhed u dva navrata pohodio glavni grad Bosne i Hercegovine. O prvom koncertu, koji se navodno dogodio 25. septembra 1984. ali to niko ne može potvrditi, niti na internetu trenutno postoje zapisi o tom koncertu.
Onaj za koji znamo, i koji se pamti jeste onaj iz 1990. godine, a legendarni Lemmy je 27.3 svirao u sarajevskoj Zetri.
Predgrupa su im bili Partibrejkersi, na bini koja je bila locirana na južnoj strani – a oni koji se sjećaju koncerta kažu da Sarajevo nije čulo jačeg i prodornijeg zvuka nego li tada.
Nažalost, Zetra je bila poluprazna. Mnogo informacija o koncertu je nepoznanica, mada bi oni optimističniji kazali – jako dobra u odnosu na cijenu karte koja je bila astronomski visoka.
Moguće da je na posjetu tom koncertu uticala činjenica da je prije Sarajeva, Motorhead svirao u Zadru, Zagrebu i Beogradu, pa armije rock'n'roll fanova nisu morale da pohode glavni grad Bosne i Hercegovine.
Oni stariji, koji su bili pristutni na koncertu kažu da je to bio doživljaj koji se pamti cijeli život.
Motorhead je često dolazio na Balkan, rekosmo na početku – a Lemmy je možda posljednja osoba koja bi ovaj dio svijeta trebala da pamti po dobrom.
Lemmy i Motorhed su voljeli svirati na ovom dijelu planete, ali iz nekog razloga, pehovi su ga pratili iz decenije u deceniju. Sve je počelo 1982. godine u Zagrebu. Motorhed, sedma godina postojanja, bend koji ima svjetsku slavu i bije ih loš glas žestokih momaka rock'n'rolla.
Yugopapir.com još uvijek ima transkirpt intervjua sa Lemmyjem kojeg su radili Aleksandar Žikić i Branislav Rašić.
“Napravili smo nekoliko glupih grašaka. Dozvolili smo sebi sedmicu dana odmora prije ovog nastupa. Nismo vježbali. Glupe, nepotrebne greške, ali se ipak dešavaju. Žao mi je zbog svega. Recite im da ćemo sljedeći put uraditi cijelu stvar sasvim drugačije. Donijet ćemo Bombera, sve će biti mnogo bolje”, kazao je Lemmy, nakon koncerta na kojem je bio “pijan kao stoka” – kako je glasio tadašnji naslov.
Godinu dana prije nego će doći u Sarajevo (drugi put), 1989. godine, Lemmy je ranjen na koncertu u Ljubljani. Njega su iz publike gađali “loptom žileta”, koja mu je umalo otkinula desnu ruku, onu ruku kojom je svirao bas. Očevici kažu da je to bila “bomba” koja je pukla u “ratu” između pankera i metalaca.
Kasnije je kazao: “Moj život bi bio gotov da sam izgubio ruku”, a svjedočenje nakon incidenta možete pogledati u video zapisu kojeg je napravio gostujući u emisiji Bailey Brothersa.
Flashback iz Slovenije, Lemmy je doživio 2002. godine, 26. jula na koncertu u Beogradu. Pijani posjetitelj je bacio bocu na Lemmyja, koji je nakon toga zaprijetio da će prekinuti koncert.
Lemmy nije prekinuo koncret. Kilmister je nastavio svirati, a u Ljubljanu, Beograd, Novi Sad ili Zagreb se vratio još nekoliko puta.
U Sarajevo više nije dolazio.
Kasno jutros, po našem vremenu, Lemmy Kilmister je izgubio borbu s rakom, koji mu je dijagnosticiran samo dva dana prije nego li je preminuo u svom domu.
Da linije teksta ne završimo u kompletnoj “crnini”, reći ćemo još jedan podatak iz biografije velikog muzičara čija se radnja dešava na Balkanu. Tačnije, u Beogradu.
Tada kao mlad momak, 1966. godine, Lemmy Kilmister je svirao u bendu Rockin’ Vickers. To je među prvim zapadnjačkim bendovima koji je kročio na tlo Jugoslavije, a dočekao ih je ni manje ni više nego drug Josip Broz Tito.
Oni su važili za drugoligaški sastav iz Britanije, ali Tito, koji je uživao u druženjima sa Sophijom Loren, Richardom Burtonom i ostalim filmskim zvijezdama, primio je lično Tito, piše Jutarnji list.
O čemu su razgovarali, niko ne zna. Ali Lemmy je stisnuo ruku omiljenoj ličnosti iz bivše Jugooslavije.
Svijet je ostao bez fantastičnog muzičara koji nosi ožiljke sa Balkana, i rukovanje s Titom. Pamtit ćemo ga, jer legende ne umiru.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.