"All-Star Weekend "održan je prošlog vikenda u Brooklynu. Puna dvorana, sponzori na sve strane, Anthony Anderson kao voditelj programa i vremešni veterani košarke koji svojom pojavom plijene pažnju zbog nekadašnjih uspjeha.
Ptice na grani znaju da “NBA više nije k'o nekad”, da “sve je postao showbizz”, da “nema više igre”. Nužno to ne mora značiti da se igra pokvarila i da igrači nisu napredovali, naprotiv.
Ipak, mnogo toga je drukčije.
Chris Bosh nastavlja dominaciju nebitnim takmičenjima
Krenimo redom, revijalno takmičenje ekipa sastavljenih od aktuelnih igrača, bivših igrača i po jedne žene iz WNBA lige je proteklo u znaku Chrisa Bosha i njegove ekipe koja treći put zaredom osvaja ovo takmičenje.
Bosh je pomoć imao u Dominique Wilkinsu i košarkašici Swin Cash.
Cilj je pogoditi koš sa četiri različita mjesta na parketu (ispod koša, sa linije reketa, sa linije za tri poena i sa sredine terena). Jedino zanimljivo je bilo vidjeti nekadašnje zvijezde koje sad u poznim godinama djeluju kao da imaju veći žar i želju za igrom nego današnje zvijezde.
Scottie Pippen, Penny Hardaway, Dominique Wilkins i Del Curry su izmamili nekoliko aplauza, pogodili nekoliko šuteva i presvukli se iz dresova u odijela kako bi iz prvih redova posmatrali ostala takmičenja. Definicija showbizza u svijetu sporta.
Patrick Beverley kao Pepeljuga, od nule do heroja
Takmičenje u vještinama u kojem učestvuju playmakeri je bilo pravo osvježenje, zbog pobjednika Beverleyja i ničega više. Osam najboljih playmakera se takmičilo ko će prije savladati “prepreke” i postići koš sa linije za tri poena, a play Houstona Patrick Beverley je svoje konkurente u svim duelima pobijedio u zadnjim sekundama.
U svakom duelu je zaostajao za protivnikom, ali se uspio vratiti i kao apsolutno iznenađenje odnio titulu Playmakera sa najboljim vještinama. Treba dodati da je poziv dobio nakon odustajanja Johna Walla, prvog favorita za osvajanje takmičenja.
Priča dobija na težini ako spomenemo da je Beverley dugo igrao u Evropi. Bio je član Dnipra (druga liga Ukrajine), Olympiacosa (Grčka), Spartaka (Rusija) da bi ga kao 42. pick prve runde uzeli Houston Rocketsi koji su ga nedavno vratili iz razvojne lige. Postiže blizu šest poena po meču.
Odlični Stephen Curry i nepotrebni James Harden
Takmičenje u trojkama je sigurno bilo najzanimljivije u posljednjih desetak godina. Već se po imenima moglo naslutiti kakvo nas takmičenje očekuje. James Harden, Stephen Curry, Klay Thompson, Marco Bellineli, Kyle Korver, J.J. Reddick, Wesley Matthews i Kyrie Irving okušali su svoju sreću u brzom šutiranju za tri poena.
Promjena koncepta takmičenja se pokazala kao dobar potez, s obzirom da svaki takmičar može rasporediti gdje želi postaviti korpu sa šarenim loptama koje nose dva poena, tzv. “moneyball”.
Werk. pic.twitter.com/1YSlemhF16
— NBA on TNT (@NBAonTNT) February 15, 2015
Najviše pogodaka nakon prve runde imali su Splash Brothers iz GS Warriorsa (Curry i Thompson) i Kyrie Irving iz Cleveland Cavaliersa.
Thompson je imao 24 boda, Curry i Irving po 23. Treba istaći i odličnog Matthewsa koji je imao 22 poena, kao i J.J Reddicka kojem su četiri pogotka poništena jer je nagazio liniju pa je na kraju imao samo 17 poena.
https://youtube.com/watch?v=TWtXWpy_6tQ
Razočarenje takmičenja bili su Kyle Korver i James Harden sa 18 odnosno 15 poena.
U finalnoj rundi je Stephen Curry pokazao zašto je on “stariji” brat u odnosu na Thompsona i takmičenje je završio sa 27 poena, pogodivši 12 šuteva u nizu i tako je potvrdio titulu najboljeg šutera trojki u NBa ligi.
Vince Carter više nije glavni sinonim za Slam Dunk Contest
Takmičenje u zakucavanjima je definitivno bilo poslastica večeri, zbog mladog Lavinea koji je oduševio sve prisutne u dvorani.
Mason Plumlee, Giannis Antetokounmpo, Victor Oladipo i Zach Lavine su se takmičili za titulu najboljeg “dunkera” u NBA. Plumlee i Antetokounmpo u otpali nakon prve runde, a u finale su otišli Lavine i Oladipo.
Treba reći da se mnogo više očekivalo od The Greek Freaka, Antetokounmpoa, koji je igrama u regularnom dijelu sezone najavio da bi mogao biti favorit za osvajanje ove titule.
Victor Oladipo je bio poprilično dobar, posebice nakon zakucavanja “New York, New York” kada se u zaku okrenuo za 540 stepeni i silovito s leđa zakucao loptu u obruč. Ipak, protiv Lavinea nije mogao.
Zach Lavine rođen je u martu 1995. godine i slovi za drugog najmlađeg pobjednika ovog takmičenja u historiji. Najmlađi je Kobe Bryant koji je imao samo 18 godina kada je pobijedio.
Već u prvom krugu, Lavine je pokazao zašto je prvi favorit za osvajanje takmičenja. Izveo je zakucavanje pod nazivom “Space Jam” nosivši dres Michaela Jordana iz legendarnog filma, a nakon zakucavanja puna dvorana je sa oduševljenjem pozdravila njegov potez i tada je već bilo jasno ko je budućnost Dunk Contesta u NBA ligi.
https://youtube.com/watch?v=TM6geugdhqI
Poređenja radi, Lavine je imao samo godinu dana kada je film izašao, a za koji je kasnije rekao da mu je inspiracija za zakucavanje. Za prva dva zakucavanja je dobio savršene ocjene, dva puta po 50 poena, a u finalnoj rundi dobio je 49.
https://twitter.com/SheaSerrano/status/566810412356599808
Mnogi analitičari se slažu da nakon 2000. i neprevaziđenog Vince Cartera, Lavine je prvi koji mu je svojim performansom parirao.
Lavine je imao isti broj poena kao Carter, a u dosadašnjem dijelu sezone bilježi prosjek kao Kobe Bryant u svojoj rookie sezoni.
Također, Lavine je prvi košarkaš Timberwolvesa koji je osvojio takmičenje nakon Isaiah Ridera koji je to uradio 1994. Godine i statistika su apsolutno na njegovoj strani, a odrazom može parirati Carteru, Jordanu, Bryantu, tako da je Zach Lavine ime na koje treba obratiti pažnju u budućnosti.
Russell Westbrok kao najkorisniji igrač All-Star utakmice
Činjenica da je Russell Westbrook proglašen najkorisnijim igračem utakmice (41 poen), da je Kyle Korver uvršten kao All – Star igrač i da je rezultat na kraju bio 163:158 za Zapad dovoljno govori o samoj ozbiljnosti i pristupu igrača ovoj utakmici.
Your #KiaAllStarMVP is @RussWest44! pic.twitter.com/uWG4UNsVpz
— NBA on TNT (@NBAonTNT) February 16, 2015
Bilo je sjajnih zakucavanja Lebrona, nekoliko svemirskih poteza i asistencija Curryja, dobirh alley-oopova Westbrooka i tu priča završava.
All-Star postaje takmičenje koje košarkaški živi na staroj slavi, a marketinški doživljava procvat. Teško je ozbiljno shvatiti All-Star vikend na kojem Hawksi imaju četiri igrača i gdje se Nowitzki raduje uhvaćenom alley-oopu kao dijete koje upozna Jordana u debiju za svoj srednjoškolski tim.
All-Star u budućnosti
Previše sponzora i vremena koje se mora upotpuniti reklamama i nastupima raznih plesača na terenu nekako ubija magiju i ljepotu All Star vikenda. Zbog toga, gledaoci mogu uživati u tih nekoliko minuta dok traje takmičenje, a sve ostalo je popunjavanje vremena i scenarija koji publiku počinje nervirati.
Još uvijek je to u granicama podnošljivog za oči, ali postavlja se pitanje kako će All-Star izgledati za recimo pet godina. Vjerovatno dva sata reklama, performansa, priče sa glumcima i nekoliko minuta takmičenja.
Sve u svemu, All-Star je All-Star. I dalje vrijedi ostati budan cijelu noć zbog nekoliko sekundi euforije kada vidite zakucavanje koje do sada nista vidjeli i reakciju NBA zvijezda koji skaču po dvoranu i pokazuju nevjericu na licima. I dalje vrijedi ostati budan i gledati ko će najbrže šutirati trojke i pogoditi najviše koševa. I dalje NBA znalci nalaze ljepotu u cijeloj priči tamo gdje je možda nestala odavno. I dalje je to Božić za sve ljubitelje košarke.
Ali da je drukčije, jeste. Itekako drukčije.