Roberto Duran je ime koje možda neće prepoznati prosječni ljubitelj sporta, iako ga oni koji duže vrijeme prate boks znaju kao možda najboljeg boksera lake kategorije ikada.
Panamac je svojevremeno razbijao svakog protivnika koji bi se usudio da mu stane na put, a zbog toga je u ringu dobio nadimak “Manos de piedra”, što u prijevodu znači “Ruke od kamena”.
No mas, dosta je
Na vrhuncu karijere Duran je dobio priliku boriti se za naslov u poluteškoj kategoriji protiv legendarnog Sugar Ray Leonarda. Nakon što ga je pošteno isprašio u Montrealu u prvoj borbi, koja je dobila nadimak “tuča u Montrealu” Duran je u revanšu neobjašnjivo odustao tokom sedme runde rekavši sudiji “no mas”, ili “dosta je”. Duran je bio navodno iznerviran što je Leonard bio u blagoj prednosti u bodovima i što mu se protivnik tokom te sedme runde rugao i podsmjehivao. Duran je odšetao do svog ugla i predao borbu. Bio je to možda najveći “harakiri” u karijeri jednog profesionalnog sportiste. Nikada više nije dobio priliku za osvajanje naslova.Jozo Šimunović je ime koje također mnogi u fudbalskim krugovima van BiH i Hrvatske neće prepoznati.
Da prije otprilike godinu nije odlučio promijeniti sportsko državljanstvo zbog sukoba koje je imao sa Zdravkom Mamićem, vjerovatno bi ostao samo hrvatski internacionalac koji ne bi bio dovoljno dobar da igra za najjaču hrvatsku selekciju. Kako ne bi doživio tu sudbinu, Šimunović je iskoristio porijeklo svojih roditelja i uzeo bh. Pasoš. 23-godišnji fudbaler škotskog Celtica nije na vrhuncu karijere, iako je na pravom putu da to postane, ali poput panamskog boksera Durana, Šimunović je odlučio reći “no mas” I prije nego što je upisao i prvi nastup za Zmajeve. Zašto je to uradio? Kao što je to bio slučaj sa Duranom, nikome do kraja nije jasno.
Harakiri i zavjet šutnje
Šta je ovim potezom Šimunović dobio, a šta izgubio? Promijenio je sportsko državljanstvo i, prema pravilima, više nema prava da se predomišlja. Ostaće do kraja karijere igrač koji bi potencijalno mogao igrati samo za Bosnu i Hercegovinu, ali nakon ovog poteza, pitanje je koji će ga selektor pozvati na neko naredno okupljanje. Status reprezentativca svakom fudbaleru donosi određene beneficije kada su u pitanju sklapanja ugovora u klupskom fudbalu, pa je i sa ekonomske I finansijske strane nejasna Šimunovićeva odluka da se ne odazove Robertu Prosinečkom.
Nejasni su također I sami razlozi, koji nisu nikada otkriveni. Sam igrač nije se oglasio bilo kakvom vrstom saopštenja, ne odgovara na telefonske pozive, a isto je i sa njegovim agentom Zoranom Krnetom, koji iz redakcije N1 televizije ima desetak propuštenih poziva i e-mail na koji nikada nije odgovoreno.
Šutnja i iz N/FSBiH. Oni do kojih smo uspjeli doći uputili su nas na selektora Prosinečkog, koji je lično razgovarao sa igračem i koji možda jedini, pored samog Šimunovića, poznaje motive zbog kojih je igrač sa 23 godine faktički završio reprezentativnu karijeru.
Naposlijetku, ni sam Prosinečki nije želio komentarisati odluku Joze Šimunovića.
“Nemam ja zaista razloga govoriti o njegovoj odluci. Pitajte njega zašto neće da igra. Ja sam mu to I rekao. Izađi ti u javnost I kaži zašto želiš, ili ne želiš igrati. Ja imam duge obaveze, moram ostati fokusiran na one koji su ovdje, koji žele da igraju I koji su se odazvali pozivu.”, rekao nam je iz Zagreba Prosinečki u telefonskom razgovoru.
Koga nema bez njega se može I mora, ali odluka Joze Šimunovića da ne nastupa za reprezentaciju je kontraproduktivna za sve , ali najviše za samog igrača. Razlog za Šimunovićev “no mas” možda nikada ne bude objelodanjen, ali indikativno je da nije želio iskoristiti priliku da objasni žašto će iz pamćenja bh. navijača biti uskoro izbrisan.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.