Ludilo na Wembleyju pred 90.000 navijača: Engleska prvi put šampion Evrope!

Nogomet 31. jul 202221:09 0 komentara
REUTERS/Lisi Niesner

Ženska fudbalska reprezentacija Engleske prvi put u historiji postala je šampion Evrope pošto je u finalu na Wembleyju poslije produžetka savladala selekciju Njemačke rezultatom 2:1 (1:1).

Domaća selekcija je do pobjede pred 87.192 navijača došla golom igračice Manchester Cityja Chloe Kelly u 110. minutu.

Njemačka je ubjedljivo najuspješnija evropska reprezentacija sa osam zlatnih medalja, a od 1995. do 2013. šest puta uzastopno bila je najbolja na „Starom kontinentu.“

Treća je bila sreća za selekciju Gordon Albiona. Poslije poraza u finalima 1984. od Švedske (1:0, 0:1, penalima 4:3) i 2009. od Njemačke (6:2), Engleskoj se konačno posrećilo, a u prilog im je išao i izostanak Alexandre Popp, najboljeg strijelca protivničkog tima. Ona je bila najavljena kao starter, ali je zbog problema sa mišićem u posljednjem trenutku šansu dobila Lea Schuller.

Povele su Engleskinje preko igračice Manchester Uniteda Ella Ann Toone u 62. minuti. Produžetke Nijemicama donijela je Lina Magull 11 minuta pred kraj regularnog dijela utakmice.