Iako se filmovi smatraju oblikom bijega od stvarnosti, postoje neki filmovi koji nikad nisu imali takav učinak na publiku, a uz to nisu uspjeli pobjeći od kontroverzi koje ih okružuju.
Bilo da se radi o lošim odabirima glumačke postave, bizarnim zapletima ili potencijalnoj političkoj pobuni, ovo su neki od najkontroverznijih filmova koji su se u posljednje vrijeme pojavili na našim ekranima.
Vuk s Wall Streeta
Kad holivudski teškaši Leonardo Dicaprio i reditelj Martin Scorsese surađuju na filmu, zajamčeno je da će to biti remek djelo. Film “Vuk s Wall Streeta” iz 2013. nije bio iznimka. Međutim, za razliku od njihovih prijašnjih suradnji, ovaj film nije izazvao pozitivne kritike.
Jordan Belfort, broker koji je obične ljude prevario za milione dolara, poslužio je kao inspiracija za film. Publika smatra da je film glamurizirao Belfortovo ponašanje i haotičnu korupciju koja je harala Wall Streetom te nije bacio svjetlo na žrtve.
Egzorcist
“Egzorcist” je jedan od najvećih horor filmova svih vremena i film koji se vrlo visoko kotira na svakoj listi horora. Mnogi dijelovi ovog filma, uključujući i sam zaplet, su postali standardni u decenijama koje su uslijedile u gotovo svakom filmu koji se tiče duhova ili egzorcizma. Ipak, oko ovog filma iz 1974. odvija se mnoštvo kontroverzi.
Kino publika navodno je imala užasne fizičke reakcije nakon gledanja filma, uključujući povraćanje i padanje u nesvijest. Tvrdilo se da je film koristio subliminalne poruke kako bi potaknuo te negativne fizičke reakcije publike. Ni glumci i ekipa nisu bili pošteđeni. Dvoje glavnih glumaca ozbiljno je povrijeđeno tijekom snimanja, a da ne spominjemo da je čudan požar uništio set.
Liga pravde
Filmske franšize o superherojima 2010-ih bile su na vrhuncu. Fanovi DC Comica bili su presretni kada su saznali da će omiljeni reditelj Zach Synder biti na čelu filma “Liga pravde”. Međutim, njihove su se nade ubrzo raspršile kada je Synder napustio produkciju prije završetka filma. Joss Whedon je došao na mjesto Syndera, no pokazalo se da su njegovi napori bili uzaludni. Fanovi su mrzili Weadonov pogled na film.
Fanovi DC-a bili su toliko uznemireni da su osnovali vlastitu ligu pravde. Njihova misija je bila Objaviti isječak “Lige pravde” reditelja Zacka Snydera. Konačno, 2021. godine predstavljen je 4-satni “Synder Cut” koji je dobio mnogo bolje kritike.
Nina
Nina Simone bila je jedna od najznačajnijih američkih muzičkih ikona 20. stoljeća, pa je bilo sasvim logično da njena priča i uspon do muzičke veličine budu prikazani na filmu. Upravo to su filmaši pokušali učiniti 2016. godine.
Pokazalo se da je Ahilova peta filma odabir glumice Zoe Saldane za glavnu ulogu Nine Simone. Saldana je morala staviti proteze i šminku jer je portorikanskog i dominikanskog porijekla, dok je Nina Simone bila Afroamerikanka. Mnogi su se pitali zašto reditelji nisu jednostavno angažirali glumicu sličnog porijekla i boje kože kao Nina, te zbog toga film nije naišao na posve pozitivne komentare.
Kad jaganjci utihnu
Film je snimljen po istoimenom romanu Tomasa Harisa, a osvojio je pet Oskara. Ljubitelji životinja ne trebaju brinuti, jer u nastajanju filma nisu sudjelovali jaganjci. Umjesto toga, pravi je teror usmjeren na nesretne ljude. Clarice Starling, pripravnica FBI-a i protagonistica filma, vodi nas u potragu za hvatanjem serijske ubice uz pomoć Hannibala Lectera, koji je i sam, serijski ubica.
Clarice se izbliza i osobno susreće s kanibalom kojem se koža ježi. Film se pojavljuje na raznim listama “najvećih filmova svih vremena” i smatra se remek djelom horor žanra. Kontroverza oko filma proizašla je iz načina na koji su prikazani LGBTQI+ likovi. Aktivisti za queer prava od tada su kritizirali film zbog prikazivanja negativnih stereotipa povezanih sa zajednicom.
Titanic
Epska ljubavna romansa Jamesa Camerona imala je ogroman uspjeh kada je objavljena 1997. godine, a i danas je jedan od najomiljenijih filmova svih vremena.
Rekordni uspjeh filma nije značio da nije bilo kontroverzi iza kulisa. Ne samo da je kasnio šest mjeseci, nego je navodno premašio proračun za 100 miliona dolara. Što je još gore, više od 60 članova posade ozbiljno se razboljelo nakon što im je ručak pomiješan s PCP-om (anđeoskom prašinom). Iako krivac nikada nije uhvaćen, pretpostavlja se da je to bio nezadovoljni član ekipe kao odgovor na teške radne uvjete koje je Cameron stvorio na setu.
Planina Brokeback
Film Anga Leeja iz 2005. “Planina Brokeback” naširoko se smatrao monumentalnim trenutkom za “Novu queer kinematografiju” u to vrijeme. Gay romansu između dva kauboja nije objeručke prihvatila sva publika, neke su zemlje čak zabranile film na svojim obalama.
Dok je film bio favorit za osvajanje Oscara za “Najbolji film” 2006, mnogi vjeruju da je odbačen zbog svoje “kontroverzne” teme. Bez obzira na to, ostaje zaštitni znak queer reprezentacije u kinematografiji.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!