Veliki preokreti Francuza i Talijana u četvrtfinalu

Ostali sportovi 05. aug 202421:30 0 komentara
REUTERS/Annegret Hilse

Odbojkaši Francuske i Italije nadoknadili su dva seta zaostatka, a Talijani spašavali i meč-lopte, te su pobjedama u pet setova protiv reprezentacija Njemačke i Japana došli do međusobnog dvoboja u kojem će odlučivati o plasmanu u finale.

Prvi su se u polufinale probili odbojkaši Poljske, koji su u ranom jutarnjem terminu svladali reprezentaciju Slovenije sa 3-1 (25-20, 24-26, 25-19, 25-20). Poljaci u polufinalu čekaju pobjednika dvoboja SAD – Brazil.

Potom se u South Paris Areni 1 odigrala prava drama u dvoboju Italije i Japana. Talijani su u četvrtfinale ušli kao najbolje rangirana reprezentacija, a Japanci su se provukli kao jedna od dvije trećeplasirane momčadi u skupini. No, japanski odbojkaši su bili samo jedan poen udaljeni od pobjede u tri seta, kad su kod 2-0 vodili i 24-21 u trećem setu.

Međutim, Talijani su osvojili četiri poena u nizu, propustili prvu, ali ne i drugu priliku za osvajanje treće dionice meča (27-25). U četvrtom setu Japanci nisu došli do meč-lopte, ali su bili na dva poena od pobjede (24-24). Međutim, Talijani su odveli meč u peti set i kod 14-13 došli do svoje prve meč-lopte.

Japanci su uspjeli osvojiti sljedeća dva poena i doći do četvrte meč-lopte (15-14). No, opet su ostali bez realizacije, a Talijani osvajanjem sljedeća dva poena ostvarili jedan od najvećih preokreta u povijesti odbojkaških turnira na olimpijskim igrama i ostali u igri za jedino zlato s velikih natjecanja koje još uvijek nemaju u kolekciji. Italija je na kraju slavila sa 3-2 (20-25, 23-25, 27-25, 26-24, 17-15).

Put do finala ih vodi preko aktualnih olimpijskih pobjednika Francuza, ali domaća reprezentacija na ovim Igrama je u četvrtfinalu također bila u debelom zaostatku, nakon izgubljena prva dva seta u srazu s Nijemcima. No, za razliku od Talijana, francuski odbojkaši nisu bili suočeni s meč-loptama i sa 3-2 (18-25, 26-28, 25-20, 25-21, 15-13) su prošli u polufinale.