Za ljubitelje fudbala koji pomno prate njemačku Bundesligu partija koju je Dayot Upamecano pružio protiv Atletico Madrida u četvrtfinalu Lige prvaka nije ništa novo. Jedini je defanzivac u Njemačkoj koji je 'strpao u džep' Roberta Lewandowskog, a partije u dresu Leipziga ne prolaze neprimijećeno u Evropi.
Za njegove usluge će biti velika borba, a i sam je već odbio nekoliko timova, puput Bayerna, kada je rekao da fudbal želi nastaviti igrati drugdje, odnosno van Njemačke.
A on je momak koji je zbog fudbala ostavio sve i to prije šest godina, kada je kao petnaestogodišnji dječak napustio rodnu Francusku, Normandiju i otišao u Austriju kako bi slijedio svoj san.
Dayotchanculle Oswald Upamecano je puno ime i prezime mladića koji je rođen 27. oktobra 1998. godine u Evreuxu. Zanimljivo, rodio se tri mjeseca nakon što se Francuska 1998. godine okitila zlatom na Svjetskom prvenstvu. Njegovi roditelji su mu zbog toga i dali ime Dayotchanculle, kao suvenir, i zbog toga što je to počasna titula poglaviuce na otoku Jeta Caoi, u Gvineji Bisao, odakle njegova porodica vuče korijene.
Odrastajući na ulicama Evreuxa, Dayot je igrao fudbala, prve korake je napravio kao futsal igrač, a nerazdvojan prijatelj u djetinjstvu mu je bio ni manje ni više nego Ousmane Dembele, sadašnji fudbaler Barcelone. Dayot kao dijete nikada nije bio najbolji na terenu, ali pošto je danonoćno igrao fudbal – to mu je mnogo pomoglo da razvije tehniku, snagu.
U početku se čak činilo da od njegove karijere neće biti ništa, budući da je jedva primljen u pristojnu fudbalsku akademiju. Igrajući kao dijete za vailante S. Angers i FC De Prey – nije se moglo naslutiti da će ikada postati fudbaler.
Sve se promijenilo onda kada je osnovan Evreux Fotball Club 27 u njegovom komšiluku. Dayot i Dembele su bili među prvima koji su se upisali u tu akademiju. Ostajao je poslije treninga da bi radio s loptom, bio je marljiv – ali prosto njegovi treneri mu nisu mogli naći poziciju koju će igrati. Kada je potpisao je Valenciennes – često je igrao u sredini terena. Ali njegov talenat još uvijek nije dolazio do izražaja.
Odlazak – prekretnica
Na ljeto 2015. godine, kada je imao 15 godina napravio je najvažniju odluku u karijeri. Da ode iz Francuske i počne drugdje graditi karijeru. Roditelji su mu odobrili to, a Dayot se preselio u Austriju. Prvo je bio i Lieferingu, timu iz druge lige – prije nego što je pozvan u Red Bull Salzburg. U tom timu je sazrio, savladao jezik u potpunosti – a osoblje i treneri su mu trenirali sve njegove istaknute fizičke predispozicije, uključujući mišićnu masu – zbog čega ga je danas nemoguće neprimijetiti na terenu.
Sa 19 godina iz Austrije se preselio u Njemačku, u podružnicu RB Leipzig, a u taj dim je došao kao šampion Austrije i osvajač Kupa Austrije. Za tri godine koliko boravi u Bundesligi – Dayot je postao jedan od najdominantnijih igrača u šesnaestercu i bio je jedan od ključnih faktora što je ova ekipa ekspresno postala veliki izazov kako u domaćem, tako očigledno i u evropskom fudbalu.
Zahvaljujući smjernicama Juliana Nagelsmanna, Dayot se smatra jednim od najobećavajućih francuskih fudbalera, koji će u budućnosti biti okosnica odbrane te zemlje. Smatra se da je samo pitanje vremena kada će stati na poziciju Varanea ili Laporte.
Njegova tržišna vrijednost po Transfermarktu trenutno je 45 miliona eura. U Leipz8ig je 2017. došao kao igrač od pet miliona eura. S obzirom na performans protiv Atletica, Leipzig će za njega moći tražiti ‘koliko želi’ u momentu kada ovaj momak bude želio ići iz tima.
Kako smo naveli već, odbrio je Bayern. Propao je dogovor između Leipziga i Arsenala oko prodaje, a najverovatnije je da će najmanje još jednu sezonu braniti boje tima koji se ekspresno ugurao u njemaćku elitu.
Najomraženiji tim u Njemačkoj
Leipzig, tim koji prije 2009. godine nije praktično ni postojao. Protekle tri godine pušu Bayernu za vratom, a kada bi pretpostavili da će to naići na odobravanje u Njemačkoj, kod navijača i javnosti – varate se.
Njemačka tradicija je usko vezana za navijače i članove. 50+1 pravilo omogućava većinsku kontrolu nad klubom i onemogućava investitore da preuzmu klub, kao što je to bilo u slučaju Chelseaja, PSG-a, Manchester Cityja i slično. U Njemačkoj se klubovi ne mogu zvati po sponzoru, osim ako sponzor nije prisutan u klubu više od 20 godina, kao što je to slučaj sa Bayer Leverkusenom.
RB Leipzig se odnosi na Rasenballsport, ali njegovi članovi su uglavnom saradnici Reb Bulla koji plaćaju članarinu 1.000 eura godišnje. Nijemci ovo vide kao direktan napad na svoju fudbalsku tradiciju, a RB Leipzig vide kao marketinški projekt, a ne fudbalski klub.
Vlasnik ovog kluba je u Austriji ruinirao Austria Salzburg, promijenio ime tima u Red Bull Salzburg, promjenio boje kluba i logo. Ono što je uradio sa RB Leipzigom pokušao je sa Fortunom i Muenchenom 1860, ali su ga ti timovi odbili. Lokomotiva Leipzig to nije uradila, nego je olako prihvatila novi klub.
Klub trenutno ima organizirane grupe navijača i simpatizera, ima gradski stadion, koji se zove Red Bull Arena i ima plan za proširenje tog stadiona koji ima kapacitet 42.000 gledalaca.
Jasno je otprilike što Nijemci ne vole RB Leipzig.
Dayot Upamecano van terena
Šta radi fudbaler koji zarađuje 2.5 miliona eura godišnje?
Slobodno vrijeme provodi u Arapskoj pustinji, gdje se bavi pustinjskim safarijem. Kada nije u pustinji – u vodi je, budući da ga vožnja brodom opušta.
Uzor mu je Zinedine Zidane, a van terena vodi poprilično miran i skroman život, bez neke senzacionalne raskoši koja je svojstvena fudbalerima sa velikim plaćama.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad