Sjajni Zrinjski pobijedio Botev i plasirao se u play-off Konferencijske lige!

Nogomet 15. aug 202422:00 0 komentara

Fudbaleri Zrinjskog pobijedili su Botev Plovdiv 2:0 i sa ukupnih 3:2 plasirali su play-off UEFA Konferencijske lige. Za plasman u grupnu fazu trećeg po jačini UEFA takmičenja za protivnika će imati Vitoriju Guimaraes (Portugal) ili Zurich (Švicarska). Najvjerovatnije će to biti portugalski tim, jer je slavio u prvom meču 3:0.

Veliki hendikep desio se Zrinjskog na otvaranju meča. Ni pet minuta nije odigrao Josip Ćorluka i zbog povrede morao je napustiti igru. Umjesto Ćorluke u igru je ušao Kerim Memija.

Već u narednom napadu Martin Sekulić našao se u odličnoj poziciji ispred Marka Marića, ali golman Plemića sjajnom intervencijom spasio je tim Marija Ivanakovića.

Novu veliku priliku imali su predstavnici Bugarske nakon kornera. Antoine Conte lijepo je skočio i zahvatio loptu glavom, ali nova perfektna odbrana Marića spriječila je goste iz Plovdiva da povedu na otvaranju.

Uzvratili su viceprvaci BiH u nastavku, po strani je probio Matija Malekinušić, ali je kasnio na prvu stativu Nardin Mulahusejnović.

Igrala se 20. minuta, kada je irski sudac Robert Hennessy dosudio penal za Zrinjski. Mulahusejnović je šutirao glavom, odbranio je njegov udarac Hans Christian Bernat, ali nakon odbijanca do lopte je stigao Malekinušić koga danski golman ruši u petercu Boteva.

Frano Mlinar je preuzeo odgovornost, ali mu je Bernat uhvatio loptu, poslije jako loše izvedenog jedanaesterca.

Ipak, promašeni penal nije obeshrabrio viceprvake BiH.

Dobra šansa iskosa sa desetak metara Mulahusejnovića nagovijestila je vodstvo Mostaraca. Dvije minute kasnije, odličan centaršut Memije, a još ljepša realizacije glavom Mulahusjenovića za 1:0.

Stvar za Zrinjski je olakšao pred u finišu prvog poluvremena i Conte, kada je Gvinejac udario Malekinušića zaradivši direktan crveni karton.

Produžio je sudac iz Irske prvo poluvrijeme šest minuta, a sijevnula je kontra gostiju u 49. minutu. Akere se našao sam ispred Marića, ali odlično raspoloženi golman Zrinjskog još jednom je izašao kao pobjednik.

Drugo poluvrijeme u prvih petnaestak minuta nije nam ponudilo ništa specijalno. A u 63. Ivanković je napravio dvostruku izmjenu. Ušli su Savić i Kiš, a izašli Mlinar i Posvaec.

Prvu ozbiljniju šansu imao je Mario Tičinović, kada je dobro šutirao sa vrha šesnaesterca, ali njegov udarac nije bio precizan.

Nekoliko minuta kasnije dobru priliku nije materijalizvao Malekinušić, te je propustio priliku da dovede mostarski tim do rezultata koji ih vodi dalje.

Dvadeset minuta prije kraja, Ivančić je izveo korner i pronašao Tonija Šunjića, ali bivši reprezentativac iz dobre pozicije nije dobro zahvatio loptu glavom i propala je još jedna dobra prilika.

Sedam minuta prije kraja susreta na stadionu pod Bijelim brijegom, kombinovali su Cuže i Kiš, a ovaj drugi je matirao Bernata iskusno i rutinski za 2:0 i plasman u play-off Konferencijske lige.

Bugarski tim postigao je gol u 92. minutu, ali je poništen zbog ofsajda.

Protivnik Plemićima u borbi za grupnu fazu, bit će najvjerovatnije tim Guimaraesa, koji večeras igra revanš meč protiv Zuricha. Portugalska ekipa slavila je je prvom meču 3:0, a trenutno je 0:0 u finišu prvog poluvremena revanša.