Šta statistika kaže o golovima na Evropskom prvenstvu?

Nogomet 15. jul 202418:51 0 komentara
REUTERS/Lee Smith

Gol koji je Mikel Oyarzabal postigao za pobjedu Španije u finalu Evropskog prvenstva bio je 117. pogodak na Euru 2024. A evo i kako su golovi na upravo završenom šampionatu Evrope postizani.

Španija je u finalu 17. Prvenstva Evrope pobijedila Englesku 2:1 i osvojila rekordnu četvrtu titulu. Na Euru u Njemačkoj vidjeli smo 117 golova.

Desna noga – 60 golova
Lijeva noga – 28 golova
Glava – 18 golova
Ostalo – 1 gol
Autogol – 10

Broj golova postignut lijevom novom činio je oko 30 posto postignutih golova na šampionatima 2016. i 2020, dok je na ovogodišnjem Euru oko četvrtine golova postignuto lijevom nogom – takav je slučaj bio i na prvenstvima 2008. i 2012. godine.

Velki broj autogolova je trend koji je nastavljen. U Njemačkoj smo vidjeli deset autogolova i to nije rekord. Na Euru 2020. postignuto ih je 11 – na svih 15 šampionata odigranih prije toga bilo je ih je manje u ukupnom zbiru.

2.29 – prosjek golova po utakmici
30 minuta – prosječno vrijeme postizanja prvog gola na meču

Prosječan broj golova na ovogodišnjem prvenstvu bio je 2.29 manje nego na prethodnom Euru. Inače je Euro 2020 bio najefikasniji u historiji.

Iako smo ove godine dobili najbrže postignut gol u historiji Prvenstva Evrope, zapravo ne jedan nego četiri koja su sada među deset najbrže postignutih, u prosjeku je prvi gol na utakmicama postizan nakon 30 minuta igre.

Ostat će ipak upisano da je najbrže postignut gol u historiji pogodak Nedima Bajramija u meč u Turske sa Albanijom – samo 23 sekunde. Zatim sledi gol Meriha Demirala iz duela Turske i Austrije – 57 sekundi. Youri Tielemans je u meču Belgije i Rumunije postigao četvrti najbrži gol u historiji – minut i 13 sekundi, a Khvicha Kvaratshkelija je u meču Gruzije i Portugala postigao gol nakon minut i 34 sekunde i to je sada šesti najbrže postignuti gol na Euru.

Gol iz kaznenog prostora (uključujući peterac) – 98
Gol van kaznenog prostora – 9

Procenat golova postignutih iz daljine gotovo je identičan onom koji smo vidjeli 2016 – 6.2 posto i konačno možemo da kažemo da igrači ponovo žele da šutiraju sa distance što je nešto što se izgubilo posljednjih godina.

Golovi iz igre – 108
Penali – 9
Golovi iz slobodnog udarca – 0

Na šampionatima 2012. i 2020. vidjeli smo po jedan gol iz slobodnog udarca. Ove godine ni toliko. I to je neka vrsta komplimenta golmanima koji sve bolje umoju da se “zagrade“ i ne dozvole da lopta nakon slobodnog udarca uopšte postane prijetnja za njih.

Dosuđeni penali – 12
Golovi iz penala – 9
Odbranjeni penali – 3
Promašeni penali – 0

I na šampionatu 2016. godine bilo je dosuđeno 12 penala, na prethodnom, 2020. bilo ih je 16. Realizovano ih je svega devet.