Nije ništa neobično da neka sportska ličnost promijeni ime i prezime.
Kareem Abdul-Jabbar, Muhammad Ali, Mahmoud Abdul-Rauf, Hakeem Olajuwon su sportaši koji su ime promijenili iz vjerskih razloga.
Za trojicu ste čuli čim ste im pročitali ime i prezime, ali ime Mahmoud Abdul-Rauf vam ne znači ništa posebno.
Njegova priča ide ovako.
Rođen je 9. marta 1969. godine kao Chris Jackson u mjestu Gulfport, Missouri. Djetinstvo mu nije bilo posebno sretno, s obzirom na finansijsku situaciju i dijagnozu Touretteovog sindroma.
Njega i njegovu braću Omara i Davida je odgajala samohrana majka Jacqueline Jackson.
S obzirom na Tourretov sindrom koji je kod njega prepoznat tek kada je napunio 17 godina, prolazio je kroz velike poteškoće pokušavajući se nametnuti u srednjoj školi kao dostojan i talentovan košarkaš. Ipak, uprkos svemu je u seniorskoj godini u srednjoj školi postizao 29.9 poena i 5.7 asistencija.
Na Univerzitetu LSU je blistao. Već u trećem nastupu za košarkaški tim ovog univerziteta ubacio je 48 poena, a rekord sezone mu je bio 53 poena protiv Floride. 1990. godine je izašao na NBA draft gdje je izabran kao treći pick od Denver Nuggetsa.
1991. godine, inspirisan “Autobiografijom Malcolm X-a”, Jackson prelazi na islam i mijenja ime u Mahmoud Abdul-Rauf. Naredne sezone osvaja nagradu za igrača koji je najviše napredovao i potpisuje ugovor na 13 miliona za 5 sezona, a postaje lider ekipe u broju poena i postotku slobodnih bacanja po meču.
Kako se njegova igra razvijala, tako je i njegovo eksploatisanje vjere i preispitivanje samo sebe uzimalo maha.
Sve je kulminiralo kada je jednog dana u sezoni 1995/96. rekao svom klubu da ne želi ustajati prilikom toniranja američke firme. Kao objašnjenje, kazao je da smatra da američka himna predstavlja “nacionalistički ritual”.
Desetog marta 1996. godine, sjeo je na pod usred toniranja himne, a liga ga ja kaznila jednodnevnom suspenzijom. Nakon toga je “upadao u oči” potezima kao što je ljepljenje trake preko logoa sponzora na patikama i tako je prouzrokovao mnoge debate u američkoj javnosti.
Iako ga je sindikat igrača podržavao, NBA liga je postajala brutalnija jer je u nekim medijima okarakterisan kao “izdajnik”.
Informacije radi, Abdul-Rauf je tada bio košakraš koji je Jordanu ubacivao više od 30 pooena, Johna Stocktona je pravio smiješnim, a Phil Jackson je jednom prilikom kazao da je Abdul-Rauf ustvari “Stephen Curry prije Stephena Curryja”.
Na NBA parketima se zadržao još dvije sezone, po sezonu u Sacramentu i Vancouveru. 1998. godine je prešao u Fenerbahce.
Danas se bavi prodajom nekretnina i radi kao košakraški instruktor i trener.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.