Sjajni Carlos Alcaraz srušio Zvereva i osvojio Roland Garros

Tenis 09. jun 202419:32 0 komentara

Španski teniser Carlos Alcaraz savladao je u velikom finalu Roland Garrosa Alexandera Zvereva sa 3:2 u setovima i stigao do svoje prve titule na ovom turniru, a ukupno trećeg Grand Slama u karijeri. Prethodno je podizao trofej Wimbledona i US Opena.

Slavio je Alcaraz nakon velikog preokreta, a za trijumf mu je bilo potrebno 4 sata i 20 minuta igre.

Rezultat po setovima glasio je 3:6, 6:2, 7:5, 1:6: 2:6.

Za 21-godišnjeg Španca to je prvi naslov na pariskoj “crvenoj zemlji” nakon što je prošle godine izgubio u finalu od Novaka Đokovića.

Slavio je i u Wimbledonu (2023) i na US Openu (2022), dok je na Australian Openu najdalje dogurao do četvrtfinala ove godine. U karijeri sada ima 14 naslova.

S druge strane Zverev je upisao i drugi poraz u finalima Grand Slama, 2020. je poražen i na US Openu.

Počelo je s dva breaka, obojica tenisera su izgubila svoje početne servise. Alcaraz je kod 3-2 još jedmom oduzeo servis svom suparniku, a zatim kod 5-3 još jednom za 6-3 i vodstvo u setovima.

Zverev je uzvratio u drugom setu, pri rezultatu 2-2 je napravio prvi break, a zatim kod 4-2 još jedan osvojivši set sa 6-2. Alcaraz je u trećem setu poveo 4-2, no Zverev je vratio izgubljeni gem, a potom pri vodstvu 6-5 s novim breakom priveo set kraju.

U četvrtom setu vidjeli smo čak četiri breaka pri čemu je Alcaraz tri puta oduzeo servis njemačkom teniseru. Alcaraz je poveo 4-0, Zverev je smanjio na 4-1, da bi Španac s dva gema u nizu odveo meč u peti set.

U odlučujućem setu, Alcaraz je još dva puta oduzeo servis svom suparniku, kod 1-1 i kod 4-2.