Koliko puta ste gledali crtane filmove, pogotovo one uz koje ste odrasli, i shvatili ih na potpuno drugačiji način? A da ne govorimo o crtanim filmovima poput Pokemona, Digimona ili sličnih japanskih kreacija koje u određenim momentima podsjećaju na psiho trilere, i ozbiljno mogu naškoditi mlađim naraštajima.
Ništa drugačije nije ni sa bajkama koje smo slušali kao djeca. Postoji totalno drugačija (originalna) verzija Snjeguljice, Pepeljuge, Ivice i Marice i sličnih priča, koje su napravljene za sve 18+ uzraste, ali su voljom Disneyja zapravo “ublažene”, kako bi djeca učili neke primjere dobrote kojima bi se trebali voditi tokom uzrastanja.
Ali o klasičnim bajkama, nekom drugom prilikom.
Upravo vođeni tom mišlju, počeli smo “čačkati” po internetu tragajući za “zavjerama” koje se kriju iza crtanih filmova, i priča koje jako dobro znamo.
Nekome će se činiti kao “rekla-kazala” priče, ali odgovorno vam tvrdimo da je produkcijska kuća Disney, ponosni vlasnik originalnih primjeraka basni i bajki koje su davno napisali Hans Christian Anderssen, te braća Grimm, dosta opskurnije od nevinih priča koje su nam kao djeci čitali pred spavanje. Ako ste gledali film sa Angelinom Jolie “Maleficent”, to je samo početak.
U nastavku, pročitajte neke od mračnih teorija iza “bezazlenih” crtanih filmova, koje će vam “malo” uništiti djetinjstvo, ali u svakom slučaju ih više nećete posmatrati na isti način.
Snjeguljica je priča o ovisnosti o kokainu
Svaki od sedam patuljaka koje Snjeguljica upoznala je jedan stadij, odnosno simptom ovisnosti o kokainu.
U filmu o Snjeguljici i sedam patuljaka, ona se u jednom navratu i obratila patuljcima kao prema “ovisnosti”. Tačnije, kazala je da su “oni njena droga”. Jedan je bio pospan, jedan sretan, jedan hiperaktivan, jedan prgav, jedan stiljiv, a jedan je stalno kihao.
Na koncu, Snjeguljica je otišla kod doktora, je li tako?
Imena patuljaka su suštinski efekti koje ta droga ostavlja na čovjeka. A ona se zove Snjeguljica, ili Snežana…što je na Balkanu i sleng za Snow White – ili sniježno bijeli prah.
Flinstonesi su priča o post apokaliptičnoj planeti Zemlji
Uprkos tome što mislimo da je ovaj popularni crtani film smješten u improvizovanoj prošlosti, Wilma, Fred, Barney i ekipa su zapravo iz budućnosti. Likovi koriste sve najmodernije aparate i opremu koje se sjećaju prije nego što je svijet kakvog ga danas poznajemo uništen.
Garfield je halucinirao
Ne postoji Jon, niti Odie.
Garfield je lijeni mačak, koji voli da jede lazanje i bude sam, jer je sam sebi dovoljan. Većina stripa jednog dijela Garfielda se zapravo odvija u napuštenoj kući gdje je ovaj mačak ostavljen da umre.
Ostatak priče je povezan sa njegovom bujnom maštom i voljom da ne umre sam. Stoga izmisli Jona i Odieja.
Ima li smisla?
Štrumpfovi su priča nacističke propagande
Jedan od najdiskutabilnijih teorija je priča oko Štrumpfova i Gargamela. Naime, neki autori tvrde da su ovi likovi zapravo nacisti, dok je Gargamel Jevrej koji želi da ih uništi.
Štrumpfovi su imali pozdrav sličan onom kojeg su “prisvojili” KKK-ovci i Nacisti. Gargamel je nacrtan po svim mogućim stereotipima koji važe za Jevreje, a i mačak mu se zvao Azrael – što je jevrejski anđeo smrti.
Duh iz lampe i trgovac iz priče o Alladinu su isti likovi
Jedna teorija kaže da su trgovac i duh iz lampe isti lik. Navodno je duh “pozirao” kao trgovac da bi prodao lampu nekome dovoljno naivnom da ga oslobodi. Za oba lika glas je posudio preminuli Robin Williams. Da li je ovo previše slučajnosti?
Simpsonovi su predvidjeli pad tornjeva u New Yorku
Ok, ovo je daleko najpoznatija teorija, i nije samo jedna. Simpsonovi su za 20 godina predvidjeli mnogo što šta, ali momenat u kojem Bart drži naslovnicu na kojoj stoji 9/11 mnogo prije nego se to desilo je daleko najpoznatija.
YouTube je pun klipova iza kojih stoji objašnjenje šta su to sve Simpsonovi predvidjeli prije, a jedan od njih je i Donald Trump kao predsjednik SAD-a.
Isto se može reći za seriju Family Guy, koja je predvidjela da pojavu Bruce Jannera koji postaje žena. Isto to je predvidjela serija “Married With Children”.
U svakom slučaju, kazali smo ranije – “rekla-kazala” priče uvijek ostavljaju prostora za diskusiju. Istina je da možete birati između dvije opcije:
1) Gledati crtane filmove iz zabave i dobro se nasmijati
2) Shvatiti da crtane filmove prave odrasli ljudi koji možda putem “olovke i papira” izražavaju svoje emocije.
Emocije kod djece i odraslih nikada neće biti iste, a život u industriji kakav je filmska nimalo nije lagan, nasuprot ustaljenom mišljenju. Od svega vidimo samo crvene tepihe i milione dolara.
Sigurno je da ovakve teorije ostavljaju dosta prostora za razmišljanje, a vi obonovite gradivo i probajte ove crtane filmove gledati ponovo na isti način.
Teško?
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.