Općina Centar najavila je izgradnju spomenika legendarnom bosanskohercegovačkom košarkašu Mirzi Delibašiću na platou ispred dvorane Skenderija, koja danas nosi ime Mirza Delibašić.
Spomenik će biti predstavljen 8. decembra kada je i dvadeseta godišnjica od smrti za mnoge najboljeg sportiste svih vremena Bosne i Hercegovine. Prije realizacije ovog projekta, raspisan je Međunarodni konkurs na koji se prijavilo mnogo kandidata na kojem je izabran sarajevski umjetnik Adis Lukač. Predsjednica stručnog žirija koji je odabrao najbolji rad bila je tuzlanska umjetnica Edina Selesković.
“Mislim da će kad se sve ovo završi Sarajevo i BiH biti ponosni na ovo što smo uradili. 8. decembra 2021. godine je dvadeset godina od smrti Mirze Delibašića. Smatrali smo da je to idealan moment, iako mi nikad ne možemo Mirzi vratiti istom mjerom ono što je on uradio za nas. Opštinsko vijeće je na moj prijedlog usvojilo u budžetsku stavku, da se izdvoji negdje oko 40 hiljada maraka. Ministarstvo kulture i sporta KS dodalo je 20 hiljada KM. Zamolio sam umjetnicu Edinu Selesković, onaj je rođena Tuzlanka što ima svoju simboliku, ona je bez ikakve naknade organizovala međunarodni žiri i raspisali smo međunarodni konkurs na koji se prijavilo mnogo kandidata. I Adis Lukač sarajveski umjetnik, iza sebe ima veliko djelo, spomenik kralja Tvrtka u Tuzli. Tako da isprepliću se Sarajevo i Tuzla i to daje veliku simboliku” rekao je Srđan Mandić načelnik Općine Centar.
Stručni žiri za idejno rješenje spomenika Mirzi Delibašiću, bio je sačinjen od vrhunskih umjetnika iz SAD-a, Belgije i Kanade. Postavio je nove standarde u pozivima umjetnicima širom svijeta za predavanje idejnih rješenja javne umjetnosti u BiH.
“Prijedloge smo dobili iz šest zemalja. Bilo je mnogo različitih prijedloga. Apstraktnih, multimedijalnih i jako modernih. Ocjenjivali smo na osnovu kreativnosti, podobnosti, inovativnosti rješenja. I način na koji će Mirzin duh biti prenesen u vizuelnu umjetnost. Adis Lukač je na kraju dao najbolje idejno rješenje. Ono što je presudilo je emocija koju nosi ova skulptura. Ova skulptura govori o novim generacijama koje rastu u sjeni Mirze Delibašića” kazala je predsjednica stručnog žirija za idejno rješenje spomenika Mirzi Delibašiću.
Press konferenciji je prisustvovao i Danko Delibašić, sin Mirze Delibašića, koji se zahvalio na ovom projektu, rekavši da će to jako puno značiti cijeloj porodici.
“Živimo u posebno vrijeme u kojem je prisutno opšte izjednačavanje zalsuga i ljudi u društvu. Jako je bitno za našu porodicu i budućnost bosanskohercegovačkog sporta. U tom liku i skulpturi imaće neku vrstu vedete i jednog oblika uzvišenosti sportskog uspjeha. I ljudskosti nadasve” istako je Danko Delibašić.
U cijelu priču je uključena i Turistička zajednica Kantona Sarajevo, koja obećava da će osmog decembra Sarajevo upriličiti događaj dostojan Mirze Delibašića.
“To je nešto što su Mirza i njegova porodica zaslužili. Želimo da pokažemo koliko Sarajevo cijeni Mirzu. Za osam godinu u KK Bosna. Prvak Evrope. 700 utakmica. 14.000 koševa. Toliko emocija. Sigurno će to sve biti završeno na 20. godina od njegove smrti na 8. decembar” govori Kenan Magoda direktor Turističke zajednice KS.
Umjetniku kome je pripala čast raditi skulpturu ikone bosanskohercegovčke košarke je čast i veliko zadovoljstvo
“Prvi put mi se desilo da me inspiracija nije našla. Toliko inspiracije u Mirzi i njegovom je sažeto da je možda za hiljadu života malo da se ispriča. U razgovoru sa starijim ljudima koji su gledali utakmice dok je Mirza igrao, zaključio sam jednu stvar, da je on bio majstor harmonije. Nisam dugo tražio pokret u kojem treba da bude skulptura predstavljena. To je taj skok-šut. Zašto? Mirza me podsjetio na brobu Davida i Golijata. U trenutku kada David sprema svoj konačni udarac, mora biti dovoljno jak i sposoban, da svu svoju energiju sažme, uhvati u ruku i smiri. Dovede do potpunog smiraja da bi uradio konačni udarac, a u Mirzinom slučaju je šut” objašnjava Adis Lukač autor Kinđetove skulpture.
Koneferenciju je obilježio i emotivan govor aktulenog ministra kulture i sporta KS, ali i bivšeg vrhunskog bosanskoherecgovačkog košarkaša Samira Avdića:
“Jedan jednostavni genije. Bio je genijalac. Čovjek koji je vrlo malo govorio. Bili smo vrlo bliski. Čovjek koji vam je davao savjete u nekoliko rečenica. Mirza mi je bio trener, direktor i ono najviše od svega, bio mi je prijatelj. Poseban po svemu, a bio je superobičan čovjek, a sportska veličina. Zamislite kada vaše djelo ostane u Kući slavnih i pokažete sve što ste osvojili. On je otišao na bolji svijet, a osvojio je sve” naglašava Avdić.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!