Velike promjene često znaju biti teške. Uz promjenu često dolazi i period adaptacije, ali promjena često zna biti i dobra. U ovoj priči, čak i odlična. Ne samo za pojedinca, već i za opšte dobro.
Nešto slično mora da je osjetio Dirk Nowitzki u trenutku kada je, kao 20-godišnjak 1998. godine došao u SAD, a i sada, kada je odlučio završiti karijeru. Doći iz Njemačke u SAD, tačnije Texas, koliko god da se spremaš, sigurno nije lako, naročito ako te tamo čekaju svaku noć najbolji košarkaši svijeta.
Frizura ala Nick Carter (iz Backstreet Boysa), gornje jedinice znatno veće od dvojki, i izgubljen izraz lica. To je bila moja prva impresija sada legendarnog Dirka Nowitzkog, zasigurno najvećeg evropskog košarkaša koji je kročio na neki NBA parket.
U SAD je došao kao tek četvrti igrač iz Njemačke, i ubrzo je postao prijatelj sa Steveom Nashom, momkom koji je tada obećavao da može postati prilično dobar playmaker.
Dirkova prva godina u Dallasu bila je za zaboraviti. Ali bitno je kako se na probleme odreaguje, zar ne?
Nakon rookie sezone pune frustracija, nesreće i usamljenosti, u kojoj je ubilježio u prosjeku 8.2 poena i i 3.4 skoka za 20.4 minuta igre u skraćenoj NBA sezoni, Dirk je odlučio uraditi jedinu stvar koju je igrač njegovog porijekla mogao uraditi kako bi opstao u najjačoj košarkaškoj ligi svijeta – u potpunosti promijeniti igru, kako svoju tako i košarkašku.
Imao je veliku sreću što mu je u to vrijeme trener bio Don Nelson, koji je na vrijeme shvatio šta su prave kvalitete Nowitzkog, koji mu je dozvolio da se udalji od koša, i da u napadu igra onako kako to njemu najviše odgovara, licem prema košu.
Uskoro je tandem Nowitzki-Nash bio nezaobilazna priča u NBA krugovima. Njemački div je bilježio nevjerovatne brojke, naročito u napadu. Za svoj uspjeh gotovo isključivo bio je zaslužan sam. Doduše, dio zasluge pripada i Holgeru Gerschwinderu, prvom treneru sa kojim je ikada radio i za kojeg je insistirao da ga se dovede u Dallas kao osobnog trenera.
Godine su prolazile, a Nowitzki je procvjetao u nevjerovatnog igrača. Ubrzo je natjerao kritičare i da se odreknu nadimka “Irk”, kako su ga zvali, izuzimajući slovo D, skraćenicu za riječ odbrana. U sljedeće dvije godine brojke su znatno porasle. U sezoni 2000-01, Nowitzki je bilježio 21.8 poena, 9.2 skoka i 2.1 asistencije.
Pod vodstvom Marka Cubana, koji je u međuvremenu otkupio i restruktuirao franšizu, Nowitzki je u Dallasu sada imao idealnu priliku da nastavi napredovati, a predvodeći Mavse na terenu, svoje prvo NBA finale igrao je u sezoni 2005-06.
Nakon propuštenog vodstva od 2-0 u posljednjoj seriji, Dirk je gledao kako Dwyane Wade i Shaquille O'Neal podižu trofej prvaka, za šta je Nowitzki rekao da mu je bio najteži trenutak u karijeri.
Čak ni nagrada za najkorisnijeg igrača sljedeće godine nije mogla ublažiti gorčinu koju je osjećao zbog poraza i zakleo se da će se jednog dana vratiti u finale i ispraviti greške počinjene u prvom finalu koje je tim ikada igrao.
Ispostavilo se da to neće biti tako lako. Dallas i Nowitzki su, iako su imali sjajan tim, u Play-offu uvijek igrali ispod svojih mogućnosti, a kritičari su prolaskom godina, počeli tvrditi da Dallas pod vodstvom Dirka Nowitzkog na parketu, nikada neće osvojiti naslov.
Činilo se da su u pravu. Sezone su se nizale, a Dallas nije bio ni blizu Finala. Zapadna konferencija postajala je sve jača, što znači da je put do naslova postajao sve teži.
Posljednja šansa došla je u sezoni 2010-11.
Nowitzki, sada 33-godišnjak, našao se okružen ekipom veterana, nekada sjajnih igrača, ali u to vrijeme daleko od svojih najboljih godina. Nowitzki, Jason Kidd, Shawn Marion, Tyson Chandler, i Jason Terry činili su startnu petorku i, iako su se kvalifikovali za Play-off, niko Dallasu nije davao veće šanse ni da vidi finale, a kamoli da osvoji naslov, budući da je u Istočnoj konferenciji upravo oformio tim koji je trebao bez problema poraziti bilo kojeg protivnika.
LeBron James je, naime, svoje talente odnio u Miami i udružio se sa Dwyaneom Wadeom i Chrisom Boshom, čime je tim iz South Beacha postao izraziti favorit za osvajanje naslova. Dallas je ipak u prvoj rundi porazio Portland, u potpunosti uništio Lakerse u drugoj i pobijedio mladi tim OKC-a, za koji su nastupali Kevin Durant, Russell Wesrbrook i James Harden.
Za razliku od sezone 2005-06, Mavericksi su u ovo finale ušli kao potpuni autsajderi. Bili su sporiji i stariji, tehnički inferiorni. Ali su na umu imali posljednji put kada su na velikoj sceni imali istog protivnika – Miami Heat. Oslanjajući se na hladnu glavu, iskustvo i najviše od svega na Dirka Nowitzkog, Dallas je u 6 nevjerovatno naletih utakmica uspio osvojiti svoj prvi naslov u historiji.
Nowitzki je, da li uopšte treba spominjati bio najbolji igrač finalne serije. Konačno je, protivno svim očekivanjima, uspio u onome za šta se spremao više od pola svog života, i to protiv tima koji mu je 2006. godine slomio srce.
Nakon osvojenog šampionata, Dallas više nije imao tim koji bi mogao konkurisati sa veće ciljeve, ali Dirk nije ni pomišljao da ode.
Potpisivao je nove, sve manje ugovore kako vi ekipi dao šansu da okupi kvalitetne timove, što je ujedno bio izraz lojalnosti koja se u NBA rijetko viđa. Toliko rijetko da je Nowitzki postao jedini igrač u NBA historiji koji je za jedan tim odigrao 21 sezonu, jednu više od legendarnog Kobea Bryanta, koji je u Lakersima proveo 20.
Prije nekoliko dana, Nowitzki je objavio kako napušta košarku, svoju najveću ljubav kojoj je dao sve i od koje je dobio sve, ili skoro sve. Njegova karijera protkana je rekordima i gotovo nevjerovatnim brojkama.
Član je kluba 30k, skupine od tek vise od šačicu košarkaša koji su u karijeri postigli vise od 30 hiljada poena, trenutno je na poziciji broj 6 liste najboljih strijelaca u historiji NBA lige,ali i peti na listi košarkaša sa najviše uhvaćenih defanzivnih skokova.
Bit će upamćen kao čovjek koji je svojim stilom košarkašku igru promijenio zauvijek, koji je svojom upornošću gotovo sam dovukao Dallas do najvećeg uspjeha u njegovoj historiji i kao najbolji evropski košarkaš koji je ikada zakoračio na američke košarkaške parkete.
Nije loše kao promjena, zar ne?
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad