Bostandžić: Siguran sam da pripadam samom vrhu karatea i da ću u budućnosti postati prvak Evrope

Ostali sportovi 16. maj 202414:48 0 komentara

Bosanskohercegovački karatist Anes Bostandžić osvojio je bronzanu medalju u kategoriji +84 kg na 59. Evropskom prvenstvu za seniore koje je od 8. do 12. maja održano u Zadru.

Bostandžić je prošao eliminacioni dio pobjedivši predstavnika Albanije rezultatom 2:0, a potom bivšeg viceprvaka Evrope, Belgijanca Costu Luku, s maksimalnih 8:0.

U nastavku takmičenja bio je bolji od predstavnika Azerbejdžana Murada Hajizadea, rezultatom 4:2, da bi u u polufinalnoj bio zaustavljen od domaćeg predstavnika Anđela Kvesića tijesnim rezultatom 1:2.

U borbi za bronzanu medalju pobijedio je predstavnika iz Turske Furkana Genckadira rezultatom 4:0.

“Ovo je moje drugo seniorsko prvenstvo. Na prvom sam bio deveti, ovoga puta bio sam bronzani, a siguran sam da pripadam samom vrhu karatea i da ću u budućnosti postati prvak Evrope. Ne mogu ni opisati kako sam se osjećao kada sam osvojio medalju. Mislim da nikada nismo imali bolji tim”, izjavio je Bostandžić na današnjoj konferenciji za medije.

Zapažen plasman ostvarila je Ilma Rahmanović osvojivši peto mjesto u kategoriji borbi za seniorke do 68 kg. Nakon tri pobjede i jednog poraza u borbi za bronzanu medalju, Rahmanović je izgubila od predstavnice iz Ukrajine.

“Hvala svima koji su nas podržavali na ovom takmičenju. Ovo je moj prvi nastup na Evropskom prvenstvu, nadam se da ću naredni put donijeti medalju”, izjavila je Rahmanović.

Selektori reprezentacije BiH Goran Đekić i Asmer Šeta napominju da bi reprezentacija BiH ostvarila mnogo bolje rezultate kada bi konačno dobila adekvatnu finansijsku podršku i kada bi kroz donošenje zakona o sportu riješili egzistencijalna pitanja za bh. sportiste koji svoje živote posvete sportskim aktivnostima i na najbolji način promovišu BiH u svijetu.

Generalni sekretar Karate saveza BiH Admir Zukan naglasio je da je selekcija BiH mlada i talentovana ekipa koja uz odgovarajuću podršku u budućnosti može ostvariti dobre rezultate.

Bosnu i Hercegovinu je na ovom prvenstvu predstavljalo 22 reprezentativaca u katama i borbama.