Djecu prvo upisivali u člansku kartu, pa tek onda u opštinu – to je Željo

Nogomet 18. sep 202115:40 > 16:18 1 komentar

FK Željezničar slavi 100 godina postojanja. Navijači "Manijaci" narednih dana pripremaju spektakl u glavnom gradu Bosne i Hercegovine. A rođendanska utakmica 9. kola Premijer Lige igrat će se u subotu na stadionu Grbavica protiv Veleža. Naša ekipa je provjerila kako teku pripreme pred ovaj veliki jubilej.

Gužva u Fan shopu FK “Željezničar”. Mnogobrojni navijači žele se počastiti za stoti rođendan kluba i kupiti ulaznicu za rođendansku utakmicu. I bivši treneri su tu. Fotografija za uspomenu na veliki jubilej.

“Meni je Željo sve. Odrasla sam na Grbavici. I ne sjećam se kada sam propustila utakmicu”

“(Šta je vama Željezničar?) Dijete, otac, majka, brat, sve…”

“Uvijek su navijači bili ti, to je floskula dvanaesti igrač. To je nek energija koju nigdje ne možete osjetiti osim na Grbavici. Nigdje. Možda to gledam sa subjektivnog stanovišta. Ali Željo ima tu energiju i ko kod dođe kaže da Željo ima energiju. To je tako: Zato i jesu ovo navijači. Navijači su stvorili ovo”.

“Neki misle da je to veći dio fazona. Da kažem furke. Ali nije. Više je to ljubav prema klubu”.

Branimir Jelušić igrao je za šampionsku generaciju Željezničara sedamdesetih godina prošlog stoljeća. Tada su igrači Želje kaže bili velika porodica i igralo se tvrdi emocijama. Ističe da je danas novac pokvario pravu draž najvažnije sporedne stvari na svijetu, ali Željezničar pomno prati svih ovih godina i svaka sitnica ga pogađa. Jelušić je za Želju igrao čak trinaest sezona.

“Ja sam odigrao zvaničnih utakmica 694. To su sve zvanične i protoklisane utakmice. U školi mala djeca nisu zadaću znala, ali kad im kažeš hajde sastav Želje oni izdiktiraju. Janjuš, Kojović, Bećirspahić, Bratić, Katalinski, Hadžiabdić, Jelušić, Jnaković, Bukal, Sprečo i Deraković. To je svako znao u po dana u po noći. Mi smo četiri godine bili u vrhu jugoslovenskog fudbala”, ističe Jelušić.

Josip Jurišić dvadeset godina proveo je na klupama Grbavice. Bio je klupski ljekar. Prisjeća se da je Željo bio među pet najomiljenijih klubova bivše Jugoslavije.

“Moj sin Bojan koji je negdje 1982. godine rođen u 23:40 minuta 7. januara. 8. januara je postao član Želje tada. A tek 20 dana nakon toga prijavili smo ga u opštinu. Onda možete misliti šta je Željo. Željo je život i sve. Ono što kaže naš Ivica Osim: “Ko je jednom Željezničar, uvijek je Željezničar”, priča Jurišić, nekadašnji ljekar FK “Željezničar”.

Željezničar je osnovan na inicijativu radnika željezničke radionice Dimitrija Dimitrijevića, koji je zajedno sa Ludvigom Lepleom, Stjepanom Katalinićem i ostalim radnicima prezentovao ideju o osnivanju kluba. 17. septembra 1921. godine Željo je odigrao prvu utakmicu, međutim zvanično je upisan u registar dva dana kasnije 19. septembra, što je i zvanični datum osnivanja. Aktuleni predsjednik “Plavih” poručuju da su navijači najbitniji segment kluba.

“Gospodinu od 100 godina, nije lako naći prave riječi moje ćemo mu poželjeti. Ali, najveće bogatstvo Željezničara su upravo ljudi koji su oko Željezničara. Navijači koji ga drže svih ovih godina, oni u klubu i oko kluba koji pomažu na sve moguće načine. Samo zajednički možemo napredovati i nećemo nikada dovzoliti da ova “Plava lokomotiva” stane”, poručuje Nazif Hasanbegović, predsjednik FK “Željezničar”.

Pored titule prvaka Jugoslavije iz 1972. Željezničar je nakon nezavisnosti Bosne i Hercegovine po šest puta bio prvak države i Kupa BiH. Trostruki su i osvajači Superkupa. 1946. Željo je osvojio i Narodno prvenstvo Republike BiH. Veliki poznavaoci ovog kluba tvrde da su između ostalih besmrtna imena Želje: Ivica Osim, Milan Ribar, Joško Domorocki, Josip Katalinski, Mišo Smajlović, Mehmed Baždarević, Hadis Zubanović, ali i mnogi drugi.

Jedan od stihova himne FK Željezničar kaže: “Naprijed složno nek se ori, jer se Željo srcem voli. Navijači zapjevajmo, za svog Želju navijajmo. Sretan rođenan Željezničare!”

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare