11. aprila 1997. godine muškarac je nazvao sjedište Chicago Bullsa, tražio je karte za meč. Dva dana kasnije, nosio je dres tog NBA tima, a ostalo je već historija.
Matt Steigenga su u srednjoj školi zvali Gospodin Košarka, a bio je zvijezda Michigan Statea. Bullsi su ga 1992. godine draftovali kao 52. picka na draftu, no nikada se nije uspio probiti u tim.
Košarku je igrao na raznim stranama svijeta, ali NBA parketa nikada nije vidio.
U sezoni 1996/1997 bio je jako blizu prvog tima Bullsa, ali opet je zakazao, pa je pomenutog datuma – bar kao navijač htio da gleda Bullse kako osvajaju drugi naslov prvaka.
“Nisam imao obaveza, tako da sam samo htio gledati utakmicu”, a onda je uslijedio poziv koji će ga gurnuti u red košarakaša koje možemo nazvati rokenrole. Razgovarao je sa Jerryjem Krauseom, tadašnjim generalnim menadžerom Bullsa. Naime, Bullsima je falio čovjek. Toni Kukoč je zaradio povredu desne noge, pa im je krilni centar bio potreban. “Zašto umjesto toga ne bi zaigrao za Bullse”, pitao ga je Krause. Matt Steigenga onda izbiva u prvi plan. Ili posljednji plan Bullsa, zavisi iz kojeg ugla se gleda.
U prvom meču za Bullse, odigrao je četiri minute i postigao jedan poen sa linije za slobodna bacanja. Već sljedeći dan, Bullsi su protiv Toronta igrali na domaćem terenu – a Steigenga je tu odigrao drugu i posljednju utakmicu u svojoj kratkoj, možda i najkraćoj NBA karijeri u historiji.
U svom prvom napadu, ukrao je loptu, odigrao pas kojeg je i na koncu završio sa alley-up zakucavanjem. To mu je ujedno bio prvi i posljednji poen iz igre u NBA karijeri, koja je trajala cijelih 12 minuta.
Za alley-up asistirao mu je Steve Kerr. Preostale dvije utakmice u NBA regularnom dijelu sezone Steigenga nije igrao, a nije ni ušao u roster koji je nosio Bullse do drugog naslova. Ostao je sa Bullsima, trenirao je s njima i pratio ih do naslova prvaka NBA lige. U svojoj prvoj utakmici popunio je sve moguće statističke rubrike. Naime, pored ta dva poena upisao je dva skoka, dvije asistencije, jednu ukradenu loptu, jednu izgubljenu loptu i jednu blokadu, te jedan faul.
Vlasnik Bullsa, Jerry Reinsdorf – poznat po izdašnosti sa šampionskim prstenima, uručio mu je najveću čast u NBA ligi – šampionski prsten sa dijamantnim logotipom Chicago Bullsa.
Primjera radi: Charles Barkley odigrao je 39.33 minuta u karijeri. Postigao je 23.757 poena, nije osvojio niti jedan šampionski naslov.
Carl Malone je odigrao 54.852 minute u NBA karijeri. Dao je 36.928 poena, nije osvojio niti jedan naslov prvaka.
Matt Steigenga, heroj ove priče odigrao je 12 minuta u karijeri. Četiri u prvom meču, osam minuta u drugom meču. Dao je tri poena i osvojio je naslov prvaka NBA lige.
Život piše romane. Steigenginih 12 minuta je drama sa happy endom.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.