Nije bilo (pre)lako, ali Đoković je bez drame u drugom kolu Roland Garrosa

Tenis 29. maj 202407:05 0 komentara
REUTERS/Lisi Niesner

Najbolji teniser svih vremena 20. put zaredom nastupio je u glavnom žrijebu Roland Garrosa i 20. put zaredom je pobijedio. Novak Đoković je uspešno započeo pohod na rekordni 25. grand slam turnir pošto je u utorak uveče na stadionu “Phillipe Chatrier” pobijedio Pierrea-Huguesa Herberta sa maksimalnih 3-0 u setovima.

Meč je trajao 150 minuta a rezultat po setovima je bio 6:4, 7:6 (3), 6:4. Bio je to drugi meč u kojem su se sastali Novak i Pierre-Hueges, a prvi poslije čak 11 godina. Kao i 2013. godine, i ovog puta je bolji bio 37-godišnji teniser iz Srbije.

Naredni protivnik Novaku, koji brani titulu u Bulonjskoj šumu, biće Španac Roberto Carballes Baena. On je u utorak sa 3-1 bio bolji od još jednog Francuza – Constantinea Lestiennea.

Znali smo i prije meča da se Đoković ne nalazi u prepoznatljivoj formi. Tek drugi put u karijeri dolazi na drugi grand slam sezone bez ijednog plasmana u ATP finale. Prethodne nedjelje eliminisan je na ATP 250 turniru u Ženevi, kada ga je na opšte iznenađenje savladao Čeh Tomaš Mahač.

REUTERS/Stephanie Lecocq

Uprkos svemu, Đoković je bio ogroman favorit protiv Herberta, 142. igrača svijeta, koji je dobio specijalnu pozivnicu i koji u 2024. godini nije odigrao nijedan meč na nekom ATP turniru. Novak je u utorak u Parizu stigao do pobjede u sigurnom ritmu, ali je evidentno da još traži formu.

U prvom setu je do odlučujućeg brejka stigao već u trećem gemu, a potom je održavao tu prednost. Djelovalo je da je Novak blizu tome da slomi otpor rivala kada je već na startu drugog seta napravio brejk. Ipak, Herbert tada vraća brejk i do kraja drugog seta vidjeli smo prilično izjednačen tenis.

U nekoliko navrata čak se i publika probudila i podržavala svog miljenika – velikog autsajdera. Ipak, set je došao do taj-brejka i u njemu je Novak demonstrirao klasu i lako došao do 2-0.

U trećem setu vidjeli smo praktično reprizu dešavanja iz drugog seta. Nije Novak uspjevao da oduzme servis rivalu, ali isto tako nije ni dominirao na sebi svojstven način. Na kraju je Đoković stigao do brejka i pobjede u desetom gemu trećeg seta. U tome mu je pomogao i Herbert, koji je na meč-loptu rivala upisao duplu servis-grešku i poslije dva i po sata tenisa okončao duel.

Dvaput su dosad igrali Đoković i Carballes Baena, posljednji put na Australian Openu 2023. godine. Tada je, baš kao i prvi put, Novak slavio maksimalnim rezultatom.