Košarka bi u Bosni i Hercegovini mogla imati još bolju perspektivu od one koju trenutno ima, ali brojni problemi dugi niz godina koše bh. košarku i na klupskom i na reprezentativnom nivou. Klubovi i Košarkaški savez organizaciono i finansijski jedva spajaju kraj s krajem, a tu i tamo isplivaju pozitivni primjeri dobrog poslovanja u paru sa dobrim rezultatima. O bh. košarci smo razgovarali sa Dubravkom Barbarićem, direktorom KK Budućnost Bijeljina Prolab i bivšim generalnim sekretarom Košarkaškog saveza BiH.
Odlični rezultati u posljednjim mečevima, koja je tajna?
“Iznenadio sam se i sam, nije mi bila takva ambicija. Nisam uspio napraviti rezultat kao generalni sekretar KSBiH, pa sam se odlučio ostati u košarci. Pokušao sam nešto napraviti u bazi, da vidim kako sistem funkcioniše kroz klubove. Sam sebe sam iznenadio kada sam vidio koliko je potrebno malo toga na klupskom nivou da bi se napravio rezultat”, rekao je Barbarić.
Šta je potrebno da bi se napravio rezultat?
“Potrebna je stabilna finansijska situacija. Međutim, mnogi klubovi je imaju, ali je problem sa voljom, energijom, organizacijom. Primijetio sam koliko se sport kod nas ne prati i koliko joj se ne pridaje značaj. Košarka kod nas živi na pojedinim portalima, to ne možete vidjeti niti na javnim servisima, a tvrdim da je naša košarkaška liga mnogo bolja od liga u regiji u što sam se uvjerio gledajući utakmice”, dodaje Barbarić.
Klub je počeo kao škola košarke, a jedna od košarkašica koja je ponikla u ovom klubu je i Marica Gajić. Šta su dugoročne ambicije kluba?
“Ne smijemo napraviti sebi problem kao drugi. Jedan klub je napravio slično, ambicije su narasle. Sarajevski klub je imao ambiciju napraviti nešto više, međutim, nije naišao ma podršku. Mi smo simpatičan klub sa domaćim igračima, sa jednim strancem. Mi se ne smijemo zaletiti i otići predaleko sa ambicijama. Ako grad Bijeljina i druga šira zajednica ne podrži projekte koji su nastali na zdravim korjenima”, rekao je direktor Budućnosti.
Da li je Zakon o sportu taj koji ne dostaje našoj zemlji?
“Zakon o sporti, preteča toga je politička volja. Kod nas imamo u prvom redu veliki broj političara, premalo državnika. Državnik svaki ili političari imaju taj potencijal da podrže sport i kulturu, jer kakvi smo u sportu i kulturi takvi su u očima drugih kada je naša državnost u pitanju”, jasan je Barbarić.
Političari se ne žele baviti zakonom o sportu.
“Oni nemaju interes. Ja dok sam bio generalni sekretar boljelo me je što političari nisu zainteresovani da dođu na utakmice kao navijači. Nermin Nikšić je svojevremeno odlučio da se neki novci plasiraju iz državnih preduzeća u sport. Kod nas kod političara nema sportskog duha, pa nema ni entuzijazma, ali ni osnovnih znanja o tome. Mislim da će naša državnost u očima drugih biti prava onda kada osvojimo neku svjetsku ili olimpijsku medalju”, rekao je Barbarić.
Da li bi KK Budućnost iz Bijeljine mogao biti izmješten u Sarajevo?
“Ja bih volio igrati ABA i Euroligu. To su moje ambicije i u to gledam. Ako vi gledate na kratke staze. Ovaj klub je nastao u Bijeljini jer je to dobrokotna sredina gdje nam niko ne pravi problem. Ja sam iz Sarajeva, ali znam da sam u Sarajevu odmah bi se pojavili određeni problemi. Meni bi bio izazov da se naprave dva kluba, neka jedan bude u Bijeljini, drugi ovdje. Neka to bude Bosna, ali Bosna na nekim modernim temeljima i uz neki sistem. Klub iz Bijeljine je nastao na nekom mom privatnom entuzijazmu i u ovom trenutku ću odgovorono reći da smo bolji od sistema koji su organizovaniji od brojnih. Mislim da možemo pobijediti i KK Bosnu, Slobodu. To su klubovi sa tradicijom, određenim sistemima i koji ne kaskaju u budžetima sa nama”, istakao je Barbarić.
Čega nam nedostaje da bi napravili na zdravim osnovima klub koji će dugoročno profitirati?
“Recept je tu jednostavan. U Košarci je primjenjivi vidi se. Najveći klubovi iz regiona su nastaili iz privatnih biznisa, ali i političke želje da klubovi igraju Euroligu. Za razliku od nogometa, FIBA nije samoodrživa. Košarkaški klubovi ne mogu dobiti novce kakvi se dobiju od FIFA-e i UEFA-e. Ipak, klubovi kod nas mogu funkcionisati kao i oni iz regije. Kod nas se još uvijek nastoji po starom sistemu, na čelu kluba mora biti neko iz politike i kada dođe budžet onda ‘hajde da se malo polakomimo’ iz budžeta koji je tu za sport. Od košarke se ne može mnogo zaraditi, može se biti na pozitivnoj nuli i zaljubljen u taj sport”, jasan je Barbarić.
I dalje imamo talentovane igrače koji naprave rezultat na terenu, ali organizacijski KSBiH i dalje ne izgleda dobro.
“Potrebna je politička odluka da se od našeg sporta nešto napravi. Volio bih da sam to dobio ja ili da neko drugi dobije. Sa jakim resursima da se uspije u košarci. Da buduća struktura bude i politička, ali sa naređenjem da morate napraviti rezultate. A ne da pojedinci nešto moljakaju, traže i da je socijalna priča. Idemo skupljati novac da nam djevojke odu u Australiju, to tako ne ide. To onda utiče na naš imidž, utiče na te mlade ljude, na naše talente koji od u druge ljude. Očekujem od naših političara da se istaknu i kažu evo novac, želimo rezultat. U drugim državama tako funkcionira. Ja moram reći sada javno, ali to u tajnosti neko tako napravi. Putin je uticao da se ruska košarka vrati na stare staze slave jer je vratio Kirilenka i rekao mu hajde ispravi – izvoli imaš sve resurse na raspolaganju. Ta stvar mora doći odozgo”, istakao je Barbarić.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!