City gazi ka tituli, magija Gundogana, Haaland na koti 36

Nogomet 14. maj 202317:02 0 komentara
REUTERS/Carl Recine

Manchester City lako stigao do pobjede na gostovanju Evertonu, Brentford bez problema savladao West Ham.

Manchester City gazi ka tituli šampiona Engleske. Građani su ostvarili još jedan trijumf u Premijer ligi, na gostovanju Evertonu – 3:0, jedanaesti u nizu, kojim su zadržali četiri boda prednosti u odnosu na Arsenal, tri kola prije kraja.

Imao je Everton svoju računicu, u grčevitoj borbi za opstanak, ali protiv jednog od najboljih timova na svijetu, ako želite bilo čemu da se nadate, morate da iskoristite svaku šansu.

Posebno to važi za one kolosalne, kakvu je na primjer imao Holgate, koji se na pet metara od gola Edersona nije najbolje snašao, zahvatio je vrlo loše loptu u 35. minutu.

I kazna je stigla vrlo brzo, samo dva minuta kasnije, na „Goodisonu“ je viđena magija Ilkaya Gundogana. Nekadašnji njemački reprezentativac je majstorski reagovao na ubacivanje Mahreza, zahvatio je loptu leđima okrenut golu kad to niko nije očekivao i savladao je Pickforda.

Na talasu tih dešavanja, City je duplirao vodstvo, već u 39. minutu, ovoga puta Gundogan je uputio izuzetno precizan centaršut sa lijeve strane, a Haaland je glavom, u svom stilu, ubacio loptu u mrežu domaćeg tima. Norvežanin je postigao 36. gol ove sezone u Premijer ligi.

Nije se Gundogan zaustavio na onome što je učinio u prvom poluvremenu, pogodio je i u 51. minutu i tada je već odagnao sve dileme, ako ih je i bilo prije ovog meča.

U duelu koji nije imao veliki rezultatski značaj Brentford je ostvario pobjedu protiv West Hama – 2:0. Čekićari nisu još definitivno obezbijedili opstanak, ali dva kola prije kraja su u prilično dobroj poziciji, zbog toga ih ovaj poraz najverovatnije neće mnogo boljeti.

Domaćin je odigrao prije svega odlično prvo poluvrijeme, bio je daleko opasniji, konkretniji, na kraju i iskoristio dvije od brojnih prilika koje je imao. Prvu, kad je u 20. minutu Mbuembo savladao Fabijanskog, drugu u 43. kad je pogodio i Kongoanac Wissa.