City slavio u Londonu: Ortega i Haaland junaci Građana, navijači Arsenala sanjat će Sona

Nogomet 14. maj 202423:00 0 komentara
Action Images via Reuters/Peter Cziborra

Fudbaleri Manchester Cityja ostvarili su vjerovatno ključnu pobjedu u borbi za titulu u Premijer ligi. Guardiolini Građani gostovali su u sjevernom Londonu i u uzbudljivom meču dobili meč protiv Tottenhama.

Utakmica na stadionu Totenhem Hotspura završena je rezultatom 0:2 (0:0).

Strijelac oba gola bio je prvi strelac Premijer lige Erling Haaland. Prvi u 51. minutu poslije odlične akcije Berbarda Silve i asistencije Kevina de Bruynea. Belgijanac ga je žargonskim rječnikom „spojio sa golom“, a mladi Norvežanin sa samo metar od gola lako ubacio loptu u mrežu. Kako pogledajte OVDJE.

Konačan rezultat postavio je iz penala u 90. minutu. Pogodak pronađite na OVOM LINKU.

REUTERS/Dylan Martine

Ovom pobjedom City je prestigao Arsenal i vratio se na čelo tabele kolo prije kraja. Građani sad imaju 88 bodova, dva više od Tobdžija. U posljednjem kolu Manchester City dočekuje ekipu West Hama, dok Arsenalu u goste dolazi Everton.

Priželjkivali su navijači Arsenala da bi City mogao da se oklizne večeras u sjevernom Londonu gdje je izgubio svih pet posljedjnih gostovanja u Premijer ligi i to bez datog gola! (0:1, 0:2, 0:2, 0:1, 0:1).

I Tottenham je imao veliki motiv da pobjedi i ostane u trci za plasman u Ligu šampiona. S druge strane, mnogi njegovi navijači su na društvenim mrežama priželjkivali poraz svog tima kako najveći gradski rival Arsenal ne bi osvojio titulu. To je naljutilo menadžera Spursa Angea Postecoglua, koji je izjavio da to nije način na koji on doživljava sport i da će on i njegovi igrači sve dati da večeras pobjede.

Na njihovu žalost, do izražaja je došao kvalitet gostiju. Tim Pepa Guardiole je od prvog minuta pritiskao i napadao, redale su se velike šanse Phila Fodena, Erlinga Haalanda, Bernarda Silve, Kevina de Bruynea… sve do ključnog 51. minuta.

U 62. minutu domaći fudbaler Romero neoprezno je povrijedio Edersona, pa je do kraja meča na gol stao rezervni golman gostiju Ortega.

Brazlski golman se ljutio zbog ove odluke Guardiole, ali je Ortega do kraja meča imao nekoliko nevjerovatnih intervencija, uključujući odbranu u 86. minutu kada je najbolji igrač Spursa Son izašao sam ispred njega. Nešto ranije “skinuo” je i zicer Kuluševskom.

REUTERS/Dylan Martinez

U 90. minutu broznogi Doku je izbori penal za City (oborio ga je Porro), a Erling Haaland sa bijele tačke drugim golom na meču postavio konačnih – 0:2.

U nedjelju u poslednjem kolu pašće odluka ko je novi ili stari prvak Engleske. Manchester City ima priliku da uđe u historiju kao prvi klub u Engleskoj, koji je osvojio četiri uzastopne titule!