Godišnjica smrti Boba Marlija: Cijeli svijet je žalio ikonu rege muzike

Showbiz 11. maj 202314:31 0 komentara
Facebook

Već četrdeset i dvije godine od smrti Boba Marlija i dalje živi legenda o kralju regea koji je, kao niko dotad, uticao na nove žanrove u muzici.

Robert Nesta Marli poznatiji kao Bob Marli, bio je jamajčanski pjevač, tekstopisac, gitarista i muzička ikona dvadesetog vijeka.

Najpoznatiji je izvođač rege muzike i čuven je po popularizaciji ovog muzičkog žanra van granica Jamajke.

Marlijev doprinos muzici povećao je vidljivost jamajčanske muzike širom svijeta i učinio ga globalnom figurom popularne kulture do danas

Rastafari ikona

Tokom svoje karijere, Marli je postao poznat kao Rastafari ikona, a svojoj muzici je dao osjećaj duhovnosti. Takođe se smatra globalnim simbolom jamajčanske muzike i kulture i identiteta. On je bio kontroverzan u svojoj otvorenoj podršci demokratskim društvenim reformama. Godine 1976, Marli je preživio pokušaj atentata u svojoj kući, za koji se smatralo da je politički motivisan. Takođe je podržao legalizaciju marihuane i zalagao se za panafrički duh.

Muzika stvorena tokom bogate, ali kratke Marlijeve karijere i danas ima odjeka. Njegov najuspešniji, kompilacijski album „Legend“, objavljen 1984., trinaest godina zaredom je bio među 100 najprodavanijih albuma u SAD. Uspješniji je bio samo „Dark Side of the Moon“ benda Pink Floyd.

Prilikom stvaraja svojih rege tonova bilo je to prvi put da je svijetom zavladala moderna muzika koja nije došla iz SAD ili Engleske.

Godine 1978, Bob svira na Jamajci na One Love koncertu za mir gde je nagovorio predsjednika i lidera opozicije da se popnu na binu i rukuju se. Iste godine 15. juna dobija medalju za mir u Trećem svijetu, od Ujedinjenih nacija. Tada je i prvi put posjetio Afriku, boraveći u Keniji i Etiopiji.

Posebno ističe 1980. kada je prvi put svirao u Africi, na koncertu u Gabonu. Vlada Zimbabvea pozvala ga je da svira na proslavi Dana nezavisnosti, a Bob je kasnije izjavio da je to bila najveća počast u njegovom životu, prenosi Wikipedia.

Otkrivanje bolesti

Marli je sa bendom krenuo na turneju u Ameriku, sa Stivi Vonderom, ali mu je nakon nastupa u Bostonu pozlilo i jedva je izdržao koncert u New Yorku.

Sljedećeg jutra, 21. septembra, srušio se dok je džogirao u parku i odveden je u bolnicu, gdje su mu pronašli tumor na mozgu i prognozirali mu još mjesec dana života.

Bob je odlučio da nastavi sa turnejom, ali mu je nakon koncerta u Pitsburgu, bilo toliko loše da je morao da odustane. Prebačen je u bolnicu u Majamiju, gde se 4. novembra krstio u Etiopskoj orijentalno-pravoslavnoj crkvi.

U posljednjem pokušaju da spase život podvrgao se eksperimentalnom liječenju u Njemačkoj, gdje je proslavio i svoj posljednji, 36. rođendan. Pošto liječenje nije uspjelo, želio je da se vrati na rodnu Jamajku ali je umro 11. maja 1981.

Cijeli svijet je bio u žalosti, a na hiljade ljudi je prisustvovalo njegovoj sahrani 21. maja. Grob Boba Marlija nalazi se u njegovom rodnom selu Devet Milja.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!