Baletski igrač i muzičar Aleksa Jelić je na sceni od rane mladosti, njegova prva ljubav bila je viola, išao je u muzičku školu, a onda je preko noći odlučio da instrument zamijeni baletskim patikama, te se otišnuo u igrače.
Potekao je iz muzičke porodice, odrastao pored oca Dragog Jelića, koji je poznati pjevač i frontmen YU grupe.
Jedan si od prvih koji je pokrenuo temu o surogat majci u Srbiji, da li si odlučio da postaneš roditelj na taj način?
„Ja sam odlučio da razmišljam u tom pravcu, da pokrenem neke korake i da pričam o tome. Smatram da tabue treba razbijati, kameno doba je odavno prošlo. Surogatstvo je u većini zemalja svijeta prihvaćeno, ali ne može to tek tako da se završi. Recimo, u Španiji postoji proces vještačke oplodnje, ali proces surogatstva nije dozvoljen. Svi oni koji se odluče na taj potez moraju da znaju da ima samo nekoliko zemalja u svijetu koje to odobravaju. Ukrajina je nemoguća misija posljednjih godina jer se došlo do toga da je preko 100 hiljada beba ostalo bez roditelja, roditelji ne mogu da dođu po svoju djecu zbog stanja tamo. Amerika je nedostižna zbog finansija, a onda postoje neke zemlje kao Meksiko, Kolumbija, možda i Argentina, gdje možete da uđete u taj proces a da nemate toliki izdatak, dok kada je Amerika u pitanju, nemate rizik kao u Ukrajini. Odlučio sam da započnem taj proces, to nije od danas do sutra. Prvo imate proces raznih provjera, dokumentacije, administracije. U zemljama koje sam naveo, to je proces gdje singl roditelji ostvare svoj san. Ne moraš da budeš u braku.“
Koliko traje taj proces?
„Taj proces može da traje nekoliko godina, dok ne kreneš u samu proceduru to traje sedam, osam mjeseci i možda i godinu dana. Tako da, proces koji sam ja počeo prije par mjeseci je nešto u čemu se trenutno nalazim, proveo sam devet dana početkom oktobra u Kolumbiji, a dalje ćemo vidjeti, treba čekati neki period od maja, juna 2024. godine prije nego što taj proces može da počne. Naravno, vrijeme u kom živimo, opasnosti u kojima živimo mi daju prostor za razmišljanje, želja je tu ali i doza straha i realnosti, nekih nedoumica, pogotovo kada osoba želi sama da uđe u tu priču. To ne bi trebalo da bude nikakav tabu, ovde se priča o tome da postoji izuzetno veliki broj ljudi koji su u braku, a koji ne mogu da usvoje decu. Zašto im je nedopustivo da usvoje djecu, zašto da djeca imaju manjak ljubavi i budu na ulici, zašto je to toliko teško? Da imam vlast, potpuno bih promijenio sve zakone, dosta toga bih otvorio, pa kome se svidi svidi, a kome se ne svidi, neka se edukuje ili neka ostane u kamenom dobu.“
Da li si upoznao ženu koja će ti roditi dijete?
„Ne, vi to ne možete da vidite tamo. Tamo dobijate katalog sa donatorkama jajnih ćelija, to je osoba koja će biti majka tog djeteta sa njom nemate nikakav kontakt i nemate mogućnost da je upoznate, vi samo imate komplentnu informaciju ko je i šta je, geni i ostalo. Osoba, to je jedan segment, onda kad se to sve spoji, vaše i njeno, osoba treća, odnosno druga žena je surogat majka, odnosno ona nije majka, ona je osoba koja nosi tu trudnoću, ali nije fizički majka. U Srbiji se godinama pričalo o tome, čak je i zakon već je potpisan i odobren, tako je premijerka pričala. Te žene bi se zvale rodilje, kako parovima, tako i singl roditeljima bi pomogle da se ostvare kao roditelji. Želio bih da to stupi na snagu što prije.“
Više pogledajte u videu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare