Najbizarnije košarkaško pravilo: Zabranjeni brojevi dresova

Košarka 05. aug 202010:18 > 10:23
AFP

Ako ste fan NCAA košarke, velike su šanse da za vašeg života, ovisno o vašoj starosti, neke brojeve na dresovima igrača nikada niste vidjeli. Razlog tome je možda najbizarnije pravilo u mnoštvu nepoštenih, nekada i suludih pravila NCAA-ja pod čija pravila potpada koledž košarka u Sjedinjenim Državama.

Koliko god unazad vratite sjećanja, osim ako ste rođeni prije 1960-ih, nećete se moći sjetiti niti jednog jedinog igrača koji je nosio broj veći od 55, ili broja čija je druga cifra veća od broja pet, ili jednocifrenog broja koji je veći od 5. Prema trenutnom pravilu na snazi, na dresu koledž igrači mogu imati broj 0, ili 00, ali nikada 6, ili 9, ili 19, 56, 99, 36 itd..

Naime, u NCAA pravilniku pod “Pravilo 1, sekcija 22, član 7, klauzula B.2, izlistani su pojedinačno svi brojevi koji su dozvoljeni na dresovima igrača u toku košarkaške utakmice. Razlog za ovo neobično pravilo je dogovor koji je utemeljen nekada 1960-ih, kako bi sudijama posao bio lakši. Suci se tokom utakmice koriste znakovima kako bi zapisničkom stolu komunicirali informacije o prekršajima. Pošto ljudska ruka ima samo 5 prstiju, čelnici NCAA su se plašili da bi svaki jednocifreni broj veći od 5 i dvocifreni broj sa drugom cifrom veći od 5, zbunjivao zapisnički stol i da bi znakovne informacije sudija mogle dovesti do pogrešne interpretacije onoga što se pokazuje.

Mnogima se ovo pravilo ne dopada, naročito igračima čiji omiljeni broj ne potpada pod pravilo NCAA-ja. Zašto se onda stvari jednostavno ne promijene? Da bi se pravilo u pravilniku mijenjalo, mora postojati problem koji utječe na košarkašku igru na očigledan način, što ovo pravilo ne čini, a studenti-igrači na početku svojih koledž karijera moraju pristati bez pogovora na sva NCAA pravila kako bi mogli igrati na koledž nivou, što NCAA, kao organizacija koristi za njihovu eksploataciju, što automatski isključuje igrače kao izvora promjene.

Kao drugo, pravilo je uspostavljeno 1960-ih, i čini se da u modernom dobu ne postoji interes da se pravilo zabranjenih brojeva promijeni. Za usporedbu, u NBA ligi igrači mogu birati broj dresa od 0 do 99. Sa FIBA-om je nekada bilo slično kao u NCAA, ali za evropsku košarku postoji opravdanje. Budući da su sudije i zapisničari u pravilu iz različitih zemalja, gdje možda postoji prevelika jezička barijera, ovakvo pravilo ima smisla. U SAD-u, gdje su sudije i zapisničari isključivo Amerikanci, pravilo zabranjenih brojeva jednostavno postaje “šuplje”.

Da li će se pravilo zabranjenih brojeva ikada promijeniti u NCAA niko ne zna, ali ukoliko stvaraoci pravila u tome ikada budu vidjeli neku korist, naročito finansijsku, svijet koledž košarke mogao bi, što se brojeva na dresovima tiče, postati kao i svaki drugi. Normalan.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad