Vodič kroz EURO 2016: Pregled grupa A i B

Nogomet 07. jun 201618:40 > 18:55
Facebok | N1

24 reprezentacije. Šest grupa. Naslov najbolje fudbalske reprezentacije u Francuskoj može ponijeti samo jedna momčad, a konkurencija ove godine - žešća nego ikad.

Tim prije, što se ove godine za tu titulu prvi put takmiče 24 ekipe, za razliku od prethodnih Evropskih prvenstava, kada je do završnice dolazilo samo 16 reprezentacija. Sistemom po dvije najbolje iz svake od grupa, i četiri najbolje trećeplasirane reprezentacije, odnosno “lucky loseri” će izboriti nastup u knock-out fazu EP-a u Francuskoj. 

U ovom, i naredna dva teksta koja će uslijediti, predstavit ćemo vam sve grupe i sve timove koje će pretendovati za laskavu titulu Evropskog prvaka u fubdalu, čiji naslov brani selekcija Španije.

Španci, uz Francusku, Njemačku i Englesku tradicionalno spadaju u red favorita i ovog ljeta, no svi znamo stare floskule da je “lopta okrugla”, i da “svako može pobijediti svakoga”.

Pogotovo kada je o smotrama najboljih reprezentacija riječ, kada (bez obzira bilo to Svjetsko, Evropsko prvensto, Copa America ili Azijsko prvenstvo bilo) uvijek dobijemo jedno do dva iznenađenja, koja osvoje srca navijača, bez obzira koga ranije favorizovali.

Počet ćemo sa grupama A i B, gdje je na prvi pogled sve jasno – ali, uvijek moramo ostaviti prostora za ono “ali”.

Facebook | N1

Grupa A: Skupina “uvijek neugodnih” reprezentacija i Francuske
Francuska
Albanija
Rumunija
Švicarska

Francuska

Reuters

I najvećem fudbalskom laiku je jasno da je domaćin ovogodišnjeg prvenstva Evrope apsolutni favorit za prvo mjesto u grupi, a sve manje od toga je iznenađenje. 

Mnogi će reći da Tricolori neće dočekati EURO 2016 u najjačem sastavu, budući da je iz tima izostavljeno nekoliko bitnih igrača o kojima smo ranije pisali na N1info.com.

Ipak, kada se pogleda “izdaleka”, selektor Laurent Blanc ima ekipu koja ulijeva strahopoštovanje, i s razlogom domaćini važe za favorite u takmičenju koje se igra na njihovom tlu.

Golmani: Hugo Lloris; Steve Mandanda; Benoit Costil
Odbrana: Christophe Jallet, Patrice Evra, Adil Rami, Eliaquim Mangala, Lucas Digne, Bacary Sagna, Laurent Koscielny, Samuel Umtiti
Vezni red: N'Golo Kante, Yohan Cabaye, Dimitri Payet, Morgan Schneiderlin, Blaise Matuidi, Paul Pogba, Kingsley Coman, Moussa Sissoko
Napad: Antoine Griezmann, Olivier Giroud, Andre-Pierre Gignac, Antoine Martial
Selektor: Laurent Blanc

Francuzi su samo jednom propustili smotru najboljih evropskih selekcija u bogatoj historiji. Naslov najbolje ekipe su osvajali u dva navrata, 1984. i 2000. godine.

Ove godine imaju ambicije veće nego ikad, a ako malo bolje poznajemo fudbalsku historiju – znamo da je ova ekipa, bez obzira u kakvom raspoloženju došla na takmičenje, uvijek opasna na domaćem terenu.

Mogu se pohvaliti sjajnim veznim redom i iskusnom odbranom, dok će se napadači morati itekako potruditi da odgovore na potentnost igrača koji igraju iza njih.

Albanija

Facebook

Jedna od reprezentacija koja će sigurno računati na početničku sreću, budući da im je ovo prvo veliko takmičenje na koje su se plasirali.

Izuzev nekoliko zvučnih imena, njihova selekcija se sastoji od široj javnosti mahom nepoznatih igrača. S druge strane, to će vjerovatno biti njihova najveća snaga, a podatak da ih s klupe vodi iskusni italijan Gianni De Biasi ih dodatno čini opasnim, jer on kroz svoje enormno igračko iskustvo, ali i trenersko sigurno zna da ubije i najveće snove mnogima.

Od 2011. godine sjedi na klupi albanskog nacionalnog fubalskog tima, a od 2015. godine je i državljanin Albanije.

Cilj mu je kroz zatvorenu igru i sportsku sreću doći do knock-out faze, mada je u svojoj (drugoj) zemlji već heroj, samim plasmanom na EP.

Žrijeb mu je koliko-toliko bio blagonaklon, te će protiv Švicarske i Rumunije vjerovatno tražiti svoju kartu za doigravanje.

Golmani: Erit Berisha, Orges Shehi, Alban Hoxa
Odbrana: Andi Lila, Elseid Hysaj, Frederic Veseli, Ansi Agolli, Naser Aliji,Mergim Mavraj, Arlind Ajeti
Vezni red: Ermir Lenjani, Lorik Cana, Migjen Basha, Ledian Memushaj, Burim Kukeli, Ergys Kace, Odise Roshi, Amir Abrashi
Napad: Armando Sadiku, Shkelzen Gashi, Sokol Cikalleshi, Bakim Balaj
Selektor: Gianni De Biasi

Ova reprezentacija je u osam kvalifikacionih utakmica četiri puta pobijedila, dva puta su remizirali i dva puta su poraženi – što im je bilo sasvim dovoljno za plasman u Francusku. Podatak da su za osam mečeva dobili 21 žuti karton dodatno pojačava tvrdnju da će se protiv Albanaca mnogi napatiti.

U grupi sigurno, za dalje…niko ništa ne može garantovati.

Švicarska

Reuters

Šarolika reprezentacija za koju se uvijek veže ona sintagma “uvijek neugodni”, je jedan od timova koji može poslužiti kao “pacemaker”. Izraz koji smo posudili iz atletike, a važi za onog trkača koji diktira tempo i brzinu kruga, ali će u jednom trenutku odustati.

Švicarska je reprezentacija protiv koje se niko neće naigrati fudbala, a toga je svjestan i Vladimir Petković, koji je svjestan potencijala svoje ekipe. Pogotovo veznog reda u kojem igraju zvučna imena protiv Behramija, Džemailija, Granita Xhake ili Xherdana Shaqirija, koji svojom brzinom i lucidnošću mogu napraviti razliku na terenu.

Golmani: Yan Sommer, Marwin Hitz, Roman Burki
Odbrana: Stephan Lichtsteiner, Francois Moubandje, Nico Elvedi, Steve Von Bergen, Michael Lang, Ricardo Rodriguez, Johan Djourou, Fabian Schar
Vezni red: Fabian Frei, Granit Xhaka, Valon Behrami, Denis Zakaria, Blerim Džemaili, Gelson Fernandes, Xherdan Shaqiri
Napad: Breel Embolo, Haris Seferović, Shani Tarashaj, Admir Mehmedi, Eren Derdiyok
Selektor: Vladimir Petković

Tim koji je u kvalifikacijama postizao 2.4 gola po meču, a primao 0.8 golova, te sastav koji se u Francusku plasirao sa 10 pobjeda i tri poraza je neko koga se treba bojati i nikako ne treba izbaciti iz raznih kalkulacija.

Selekcija sa “starim švicarskim prezimenima” ima imena koja znače kvalitet na svim pozicijama na terenu. Petkovićevo poznavanje igre zvane fudbal će sigurno biti ključ sinergije – koja na koncu može da donese mnogo zanimljivog fudbala.

Rumunija

Facebook

Davno je prošlo vrijeme Georgea Hagija, Popescua, Mutua i društva koje je nanosilo bol svakoj reprezentaciji protiv koje su igrali. Rumunija je jedna od reprezentacija koja je doživjela transformaciju u posljednjih nekoliko godina, napravila je smjenu generacija i na EURO ne dolazi na se brani. 

Većina njihovih igrača svoj fudbalski hljeb zarađuje na istoku Evrope, što znači da je tvrd fudbal njihov stil. O tome koliko će biti tvrdi za Švicarce i Albance – ovisi i njihov rok trajanja na EP.

Golmani: Costel Pantilimon, Ciprian Tatarusanu, Silviu Lung
Odbrana: Alexandru Matel, Razvan Rat, Cosmin Moti, Vlad Chiriches, Valerica Gaman, Steliano Filip, Dragos Grigore, Cristian Sapunaru
Vezni red: Ovidiu Hoban, Alexandru Chipciu, Mihai Pintilii, Nicolae Stanciu, Gabriel Torje, Lucian Sanmartean, Andrei Prepelita, Adrian Popa
Napad: Denis Alibec, Claudiu Keseru, Florin Andone, Bogdan Stancu
Selektor: Anghel Iordanescu

Njihov najveći uspjeh do sada je četvrtfinale 2000. godine, a jedna je od četiri zemlje koja je učestvovala na sva tri prva Evropska prvenstva.

Oni su tim koji nije poražen u kvalifikacijama, a od 10 mečeva – pet su pobijedili i pet su remizirali. Rijetko kada postignu više od jednog gola na meču, a teško ih i primaju. Igraju “istočnjački” grubo. Koga će najviše napatiti u ovoj grupi, vidjet ćemo jako brzo. 

Rezime grupa A

Ukoliko ste pokušali vizualizirati napisano, jasno bi trebalo biti da Francuzi, obzirom na pedigre, domaćinstvo i historiju moraju izaći kao prvi u grupi. 

Mjesto broj dva otvoreno je za sve preostale tri reprezentacije. U ovoj grupi gledat ćemo tvrd fudbal, nećemo očekivati partije koje ćemo gledati bez daha – jer na ovakvim takmičenjima, sa ovakvim reprezentacijama – mjesta za popravni baš i nema. Valjda je u tome ljepota internacionalnih takmičenja.

Vrlo je vjerovatno da ćemo iz ove grupe vidjeti i jednu od četiri najbolje trećeplasirane reprezentacije, koje će kao “Lucky looseri” ili sretni gubitnici izboriti nastup u knock-out fazi Evropskog prvenstva.

Grupa B

N1 | Facebook

Grupa B za EURO 2016 je ona od koje očekujemo sukob fubdalskih mentaliteta. Otočke zemlje protiv istoka Evrope. Engleska i Wales protiv Slvačke i Rusije.

Dovoljan preduslov da očekujemo pravi “muški” fudbal koji će nam dati naznake: Da li su Englezi vječiti favoriti koji nikada ništa ne osvajaju ili su preporođena reprezentacija sa svježom injekcijom vitamina, u vidu igrača koji su sijali ove sezone u Premiershipu, i to u ekipama od kojih se to uopće nije očekivalo.

Na papiru, Engleska i Rusija ne bi trebale imati problema. No obzirom na transformaciju koju pojedine reprezentacije doživljavaju, i računajući na faktore iznenađenja, vrlo je moguće da ovdje vidimo upravo neki slučaj koji će prvobitne prognoze baciti u vodu kao prve mačiće, zbog kojih će se strastveni kladioničari “bacati u vodu” zajedno sa njima.

Grupa B: Sukob fudbalskih filozofija/Iskusni protiv debitanata
Engleska
Rusija
Slovačka
Wales

Engleska

Reuters

Roy Hodgson je bio na mukama, pogotovo od početka ove godine, jer mu se reprezentacija mijenjala iz sedmice u sedmicu zbog fantastičnih igara Engleza koji su nosili dresove Leicestera i Tottenhama. Vjerujemo da prošlog ljeta nije ni znao ko je Jamie Vardy, Dele Alli ili Marcus Rashford, sada ih ima u sastavu – i od njih očekuje mnogo. 

Golmani: Joe Hart, Fraser Forster, Tom Heaton
Odbrana: Kyle Walker, Danny Rose, Gary Cahill, Chris Smailing, Nathaniel Clyne, John Stones, Ryan Bertrand
Vezni red: James Milner, Raheem Sterling, Adam Lallana, Jordan Henderson, Eric Dier, Jack Wilshere, Ros Barkley, Dele Alli
Napad: Harry Kane, Wayne Rooney, Jamie Vardy, Daniel Sturridge, Marcus Rashford
Selektor: Roy Hodgson

Na ova imena ne treba trošiti riječi. Na našim prostorima, Premiership je jako praćen, a ovaj sastav Tri lava ulijeva povjerenje da ove godine konačno mogu zaigrati fudbal kakav se od njih decenijama očekuje.

Fudbalsko znanje imaju, talenat pogotovo, a najviše će odlučivati timska sinergija. Ona, ukoliko ne postoji – sve tri preostale reprezentacije u grupi imaju dovoljno prostora da se nadaju da će “čvaknuti” neki bod od njih zarad što boljeg plasmana.

Kroz kvalifikacije su prošli glatko, sa 10 pobjeda. U prosjeku su davali više od tri gola po meču, a primali su mizernih 0.3 po utakmici.
Sigurno je da sve ljubitelje najvažnije sporedne stvari na svijetu radue ova Engleska i nova krv koju su dobili, a bila im je prijeko potrebna.

Rusija

Reuters

Tim koji se redovno nalazi na završnicama EP-a i SP-a, ali s druge strane sa sobom nosi uvijek promjenjljivu formu. Važe za reprezentaciju od koje uvijek očekujete puno (valjda zaostavština SSSR-a), ali se specijalno ni ne iznenadite kada ih vidite u lošem izdanju.

Jasno je da su Rusi uvijek tu, i uvijek će praviti probleme svima koji se osjećaju kao favoriti. Oni nikada nisu nosili taj epitet u modernoj eri fudbala, ali se protiv njih malo ko nadigravao.

Golmani: Igor Akinfeev, Yuri Lodygin, Guilherme
Odbrana: Roman Shishkin, Igor Smolnikov, Sergei Ignashevich, Roman Neustadter, Aleksei Berzutski, Vasili Berzutski, Georgi Schennikov, Dmitri Kombarov
Vezni red: Artur Yusupov, Denis Glushakov, Pavel Mamaev, Aleksandr Golovin, Roman Shirokov, Oleg Shatov, Oleg Ivanov, Aleksandr Samedov, Dmitro Torbinski
Napad: Aleksandr Kokorin, Fedor Smolov, Artem Dzyuba
Selektor: Leonid Slutsky

Sigurni smo da vam je većina preizmena sa liste pozvanih igrača jako poznata, i da ukoliko budete igrali kladionicu – na Ruse se uvijek možete kladiti da će uraditi nešto.
Oni postižu skoro dva gola po meču, ali svaku drugu utakmicu primaju gol. Kvalifikacije su prošli sa šest pobjeda, dva neriješena susreta i dva poraza.

S njima sve reprezentacije znaju da treba oprezno.

Slovačka

Reuters

Još jedan predstavnik tipične istočnjačke škole fudbala koja može namučiti svakoga, a s druge strane – može ih poraziti Andora, San Marino, Lichtenstein, Luxemburg ili bilo koja druga državica gdje fudbal nije sport nego hobi.

U protekloj deceniji Slovaci su nacionalni fudbal počeli ozbiljnije da shvataju, i rezultati su svakako vidljivi. Nekolicina igrača igra u najjačim ligama Evrope, a okosnica će svakako biti Marek Hamšik, Vladimir Weis i Miroslav Stoch na sredini terena.

Ovo im je prvo pojavljivanje na Evropskom prvenstvu od kako su samostalna država, a selektor Jan Kozak ima velike ambicije da sruši ambicije favoritima u grupi B.

Golmani: Jan Mucha, Jan Novota, Matuš Kozačik
Odbrana: Petar Pekarik, Martin Škrtel, Jan Durica, Norbert Gyomber, Milan Škriniar, Tomaš Hubočan, Kornel Salata, Dušan Švento
Vezni red: Jan Greguš, Vladimir Weiss, Ondrej Duda, Miroslav Stoch, Patrik Horšovsky, Marek Hamšik, Juraj Kucka, Robert Mak, Viktor Pečovsky
Napad: Stanislav Šestak, Adam Nemec, Mihael Dudiš
Selektor: Jan Kozak

Slovaci se ne mogu pohvaliti velikim reprezentativim uspjesima, ali ono čime mogu je veliko srce, odnosno srčana igra.

Poznavaoci igre reći će da to mnogim ekipama fali, a oni srčanošću nadoknađuju možda nedostatak kvalitete na određenim pozicijama.

Pitanje je samo, ko će ovdje zabiti gol – jer mnogo prilika protiv protivnika neće imati. Popravnog na EP-u nema, to smo već rekli.

Wales

Reuters

Reprezentacija BiH je igrala protiv Walesa, i jako smo dobro svjesni njihovih kvaliteta, mana i nepredvidljivosti. Oni će se svakako osloniti na igru Garetha Balea, od kojeg ovisi skoro sve u nacionalnom timu ove otočke zemlje.

To su i kvalifikacije pokazale, gdje je Bale bio taj koji je učestvovao kod svakog gola svoje ekipe. Nema Balea, nema golova.

On je prednost, ali i bolna tačka ekipe.

Golmani: Wayne Hennessey, Owain Fon Williams, Danny Ward
Odbrana: Chris Gunter, Neil Taylor, Ben Davies, James Chester, Ashley Williams, Jazz Richards, James Collins
Vezni red: Joe Allen, Andy King, Aaron Ramsey, David Edwards, Joe LEdley, Jonathan Williams, David Vaughan, Hal Robson-Kanu
Napad: Gareth Bale, George Williams, David Cotterill, Sam Vokes, Simon Church
Selektor: Chris Coleman

Oni su selekcija koja se više od pola stoljeća nije pojavila na velikim takmičenjima. Posljednji put je to bilo 1958. godine u Švedskoj, kada je John Charles vodio tim do četvrtine finala.

Nekada je njihov vođa bio prekaljeni majstor zanata Ryan Giggs, no ni on nije uspio ponijeti zastavu Walesa na SP-u ili EP-u. Gareth Bale je to uradio ove godine, i jedno je sigurno – Wales tamo ne dolazi turistički.

Opet ponavljamo, ako se izoluje motorna snaga ove reprezentacije, teško da mogu očekivati plasman dalje. S druge strane, ako Bale zablista…nikome neće biti svejedno.

Rezime grupe B

Gledajući papir, Engleska i Rusija idu dalje. Wales i Slovačku dijele nijanse. Ovo je jedna od grupa gdje ne treba očekivati senzacionalna iznenađenja, jer će najviše uloge imati iskustvo. 

Debitanti Slovača i Wales uz pomoć neostvarene kosmičke energije možda mogu dalje, ali uz nekoliko velikih ALI. Sve u svemu, za razliku od grupe A, skupina B bi nam mogla ponuditi šarolik fudbal i vjerovatno odgovor na jedino pitanje: Hoćemo li gledati pravu ili lažnu Englesku.

Sutra na N1info potražite kompletan vodič kroz grube C i D. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mrežaTwitter | Facebook.