Srbija savladala Crnu Goru i došla na korak do EP-a, Engleska slavila u klasiku na Wembleyu

Nogomet 17. okt 202322:41 0 komentara
REUTERS/Marko Djurica

Večerašnjim odigranim utakmicama završen je oktobarski ciklus kvalifikacionih utakmica za Evropsko prvenstvo koje će se održati u Njemačkoj na ljeto 2024.

Pred oko 15 hiljada domaćih navijača na stadionu Rajko Mitić Srbija sjajno otvara susret, nakon greške Stefana Savića, Srbija iz sjajne kontre stiže do pogotka preko Aleksandra Mitrovića koji matira Milana Mijatovića za rano vodstvo domaćih.

Mogla je Srbija i da poveća rezultat, ali je Živković nakon sjajne akcije iz prve šutirao i pogodio stativu.

Crna Gora u 36. minuti stiže do poravnanja. Sjajnu su kontru istrčali Crnogorci, a na asistenciju Adama Marušića, Stevan Jovetić sjajno pogađa za izjednačenje.

Crnogorci su se u drugom poluvremenu pretežno orijentisali na kontranapade, Živković je imao sjajnu šansu u 63. minuti ali je bravurozno odbranio Mijatović.

Srbija stiže do novog vodstva u 75. minuti, Dušan Tadić sjajno je prošao po lijevoj strani, odigrao pas u sredinu, a ponovo je pogodio Aleksandar Mitrović za 2:1. Samo četiri minuta poslije uloge su zamijenjene Mitrović je odigrao za Tadića, koji majstorskim udarcem matira Mijatovića za 3:1.

Na drugoj utakmici grupe G, Litvanija je na samom startu iznenadila Mađare. Fedor Cernych je pronašao put pokraj protivnika i uputio veličanstven udarac sa ruba šestnaesterca koji odlazi u donji desni ugao. Denes Dibusz nije imao šanse da dohvati loptu.

Imali su Litavanci sjajnu šansu samo minuti poslije, Justas Lasickas nije iskoristio zicer pred golom protivnika. Svjetska obrana golmana Dibusza je to bila.

Konačno su i Mađari zaprijetili u 34. minuti, Dominik Szoboszlai je okušao svoju sreću iz dalekometnog slobodnjaka i opalio loptu prema donjem desnom uglu, ali Emilijus Zubas je spreman i spriječava njegov pokušaj.

REUTERS/Ints Kalnins

Novi šok za Mađare uslijedio je u 36. minutu, Pijus Sirvys je nadskočio odbranu i odlično zabija glavom nisko po sredini gola za 2:0.

Litvanija sjajno započinje i drugo poluvrijeme Gytis Paulauskas zabija i treći pogodak, ali VAR spašava Poljake te je sudac Xhaja poništio pogodak, ostalo je 2:0.

Mađari se u 68. minuti pogotkom sa bijele tačke vraćaju u igru, Dominik Szoboszlai je izveo penal tako da je zakucao loptu iz sve snage pod prečku. Veliku šansu u 80. minuti propustio je Callum Styles koji je promašio zicer unutar peterca. Lopta je prozujala kraj desne stative, a samo dvije minute Mađari stižu do poravnanja, loptu iz kornera je dočekao Barnabas Varga, koji je skočio najviše i pucao glavom sa otprilike 11 metara. Pucao je snažno i precizno u donji lijevi ugao.

Englezi slavili u derbiju starih rivala, Slovenija jako blizu EURA

U derbiju starih rivala pred oko 90 hiljada gledalaca na Wembleyu, Italija je savladala Engleze. Sjajno su krenulo gosti, u 15. minuti Giovanni Di Lorenzo je namjestio loptu koju Gianluca Scamacca izbliza šalje pod prečku ostavivši golmana Pickforda bespomoćnog.

Sjajnu šansu imao je Scamacca i osam minuta poslije kada se našao u odličnoj šansi. Pucao je s ruba šesnaesterca, ali je lopta prošla malo pored lijeve stative. U 28. minuti Giovanni Di Lorenzo je pokušao oduzeti loptu protivniku, ali je udario po nogama igrača Engleske i napravio faul. Nakon pregledavanja VAR-a francuski sudac Clement Turpan signalizirao je na jedanaesterac, a siguran izvođan bio je Harry Kane.

Englezi stižu do potpunog preokreta u 57. minuti Marcus Rashford je završio svoju prekrasnu solo akciju sa odličnim udarcem unutar šestnaesterca. Lopta je uletjela u donji desni ugao, a Gianluigi Donnarumma nije mogao baš ništa napraviti da ju zaustavi.

Englezi do trećeg pogotka stižu u 78. minuti, Harry Kane je završio svoju prekrasnu solo akciju sa odličnim udarcem unutar šestnaesterca. Lopta je uletjela po sredini gola.

U drugoj utakmici grupe C Ukrajinci su nakon preokreta savladali Maltežane. Na opšte iznenađenje svih prisutnih domaći su poveli u 13. minuti. Nevjerovatnu solo akciju je potegao Paul Mbong i završio sa udarcem unutar kaznenog prostora. Poslao je loptu nisko po sredini gola i promijenio rezultat na 1:0. Anatoliy Trubin je bio bespomoćan.

Nije Ukrajina baš dominirala, ali uspijeva uz mnogo sreće stići do poravnanja u 38. minuti. Ryan Camenzuli je ušao u blok protivniku, ali je nesretno skrenuo loptu i prevario golmana za 1:1.

REUTERS/Darrin Zammit Lupi

Četiri minuta poslije novi peh za domaće, strijelac vodećeg gola Joseph Mbong je pokušao doći do lopte, ali je udario protivnika po nogama. Morten Krogh je svirao penal, a siguran realizator bio je Artem Dovbyk koji je lagano realizirao penal tačnim udarcem u donji lijevi ugao gola.

Ukrajinci stižu i do trećeg pogotka u 86. minuti nakon spektakularanog poteza. Mykhailo Mudryk je prošao nekoliko obrambenih igrača i kada ih se oslobodio, raspalio je iz sve snage po golu s velike udaljenosti za 1:3.

Na utakmici odigranoj u Belfastu Slovenci veoma rano stižu u vodstvo. Već u 5. minuti Adam Gnezda Čerin sjajnim pogotkom iz slobodnog udarca dovodi goste u vodstvo.

Slovenci su nastavili sa svojom dobrom igrom, a plod toga uslijedio je u 31. minuti kada Benjamin Šeško duplira prednost gostiju, no ipak VAR je poništio pogodak te je ostalo 0:1. Veliko olakšanje za Slovence uslijedilo je u 58. minuti kada je drugi žuti, odnosno crveni karton dobio vezni igrač Sjeverno Iraca Shea Charles.

Danci su očekivano savladali domaći San Marino, no nakon prvi 45 minuta, djelovalo je to rezultatski izuzetno teško. Najprije jedina šansa vrijedna pomena mimo gola jeste šut iz daljine koji je uputio Christian Norgaard u 18. minuti i činilo se da će ući, ali je lopta prošla jako blizu lijeve stative. Goste je u 42. minuti doveo Rasmus Hojlund koji je primio odličan pas kroz odbranu u šesnaestercu i zabio, poslao je loptu u lijeve rašlje.

REUTERS/Jennifer Lorenzini

Šok nad šokovima uslijedio je u 61. minuti, San Marino je poravnao protiv Danske! Alessandro Golinucci je dočekao centaršut nakon dobro izvedenog kornera i snažno pucao s ruba šesnaesterca. Odličan šut je ušao pod prečku. Golčinu Golinuccija možete pogledati OVDJE.

Nažalost po domaću ekipu, uspjeli su izdržati svega devet minuta nakon poravnanja, Yussuf Poulsen u 70. minutu zadržao je mirnoću i zabio za novo vodstvo Danaca i konačnih 1:2.