Borac pobijedio Klasvik i ispisao historiju kluba i bh. fudbala, Banjalučani u play-offu Evropa lige!

Nogomet 15. aug 202423:41 0 komentara
FK Borac Banja Luka

FK Borac Banja Luka savladao je Ki Klasvik 3:1 poslije produžetaka i plasirao se u play-off Evropa lige. Tako su Banjalučani ispisali historijske stranice kluba i osigurali najmanje plasman u grupnu fazu Konferencijske lige bez obzira na ishod protiv Ferencvaroša u doigravanjau za grupnu fazu drugog po jačini UEFA takmičenja. Ekipa iz Platonove postala je druga ekipa u historiji bosanskoherecgovačkog fudbala koje je ušla u grupnu fazu jednog od tri takmičenja pod okriljem UEFA-a, nakon Zrinjskog prošle sezone.

Banjalučani su bolje otvorili meč na Gradskom stadionu, ali promjene rezultata, kao ni velikih prilika u pevih desetak minuta nije bilo.

Zaprijetili su u nastavku meča prvo Čavić, a onda i Carolina i to je bio nagovještaj vodstva prvaka Bosne i Hercegovine.

Sedamnaesti minut bio je u toku kada je David Čavić izveo korner, te odigrao pas sa Nikolom Srećkovićem, zatim odlično petom uposlio Srećkovića koji majstorski matira golmana Ki Klaksvika.

Odgovorili su gosti sa Farskih Ostrva preko Fredriksberga, ali igrač Klaksvika nije dobro zahvatio loptu glavom na sreću po Borac.

Ponovo su preuzeli terensku inicijativu igrači iz Platonove. Prvo je Čavić propustio dobar napad da uposli Srećkovića, a onda i Kvržić je pronašao Lukića koji iz dobre pozicije šutira pored gola.

Srđan Grahovac u finišu prvog dijela pucao je sa vrha kaznenog prostora Klaksvika, ali je šutirao jako loše.

U nastavku je pred golom Borca morao reagovati i Šiškovski, poslije opasnog ubacivanja gostiju.

Otvorili su izabranici Mladena Žižovića bolje i drugo poluvrijeme, kada je sa dvadesetak metara pokušao Kvržić ali nije bio precizan.

Međutim, nekoliko minuta kasnije hladan tuš za navijače u Banjaluci. Arni Frederiksberg izveo je slobodan udarac, pronašao Denija Pavlovića, koji matira glavom Šiškovskog.

Radost Ki Klaksvika trajala je samo dvije minute. Srećković je drugi put na meču pogodio nakon asistencija Kvržića, ali je sudac Georgi Kabakov iz Bugarske poništio gol nakon VAR provjere.

Tempo igre je opao u nastavku i uslijedio je malo slabiji ritam utakmice.

Prvaci Bosne i Hercegovine krenuli su u opsadu gola Farana, prvo je Carolina bombom sa distance stavio na muke Jensena, ali je paradom golman Klaksvika sjajno intervenisao.

Već u narednom napadu Grahovac šalje odličan centaršut na peterac Klaksvika, glavom šutira Kvržić, a gotovo nestvarnu još jednu intervenciju bilježi golman tima sa Farskih Ostrva.

Nastavio je briljirati Jensen. Prijetio je prvo Savić sa distance, a onda odbijanac Lukiću brani navjerovatni golman gostiju.

Trener Žižović bacio je sve karte u napadu za posljednjih deset minuta, uveo je Hasukića, Kulašina i Subića.

Osam minuta prije kraja Borac je krunisao veliku inicijativu. Nakon centaršuta, lijepo je loptu Saviću odložio Lukić, a 30-godišnji veznjak Banjalučana vara sjajnog Jensena.

Sedam minuta je produžio meč bugarski sudija, ali Borac nije uspio doći do još jednog pogotka, pa su uslijedili produžeci. Klaksvik je pobijedio 2:1 na Farskim Ostrvima, tako da je nakon 180 minuta pobjednika nije bilo sa ukupnih 3:3.

Produžeci

Samo tri minuta trebala su Borcu da dođe do zasluženih 3:1. Savić je centrirao i pronašao Barta Mejiersa, a Nizozemac pogađa za rezultata koji je Borcu u tim trenucima značio prolaz dalje.

Novu priliku u finišu prvog produžetka imao je Enver Kulašin. Igrač Borca izborio se za prostor u 16-tercu Klaksvika,  ali mogao je bolje šutirati, udarac po sredini gola odbranio je Jensen.

Veliku priliku za Farane, propustio je u 115. minutu Pall Klettskard, kada je njegov pokušah glavom završio tik pored stative Šiškovskog.

Nije uspio Ki Klaksvik do kraja drugog proudžetka ugroziti prednost bh. predstavnika, tako je ostalo 3:1 i Borac sa ukupnih 4:3 ide u play-off Evropa lige. Tamo ih čeka predstavnika Mađarske, ekipa Ferencvaroša.