Arsenal se zasladio Trešnjicama za korak bliže tituli

Nogomet 04. maj 202415:34 0 komentara
Action Images via Reuters/Paul Childs

Fudbaleri Arsenala pobijedili su Bournemouth rezultatom 3:0 u utakmici 36. kola Premijer lige odigranoj na Emiratesu.

Golove za Tobdžije postigli su Bukayo Saka u 45. minutu, sa bijele tačke, Leandro Trossard u 70. i Declan Rice u sedmom minutu nadoknade drugog poluvremena.

Arsenal je dominirao u prvom poluvremenu i maltene neprekidno kidisao na gol gostiju. Heroj Bournemoutha u prvih pola sata bio je golman Mark Travers, koji je rivalu „skinuo“ nekoliko šuteva iz izglednih prilika.

Rice je imao šansu u 38. minutu nakon što mu je loptu glavom spustio Havertz, ali je nije dobro zahvatio.

U 42. minutu dogodio se prelomni trenutak – Havertz je dobio loptu u prostor, došao do nje i krenuo u dribling. Pokušao je Travers da interveniše bez prekršaja, ispružio desnu nogu, ali po mišljenju sudija nije uspio da zakači loptu. Mark je potom pokupio Nijemca i dosuđen je penal, koji je potvrđen poslije VAR provjere.

Siguran izvođač bio je Bukayo Saka, koji je uhvatio Traversa na pogrešnoj nozi i smjestio loptu u mrežu.

Pokušali su puleni Andonija Iraole da anuliraju zaostatak na startu drugog dijela. Imali su nekoliko poluprilika, ponajviše je pretio Justin Kluivert, ali nije bio dovoljno dobar u završnici.

U 49. minutu Arsenal je priprijetio iz kontre – Odegaard je uposlio Havertza, a on poslao poprečno dodavanje ka Saki. Ključnu intervenciju napravio je Cook klizećim startom i nije dozvolio krilnom fudbaleru da uputi udarac.

Prednost domaćih duplirao je reprezentativac Belgije Trossard u 70. minutu, posle asistencije Ricea.

Konačan rezultat postavio je upravo Rice, golom u 90+7.

Arsenal poslije nove pobjede, treće vezane, ima 83 boda.

Izabranici Mikela Artete su vodeći na tabeli sa +4 u odnosu na drugoplasirani Manchester Siti, ali Građani imaju i dva meča manje.

Klub iz sjevernog Londona u narednom kolu ide u Manchester na noge Unitedu, dok će u posljednjem kolu dočekati Everton.