SAD stigle -17 i plasirale se u finale, Jokić i kompanija nemoćni u četvrtoj četvrtini

Košarka 08. aug 202422:47 0 komentara
REUTERS/Brian Snyder

Košarkaši Srbije poraženi su u polufinalu Olimpijskih igara, iako su imali veliko vodstvo koje je iznosilo i 17 poena razlike. Na kraju je bilo 95:91

Obje selekcije sjajno su počele meč. Igrala se atomska košarka u Parizu, a za nijansu bolja bila je Srbija koja je u prvoj četvrtini bila nepogrešiva.

Jokić i kompanija rešetali su koš Amerikanaca sa svih pozicija, a razlika je lagano rasla sve do isteka 10. minuta, kada je bilo 31:23, što je bilo najveće vodstvo naših istočnih komšija.

Amerikanci su u drugoj četvrtini djelovali šokirano i brzopletim napadima pokušavali su anulirati zaostatak u odnosu na Jokića i kompaniju. Kevin Duran i Lebron James nisu igrali na zadovoljavajućem nivou, a jedini koji je koliko -toliko držao SAD u bilo kakvom priključku je Steph Curry. Srbija je održavala razliku na oko +12, a najveću prednost imali su pri rezultatu, 25:42, +17.

REUTERS/Evelyn Hockstein

Do poluvremena Amerikanci su uspjeli to smanjiti na prihvatljivih 11 razlike.

U trećoj četvrtini Amerikanci su zaigrali nešto ozbiljnije, ali nije to bila vanzemaljska košarka koja se očekivala od najvećih NBA zvijezda. Zaostatak je pao na jednocifren broj, pa su sredinom treće dionice Amerikanci imali priliku da se približe i na tro poena razlike, no neuobičajeno veliki broj izgubljenih lopti i brzopleto završavani napadi dozvolili su Srbiji, koja je igrala pametno, da ponovo ode na +13 (63:76), i u posljednjih 10 minuta uđu sa velikom razlikom.

SAD su bolje ušle u posljednju četvrtinu i u tri napada uspjeli su spustiti razliku na pet poena (73:78), a razlika se držala jednakom do četiri minute pred kraj, kada je James pogodio za izjednačenje (84:84), pa smo u samom finišu gledali pravu dramu.  Tada su Ameri zaigrali sa mnogo više samopouzdanja, a Srbija nije uspijevala parirati u ofanzivi.

Amerikanci su prešli u vodstvo dva minuta prije kraja trojkom Currya (87:86), a iz sljedeća dva kontranapada nakon promašaja Srbije prednost SAD-a narasla je brzo na +5 (91:86).

U posljednju minutu ušlo se sa prednošću SAD-a od 4 poena razlike, a osam sekundi prije kraja bilo je +2 za SAD sa Curryjem na liniji slobodnih bacanja. Bek Golden Statea pogodio je oba i faktički zapečatio sudbinu Srbije, koja će igrati za Bronzu, dok SAD idu dalje na megdan Francuskoj.

Najbolji u redovima SAD-a bio je Steph Curry sa 36 poena, 8 skokova i 2 asistencije, a pratio ga je Joel Embiid sa 19 ubačaja. Bogdan Bogdanović bio je najefikasniji u selekciji Srbije sa 20 poena.