Nick Cave secirao je pjesmu koju je napravio virusni chatbot softver ChatGPT "napisanu u stilu Nicka Cavea", nazivajući je "s...anjem" i "grotesknim ismijavanjem onoga što znači biti čovjek".
Pišući u svom biltenu Red Hand Files u ponedjeljak, Cave je odgovorio fanu Marku s Novog Zelanda koji mu je poslao pjesmu koju je napisao ChatGPT. Umjetnu inteligenciju, koju je moguće usmjeriti da oponaša stil određenih pojedinaca, Mark je iskoristio za stvaranje pjesme “u stilu Nicka Cavea”.
Ispunjena mračnim biblijskim slikama, ChatGPT-ova pjesma uključuje refren: “Ja sam grešnik, ja sam svetac…ja sam tama, ja sam svjetlo…ja sam lovac, ja sam plijen…ja sam đavo, ja sam spasitelj”.
Pjevač je uzvratio Marku, rekavši da su mu desetine fanova, “od kojih većina bruji od neke vrste algoritamskog strahopoštovanja”, poslali pjesme koje je producirao ChatGPT.
“Dovoljno je reći da ne osjećam isti entuzijazam oko ove tehnologije”, napisao je. “Razumijem da je ChatGPT u svom početku, ali možda je to novi užas AI – da će zauvijek biti u povojima, jer će uvijek morati ići dalje, a smjer je uvijek naprijed, uvijek brže”, dodao je.
Cave, koji trenutno piše pjesme za novi album s Bad Seedsima, dodao je: “Možda zvuči kao da sve ovo shvatam malo previše lično, ali ja sam tekstopisac koji je angažiran, upravo u ovom trenutku, u proces pisanja pjesama. To je posao koji je težak i iznutra, ovdje za mojim stolom, koji zahtijeva nešto od mene, da pokrenem novu i svježu ideju. To zahtijeva moju ljudskost”.
Zahvalio je Marku, ali je rekao: “Uz svu ljubav i poštovanje ovoga svijeta, ova pjesma je s…anje, groteskno ismijavanje onoga što znači biti čovjek, i, pa, ne sviđa mi se baš”.
Caveov prethodni studijski album s Bad Seedsima “Ghosteen” izašao je 2019. Nedavno je dao novosti o novom albumu, napisavši: “Ovo su i dobre i loše vijesti. Dobre vijesti jer ko ne želi novi album Bad Seedsa? Loše vijesti jer moram napisati prokletu stvar”.
Kada je riječ o umjetnoj inteligenciji, ChatGPT izaziva uzbunu među obrazovnim institucijama zbog svoje sposobnosti izbjegavanja alata za otkrivanje plagijata. U utorak je predavač na Univerzitetu Deakin u Australiji otkrio da su detektovani u gotovo jednoj petini ocjenjivanja, što je izazvalo zabrinutost da se umjetna inteligencija široko koristi za varanje na ispitima, piše The Guardian.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!