Đoković hoće kao Agassi, Alcaraz kao Nadal

Tenis 03. aug 202414:37 0 komentara
PAUL CROCK / AFP

Eho olimpijskog trijumfa – bar u prvom periodu - često nadmaši sve ostalo u karijeri vrhunskog sportiste, ali ne treba zaboraviti i kakve teniske izazove vrebaju dvojica finalista.

Ako Novak Đoković osvoji zlato, izjednačiće se sa Andreom Agassijem; ako Carlos Alcaraz pobijedi u finalu stići će Rafaela Nadala a za oko mjesec dana imati šansu i da ga prestigne.

Pođimo redom. Agassi je jedini teniser u historiji koji je osvojio sva najvažnija takmičenja – sva četiri grand slama, završni Masters, Davis kup i zlatnu medalju. Nadalu nedostaje završni Masters, Peteu Samprasu Roland Garros, Rogeru Federeru zlato u singlu (u dublu je osvojio, ali to nije isto), baš kao i Đokoviću. Ostalim velikanima nedostaje više od jedne od ovih kategorija. U vrijeme Roda Lavera ne samo da tenis nije bio dio Olimpijade, nego još nije bio igran ni završni Masters.

Historija kako god se završi

Zato će Đoković, ako pobijedi sutra, postati najuspješniji u historiji i po tom kriterijumu. Jeste Agassi to uspio, ali je njegov trofejni saldo mnogo, mnogo slabiji od Đokovićevog. Da ne govorimo i da je Novak jedini koji je osvojio sve masterse 1.000, ali se oni ne računaju u ovu kategoriju.

REUTERS/Edgar Su

Alcaraz takođe ima šansu za historiju. Do sada je samo Nadal uspio da u istoj godini osvoji dva grand slama i olimpijsko zlato. Bilo je to 2008, kada je pobijedivši na Roland Garrosu i Wimbledonu postao prvi teniser poslije tri decenije koji je u istom ljetu trijumfovao i u Parizu i u Londonu. Potom je slavio i na OI u Pekingu.

Carlosu bi sutrašnji uspjeh donio izjednačenje tog podviga. Ali ako osvoji zlato pa onda i US Open, postao bi jedini u historiji koji je osvojio tri grand slama i Olimpijske igre u istoj sezoni.

REUTERS/Violeta Santos Moura

A koliko je sve to teško, može da se zaključi iz narednog podatka – osim pomenutog Nadalovog uspjeha, samo je još jedan teniser uspio da osvoji zlato i bar jedan grand slam u istoj godini – Andi Murray, i to dva puta. U 2012. je pobijedio na US Openu i na olimpijskom Wimbledonu a 2016. na Wimbledonu i u Rio de Janeiru.

Sve to važi samo za muški tenis jer je apsolutni rekorder Steffi Graf. Ona je 1988. osvojila takozvani Zlatni slam – sva četiri grand slama i zlatnu medalju u istoj godini.