„Uprava, napolje; Ješiću, odlazi; Dino, odlazi; dobit ćete batine,“ odjekivalo je sinoć stadionom Koševo. To nije bio uobičajeni navijački folklor sa Sjevera, već su navijači s pravom tražili smjene.
FK Sloboda je na stadionu „Asim Ferhatović Hase“ FK Sarajevo održala fudbalsku lekciju, nogometni čas, ili tačnije, pokazali kako se brane boje kluba. S uvjerljivih 0:3 su uz pljesak koševske publike osigurali plasman u polufinale Kupa BiH.
No, krenimo redom. Prošle godine u maju, sve naslovnice novina krasio je naslov „FK Sarajevo je novi prvak BiH“. U 30. kolu su igrači Sarajeva savladali Slobodu sa 3:1 i tako osigurali naslov prvaka države. Sarajevo će predstavljati BiH u Ligi prvaka. Na Koševu su navijači uživali gledajući Borusiju Mönchengladbach. Niko nije očekivao prolaz, ali su bili ponosni da jedan bh. klub ima priliku gledati bundesligaša. Zatim i dvomeč protiv Lecha iz Poznana. Evropsku avanturu su svi vidjeli kao uvertiru u jedno moćno Sarajevo koje će biti dominantno u prvenstvu. Najavljivala se dupla kruna, mega pojačanja, već se spremala proslava, birali se estradni umjetnici koji će zabavljati publiku. Ali… Kada je FK Sarajevo u pitanju, bar oni koji redovno prate igre tima s Koševa, znaju za ovo, sad već kultno „ali“.
Kup je ostao samo san, a šanse za osvajanje titule prvaka su svedene na razinu naučne fantastike. Čak je i plasman na evropsku scenu pod znakom pitanja.
Kako smo postali arogantni?
Kada je Federalna porezna uprava zaprijetila bh. sportskim kolektivima zbog milionskih dugova među kojima je bilo i FK Sarajavo i kada je opstanak kluba bio doveden u pitanje, pojavila se grupa entuzijasta, navijača, onih koji vole klub, sa ciljem da spasi što se spasiti da. Grupa pravnika je napravila Statut koji bi omogućio eventualnim ulagačima da kupe dionice i na taj način upravljaju klubom. Statut je nuđen biznismenima, od Turske do Njemačke, domaćoj raji, ali se novac nije skupio. Bar ona dovoljna količina da bi projekt bio prihvatljiv. Trebalo je minimum milion i po maraka da bi se stvari počele ispravljati i da bi klub nesmetano radio.
Te 2013., negdje pred Novu godinu, kada je i bio rok koji su sami sebi dali predlagači novog statuta, nije se naziralo rješenje i svi su bili pesimistični da će se pojaviti neko ko će uložiti novac. Vijest jaka kao bomba odjeknula je tog jutra u Titovoj bb, većinski vlasnik upravljačkih prava FK Sarajevo je malezijski milijarder i vlasnik Cardiff Cityja Vincent Tan. Čovjek uplatio milion i po na račun, predložio da Edis Kusturica bude predsjednik a da Dino Selimović ostane na funkciji direktora. Imali su puno povjerenje i tražili su se trofeji.
Osvojen je Kup, a godinu nakon toga titula. Sarajevo je izgledalo moćno i svi su htjeli biti dio bordo priče. Imati posao u Sarajevu je bolje nego raditi u državnoj firmi. No, kako se pojavio Tan? Nije sigurno preko noći. Feđa Kusturica, veliki navijač Sarajeva i ugledni pravnik je na jednom prijemu u Aziji sreo Tana i njegove saradnike te im dao na uvid novi Statut.
Stručni tim Vincenta Tana, odmilja Amidže, savjetovao je gazdu da se ne isplati ulagati u BiH i Sarajevo. Ipak, potaknut govorom bivšeg premijera Malezije i velikog prijatelja BiH, Muhameda Mahatira koji je javno zatražio od domaćih biznismena da ulažu u BiH, odlučio da uloži novac u Sarajevo.
Nije sreća para puna vreća
FK Sarajevo je uradio ogroman posao vezan uz marketing. Sponzori su se sami javljali, igra i i treneri nudili, a kada je mega kompanija Turkish Airlines postala sponzor, samo je nebo bila granica. Međutim, kada imate novac i moć, vi polako izlazite iz okvira zdravog razuma. Neprežaljeni Husref Musemić.
„Musemić je jutros bio na sastanku s predstavnicima FK Sarajevo na kojem mu je saopćeno da više nije trener kluba sa Koševa.
‘Nisam više trener FK Sarajevo, ali nisam dobio nikakvo obrazloženje takve odluke’, kratko je za naš portal rekao Musemić.
Podsjećamo da je on vodio Sarajevo do drugog mjesta na tabeli nakon 19 odigranih kola u Premijer ligi BiH.
Njegov nasljednik će najvjerovatnije biti Robert Jarni, lijevi bek hrvatske reprezentacije i igrač koji u svojoj trofejnoj sali ima bronzanu medalju sa Svjetskog prvenstva u Francuskoj 1998. Informaciju da je Jarni najozbiljniji kandidat za Musemićevog nasljednika potvrdio nam je Abdulah Ibraković, sportski direktor FK Sarajevo.“
Ovako su pisali mediji, a navijači Sarajeva bili u šoku. Najuspješniji trener u historiji Sarajeva i miljenik navijača je otjeran. Ono što je bitno naglasiti i podvući u ovom citiranom tekstu je ime Abdulaha Ibrakovića. Sportski direktor je dovodio i odvodio igrače sa Koševa, kao i trenere. Nakon Jarnija, Uščuplića, Kodre, pa fijaska oko imenovanja Ljubomira Petrovića, koji je zbog sporne slike sa ratnim zločincem Arkanom gdje drži pušku u ruci u Sarajevu proveo dva dana i dobio otkaz. Pritisak navijača je bio opravdan. Igranje sa autoritetom i imenom Mehe Kodre je već ušlo u anale gluposti.
Dženan Uščuplić, vojnik kluba, je vruć krompir preuzeo i postao prvak ali su mu se zahvalili jer on nije imao profi trenersku licencu??? Sumnje u poslove Ibrakovića oko dovođenja krajnje sumnjivih igrača, misleći ovdje na kvalitetu, izazvao je revolt navijača. Odlukom Uprave da klub preuzme trenerski anonimus, osim ako uzmemo da je vodio beogradski Pratizan u ponor, stigao je iz nogometne zemlje Mijanmara. Uslov je bio da ima vrtoglavu platu, preuzme mjesto menadžera, tj. da dovodi igrače i da formira stručni stab. Referenca: prvak Mijanmara sa klubom čije ime ne znam izgovoriti.
Podvala stoljeća
Na Koševo stiže Ješić i sa sobom dovodi dva igrača. Brazilce Cezara i Emersona. Prvi je u Mijanmaru dao preko stotinu golova, drugi je polivalentni veznjak. Nakon tri utakmice u ovom dijelu, proljetnom, u kupu i prvenstvu, možemo sa žaljenjem konstatovati da su Brazilci podvala stoljeća. Pametnom išaret dovoljan. Najbolje je da je Ješić nakon preuzimanja Sarajeva rekao da je tim zapušten i da moraju raditi na fizičkoj spremi. Doveo je svoje ljude u stručni štab, riješio se kondiocionog trenera Seferovića, a igrači i dalje nakon par mjeseci jedva hodaju.
Taj isti Seferović je sa Slobodom i Musemićem napravio stroj za zabijanje golova. U novoj sezoni, ovoj aktuelnoj, imao je preduslove za sjajne rezultate. Sarajevo je igralo prosječno, ispod nivoa , prvi dio prvenstva zauzeo peto mjesto. Na polusezoni čovjek se zahvalio trinaestorici igrača. Stigli su kao najpojačanja, već prežaljeni Brazilci, Haris Harba ofanzivni vezni igrač. Posuđen Spartaku iz Trnave iz Jihlave pa posuđen Sarajevu??? Tim mu se bori za opstanak u Češkoj, a oni ga posuđuju Sarajevu.
Rezultat: jedno veliko ništa. Nemamo vremana nabrojati sve one koje su otišli, a još manje koji su došli. Osim Leona Benke, dokazanog napadača, koji je kod Ješića bio u drugom planu zbog Brazilca Cezara, onog prežaljenog, nikoga ne možemo izdvojiti osim onih standardnih Duljevića i Bekića, a da su ovaj dio pod Ješićevom palicom igrali dobro.
„Platite vodu, komedijaši bijeljinski“
Svima poznati citati predsjednika FK Sarajevo i direktora FK Sarajevo Edisa Kusturice i Dine Selimovića nakon što je FK Željezničar poslao ponudu za Harisa Duljevića. Sasvim legitimna ponuda. Umjesto sportskog i kultrunog „Hvala“, oni kažu „Prošli su dani komedije u Bijeljini“, ili još gore: „Nek’ Željo plati prvo vodu pa nek nudi novac za Duljevića“. Super je to kada sjedimo na kafi, pa se šalimo na račun gradskih rivala.
Ali, da je to ponašanje čelnih ljudi kluba sa bogatom historijom i aktuelnog prvaka, nije. Kulminacija je slučaj sa Azmirom Husićem, predsjednikom Slobode. Verbalni konflikt nakon četvrtfinalnog meča Kupa u Tuzli prošle sedmice je otkrio do sada neotkriveno. Ko je kome nudio 20.000 maraka za premiranje, da li je bilo namještanja, ko je veći kauboj, haj'mo na šake, haj'mo na tv, sučeljavanje nisam ja ti si, tužimo se, gdje je punac… Ode ugled koji se gradio od 1946. Umjesto onog „hvala na pozivu“, ide tužba, pa ćemo vidjeti ko govori istinu a ko ne.
Ukratko, saberite se, navijači su vam sinoć jasno poručili, isti oni koje nazivaju huliganima i za koje mislite da ne znaju ništa o fudbalu osim da vrište. „Jedno drugom smo bili sve, prva ljubav sreća i proljeće, sada prošlo je, NEMA TITULE…“
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenihmreža Twitter | Facebook.