Atalanta razbila Leverkusen i srušila nevjerovatan niz Alonsa: Hattrick Lookmana, Kolašincu jedno poluvrijeme (VIDEO)

Nogomet 22. maj 202422:52 0 komentara
REUTERS/Molly Darlington

Fudbaleri Atalante pobijedili su Bayer Leverkusen 3:0 u finalu Evropa lige uz hattrick maestralnog Ademole Lookmana. Tim iz Bergama došao je do prvog evropskog trofeja u historiji, a Apotekari su doživjeli prvi poraz ove sezone, nakon 51 utakmice u kontinuitetu.

REUTERS/Paul Childs
REUTERS/Jason Cairnduff
REUTERS/Andrew Boyers
REUTERS/Hannah Mckay

Iskusni Gian Piero Gasperini iznenadio je Xabija Alonsa, visoki presing donio je timu iz Bergama veliku dominaciju, u uvodnih deset minuta.

Materijalizovala je Boginja tu dominaciju već u 12. minutu meča. Strijelac je bio Ademola Lookman nakon sjajnog dodavanja Davidea Zappacoste. Neoprezanost Palaciosa u odbrani, koji nije propratio ubacivanje Nigerijca iza leđa. Kompletnu akciju i gol pronađite NA OVOM LINKU.

Nastavili su predstavnici Italije u istom ritmu, nisu dali Apotekarima da “dišu”. Odgovorili su dobrom akcijom Nijemci, Grimaldo je prvo promašio loptu, “popravni” udarac uzeo je Stanišić ali na mjestu je bio Musso.

UŽIVO finale Evropa lige: Hattrick Lookmana, Bayer pred prvim porazom nakon 51 meča!

Drugi put loptu iz svoje mreže morao je vaditi Kovar u 26. minuti. A ponovo je češkog golmana prevario Lookman. Napadač Atalante je uzeo loptu na 25 metara, povukao je prema šesnaestercu Bayera, prevario Xhaku i matirao Kovara briljantno. Gol pogledajte OVDJE.

Rasplamsala se igra do kraja prvog poluvremena. Istvan Kovacs podijelio je tri kartina u prvih 45 minuta, dva Atalanti i jedan Bayeru.

Mogli su riješiti utakmicu Gasperinijevi igrači u finišu poluvremena, ali poslije dobrog šuta De Ketelarea na mjestu je bio Kovar.

Nakon lavovske borbe i odlično odrađenog prvog poluvremena, Sead Kolašinac morao je napustiti travnjak stadiona Aviva. Iako je izašao sa saigračima da počne drugo poluvrijeme, nije mogao nastaviti, pa je umjesto njega u igru ušao Giorgio Scalvini.

Neprepoznatljivi njemački tim nije uspijevao adekvatno odgovoriti raspoloženoj Atalanti, jednostavno ni blizu ekipe koju smo gledali tokom cijele sezone.

Svoju noć i prvo show, kompletirao je Ademola Lookman u 76. minutu. Nigerijac je kompletirao hattrick i potopio Bayer. Asistirao mu je Scamacca, a golgeter italijanskog tima namjestio se na ljevicu i briljantno pogodio za 3:0 i stavio tačku na finale! Pogledajte fudbalsko umijeće i magiju OVDJE.

Atalanta i Bergamo slavit će narednih dana prvi historijski evripski trofej za italijanski sastav u 117 godina postojanja.