Ni čudesni Ahmad ne pomaže: Iran nakon penala eliminisao Siriju

Nogomet 31. jan 202420:16 0 komentara
REUTERS/Molly Darlington

Fudbaleri Irana plasirali su se u četvrtfinala Kupa Azije, pošto su poslije boljeg izvođenja jedanaesteraca savladali Siriju (1:1, penalima 5:3).

Iran ni na 15. učešću u Kupu Azije nije ispao prije četvrtfinala. Sirija će još čekati na prvi plasman među osam najboljih.

A moglo je da bude i drugačije. Iran jeste ušao u okršaj kao veliki favorit. I poveo je u 34. minutu pošto je Taremi realizovao jedanaesterac. I ne računajući taj gol Iran je bio mnogo bolji rival.

U stvari Sirija može da zahvali samo čudesnom golmanu Ahmadu Madaniji što je sve vrijeme imala aktivan rezultat. Jer ovaj sjajan čuvar mreže do kraja meča je sakupio 11 odbrana i potpuno začarao gol.

Sirija je dočekala svoju šansu i uspjela da izjednači. U 64. minutu dosuđen je penal za ovu reprezentaciju a Khribin je bio precizan za 1:1. Zahvaljujući sjajnom Ahmadu držala je Sirija neriješen rezultat, a onda u nadoknadi vremena Taremi dobija i drugi žuti karton.

Iako su čitavih dodatnih pola sata Sirijci imali igrača više, nisu ostvarili neku prednost. Šta više, Iran je bio konkretniji, ali nije bilo golova i odluka je pala na penal ruletu. Iranci su imali više živaca, pogodili svih pet penala, dok je Youssef promašio penal u drugoj seriji i to je na kraju presudilo.

Iran će se u četvrtfinalu sastati sa Japanom.