City osvojio UEFA Superkup, Gudelj tragičar Seville

Nogomet 16. aug 202323:09 0 komentara
REUTERS/Alkis Konstantinidis

Fudbaleri Manchester Cityja novi su osvajači UEFA-inog Superkupa Evrope nakon što su porazili Sevillu poslije boljeg izvođenja jedanaesteraca. Rezultat nakon regularnih 90 minuta glasio je 1:1.

REUTERS/Stoyan Nenov
REUTERS/Louiza Vradi

Krenuo je City odlučno od prve minute, ali su ih osvajači Lige Evrope vjerovatno i iznenadili.

Sevilla je u nekoliko navrata ozbiljno zaprijetila fudbalerima Manchester Cityja, a do prednosti su stigli u 25. minuti susreta.

Marcos Acuna je uputio sjajan centaršut, En Nesyri nadskočio Joška Gvardiola i Nathana Akea i poslao loptu iza leđa Edesrona.

Nakon toga mogli su fudbaleri iz Andaluzije i do drugog gola, ali se ovoga puta En Nesyri nije snašao.

City je u drugom poluvremenu u potpunosti preuzeo inicijativu. Stvorio par opasnih prilika pred golom protivnika, a do poravnanja su stigli u 63. minuti. Rodri uputio sjajan centaršut, a mladi Cole Palmer matirao Bonoua.

Nakon izjednačujućeg pogotka City je još više dodao gas i pitanje pobjednika želio riješiti prije kraja regularnog dijela. Veliku priliku propustili su u 78. minuti. Tada su kombinovali Kovačić i Haaland. Hrvat odigrao povratnu loptu za Norvežanina, ali je Nemanja Gudelj sjajno zaustavio njegov pokušaj.

Ipak, Građani nisu uspjeli slomiti otpor Seville, pa je meč otišao na jedanaesterce.

Penali:

1. Prvi je loptu na bijelu tačku stavio Erling Haaland. Norvežanin je bio siguran. Za Sevillu je pogodio Ocampos.
  2. Za City je drugi šutirao Alvarez i bio je siguran, a uzvratio je Rafa Mir.
  3. Mateo Kovačić je stavio treću loptu na bijelu tačku i pogodio za Građane. Na drugoj strani je uzvratio njegov zemljak Ivan Rakitić.
  4. Sjajni Jack Grealish je otvorio četvrtu seriju i rutinski matirao marokanskog golmana. S druge strane Gael Montiel šutirao i pogodio mrežu Edersona.
  5. Kyle Walker izveo penal za City i bio veoma siguran. Na drugoj strani šutirao Gudelj i promašio.

City je tako osvojio prvi Superkup Evrope u prvom nastupu.