Albanija potopila Češku i zakoračila na EURO, Turska slavi veliku pobjedu nad Hrvatskom!

Nogomet 12. okt 202322:42 0 komentara
REUTERS/Florion Goga

Večeras je započeo oktobarski ciklus reprezentativnih utakmica.

Turska je večeras napravila iznenađenje i slavila u Osijeku rezultatom 0:1. Heroj gostiju je Baris Yilmaz.

Gosti su zaista odigrali sjajan meč, a od samog početka bili su bolji rival. Baris Yilmaz je već u 2. minutu odapeo projektil u desnu stranu gola, ali je golman fantastično odbranio. Nova šansa viđena je u 9. minutu Kerem Akturkoglu je primio tačan pas na rubu šesnaesterca i odmah pucao snažno u desnu stranu gola. Međutim, Livaković je bio spreman i fantastično mu odbranio. Četiri minuta poslije ponovo Kerem Akturkoglu nije iskoristio zicer pred golom protivnika. Vrhunsku odbrana izveo je Livaković.

U 30. minuti gosti stižu do vodstva, a ispostavit će se i pobjedonosnog gola. Baris Yilmaz je primio pas i sjajno s ruba šesnaesterca prebacio Livakovića i poslao loptu u mrežu. Gol možete pogledati OVDJE.

REUTERS/Antonio Bronic

Ni u drugom poluvremenu domaća ekipa nije se uspjela razbuditi, tek kakvu takvu šansu imao je u 82. minuti Dion Drena Beljo koji je dočekao centaršut, ali nije pucao baš najbolje. Lopta je išla nisko po sredini gola. Golman je to obranio i sačuvao svoju mrežu.

Mogao je sve završiti Yunus Akgun u 85. minuti, ali je promašio zicer unutar peterca. Lopta je prozujala kraj desne stative.

Albanija je ostvarila veliki trijumf protiv reprezentacije Češke i slavila sa 3:0 pogotkom Jasira Asanija u 9. minutu. Albanija je tokom čitave utakmice bila bolji rival.

U 18. minutu fantastično je odbranio Jiri Pavlenka udarac Sokola Cikalleshija koji je prošao kroz odbranu i pucao iz blizine u donji lijevi ugao, ali ga je golman zaustavio. Interesantna situacija izdešavala se u 39. i 40. minutu. Glavni akter je igrač Češke Mojmir Chytil. Naime u 39. minutu nakon centaršuta Chytil postiže gol, ali je sudac signalizirao igranje rukom te ga poništio, a samo minut poslije Mojmir je bespotrebno dobio drugi žuti karton, što je automatski značilo isključenje i ostavljanje Češke sa 10 igrača na terenu.

Domaći bolje otvaraju i drugo poluvrijeme, u 51. minutu Taulant Seferi je došao do lopte na rubu šestnaesterca i pucao iz prve bez oklijevanja. Način na koji je udario loptu je bio zaista savršen, a lopta je ušla u donji lijevi ugao.

Novi pogodak postiže Taulant Seferi u 73. minutu za potop gostiju iz Češke.

U drugoj odigranoj utakmici u ovoj grupi Poljaci su rutinski protutnjali kroz Torshavn te odnijeli kući velika tri boda koja su ih popela na drugu poziciju na tabeli, istina Češka ima utakmicu manje.

Poljaci su sjajno otvorili utakmicu Piotr Zielinski je odigrao loptu koju je dobio Sebastian Szymanski na rubu šestnaesterca, a on ju je zakucao u donji lijevi ugao.

Na otvaranju drugog dijela domaći su i ostali sa igračem manje nakon što je Hordur Askham dobio direktan crveni karton nakon užasanog starta nad protivnikom.

Škoti su se branili, ali na kraju nisu uspjeli napustiti Sevillu neporaženi, Norveška ubjedljiva

Španija je bila dominantna tokom čitave utakmice, međutim Škoti su uspjeli odoliti domaćim naletima te odnijeti kući jedan vrijedan bod, koji ih je još više približio EURU.

Zaprijetili su domaći već u 2. minuti, Ferran Torres je dočekao centaršut u šesnaestercu i pucao po golu. Ali je pucao neprecizno, te je lopta otišla desno od gola. Nova sjajna šansa viđena je u 34. minutu Mikel Merino nije uspio zabiti unutar peterca, a lopta se odbila od lijevu stativu.

REUTERS/Marcelo Del Pozo

Alvaro Morata u 56. minutu je promašio cijeli gol! Primio je centaršut u šesnaestercu i pucao po golu, ali loše. Lopta je otišla iznad gola. Šok sa domaće uslijedio je 5 minuta poslije Scott McTominay je zabio sjajan gol iz slobodnjaka, precizno pogodivši desne rašlje, međutim jedan od igrača Škotske našao se u ofsajdu ispred Unai Simona te tako direktno utjecao na igru, te je sudac nakon pregledanja VAR-a poništio pogodak.

Igrao se 74. minut Jesus Navas je poslao odličan centaršut u šestnaesterac. Alvaro Morata je ispratio loptu i izbliza uputio udarac glavom koji ulazi unutar lijeve stative za 1:0.

Španci utakmicu završavaju u 86. minutu, Joselu je dodao u šesnaesterac, loptu je primio Oihan Sancet i zabio u donji desni kut. Angus Gunn je bio nemoćan.

U još jednoj odigranoj utakmici grupe A, Norveška je uvjerljivo slavila u Larnaci protiv Kipra. Alexander Sorloth postigao je prvi gol u 33. minutu, tako što je primio loptu i pucao s ruba šesnaesterca. Loptu je neko skrenuo i prevario golmana, tako da Joel Mall nije mogao ništa.

U drugom poluvremenu na scenu stupa Erling Haaland. Fredrik Aursnes je uputio centaršut prilikom izvođenja kornera koji je pokupio Erling Haaland i zabio poslavši loptu u desne rašlje.

Novi gol Haalanda viđen je 7 minuta poslije, Antonio Nusa je poslao odličan centaršut u šestnaesterac. Erling Haaland je ispratio loptu i izbliza uputio udarac glavom koji ulazi unutar lijeve stative. Pokazao je dobar osjećaj za gol, Joel Mall nije uspio spasiti mrežu.

Na utakmicama grupe I, susret između Bjelorusije i Rumunije odigran je rezultatom 0:0.

Dok je Kosovo slavilo rutinsku sa 0:3 protiv Andore.