U narednim redovima predstavit ćemo vam grupe C i D za EURO 2016, koje će donijeti umnogome interesantne okršaje.
To pogotovo važi za grupu D, koja je “umjerena” grupa smrti, dok u grupi C bi sve trebalo biti jasno nakon prva dva duela, jer su favoriti jako uočljivi, a prostora za iznenađenje baš i nema.
Grupa C
Grupa C: Nijemci bez premca, ostali sa “hamajlijama”
Njemačka
Sjeverna Irska
Poljska
Ukrajina
Njemačka
Trostruki osvajači EP-a u prošlosti i aktuelni branitelji naslova prvaka svijeta u fubdalu na EURO dolaze kao favoriti. Ekipa koju je u Francusku poveo Joackih Low ima velike ambicije da u samo dvije godine osvoji dva trofeja, i tako se još jednom dokaže centar svjetskog fudbala.
Jedini problem Elfu može predstavljati umor, budući da je većina igrača selekcije Njemačke tek nedavno okončala svoju sezonu.
Low je bio na slatkim mukama za odabir igrača koje će voditi u pohod na evropsko zlato, a na koncu sastavio je ekipu koja ima volje i snage za samu završnicu. Važno je napomenuti, da je skoro 90% igrača Njemačke nositelj igre u svojim klubovima, što je dodatni motiv za krajnji cilj.
Golmani: Manuel Neuer, Bernd Leno, Marc-Andre Ter Stegen
Odbrana: Shkodran Mustafi, Jonas Hector, Benedikt Howedes, Mats Hummels, Jonathan Tah, Joshua Kimmich, Jerome Boateng
Vezni red: Sami Khedira, Bastian Schweinsteiger, Mesut Oezil, Andre Schurrle, Julian Draxler, Emre Can, Julian Weigl, Toni KRoos, Mario Goetze, Leroy Sane
Napad: Lukas Podolski, Thomas Muller, Mario Gomez
Selektor: Joachim Low
Istina je da među “Švabama” ima nekoliko rovitih igrača, ali uz nekolicinu jako iskusnih fudbalera koji godinama igraju na najvišem nivou – uz dodatak eksplozije talenta u vidu Taha, Sanea ili Kimmicha, Njemačka je na pravom putu da uradi zacrtano.
Što se grupe tiče, sve osim maksimalnih devet bodova bilo bi iznenađenje.
Sjeverna Irska
Velika nepoznanica svim ljubiteljima fudbala, budući da im je ovo debitantski nastup na završnici velikih takmičenja. U kvalifikacionoj grupi F su se iznenađujuće plasirali dalje, a sada odlučuju sami o svojoj sudbini.
Kada se tim poput ovog plasira na završnicu EP-a, onda sigurno ih se ne smije ostaviti sa strane. U krajnjem slučaju, baš poput Albanije, Rumunije ili Walesa iz grupa A i B – njihov cilj je da napate svakog protivnika.
Golmani: Michael McGoverin, Roy Caroll, Alan Mannus
Odbrana: Conor McLaughlin, Gareth McAuley, Johnny Evans, Chris Baird, Luke McCullough, Paddy McNair, Aaron Hughes, Craig Catchart, Lee Hodson
Vezni red: Shane Ferguson, Steven Davis, Corry Evans, Stuart Dallas, Oliver Norwood, Jamie Ward, Josh Magennis
Napad: Niall McGinn, Will Grigg, Kyle Laffeety, Conor Washington
Selektor: Michael O'Neill
U prošlosti ova ekipa znala je namučiti, čak i trijumfovati protiv selekcija tipa Španije, Zapadne Njemačke, Grčke, a sa tim saznanjem su i došli u Francusku.
Znaju se braniti, a svaku grešku protivnika koriste da postignu gol. Ukoliko ne izgore od prevelike želje, možda bi upravo oni mogli biti osvježenje na smotri najboljih evropskih selekcija.
Poljska
Predstavnici ove zemlje dolaze sa najviše samopouzdanja u Francusku. U rosteru imaju nekoliko velikih zvijezda koje čine okosnicu tima, a igrači poput Szczesnyja, Piszczeka ili Lewandowskog su najveća nada da ovaj tim može dogurati daleko.
Njihov selektor sastavio je respektabilan tim koji može odgvoriti svim zadacima, a najveća snaga leži u njihovoj transformaciji formacije iz ekstremno defanzivne – u izrazito napadačku.
Njihovi bekovi u određenim navratima predstavljaju veliku opasnost po gol protivničkih golmana, iako je ubodna pila selekcije Poljske – Robert Lewandowski, po mnogima najbolji špic Evrope.
Golmani: Wojciech Szsczesny, Artur Boruc, Lukas Fabianski
Odbrana: Michal Pazdan, Artur Jedrzejczyk, Thiago Cionek, Jakub Wawrzyniak, Kamil Glik, Bartosz Salamon, Lukas Piszczek
Vezni red: Krzysztof Maczynski, Tomas Jodlowiec, Karol Linetty, Gregorz Krychowiak, Kamil Grosicki, Jakub Blaszczykowski, Slawomir Peszko, Piotr Zielinski, Bartosz Kapustka, Filip Starzynski
Napad: Arkadiusz Milik, Robert Lewandowski, Mariusz Stepinski
Selektor: Adam Nawalka
Sve osim drugog mjesta, odnosno plasmana u dalje natjecanje u Francuskoj za Poljake će se smatrati neuspjehom. Nakon nekoliko “pilot” pokušaja na EP-u, ove godine prvi put dolaze sa samopouzdanjem koje im je ranijih godina bilo prijetko potrebno.
Igrači se poznaju bolje nego li kod bilo koje druge selekcije, stoga je ovo tim od kojeg se može očekivati čak i četvrtfinale.
Oni znaju da mjesta za kiks nemaju, a ukoliko pojedinci nastave sa igrama kakve su pružali u klubovima – Poljska bi mogla daleko stići u Francuskoj.
Ukrajina
Obzirom na grupu u kojoj se nalaze, selekcija Ukrajine se potajno nada drugom mjestu ili u najgorem slučaju da kao “lucky looser” prođe dalje.
Ovo se selekcija u kojoj smjena generacija traje već nekoliko godina, i klasični su predstavnici istočnoevropske škole fudbala.
Uzdaju se u igrače sa iskustvom, ali ponajviše računaju na faktor sreće.
Golmani: Denys Boyko, Andriy Pyatov, Mykyta Shevchenko
Odbrana: Bohdan Butko, Yevhen Khacheridi, Olexandr Kucher, Vyacheslav Shevchuk, Artem Fedetskiy, Yaroslav Rakitskiy
Vezni red: Anatoliy Tymoschcuk, Taras Stepanenko, Andriy Yarmolenko, Viktor Kovalenko, Yevhen Konoplyanka, Ruslan Rotan, Serhiy Sydorchuk, Serhiy Rybalka, Denys Garmash, Olexandr Zinchenko, Olexandr Karavaev
Napad: Roman Zozulya, Yevhen Seleznyov, Pylyp Budivskiy
Slektor: Mykhailo Fomenko
Upravo na onaj način koliko je teško napisati/otkucati imena ovih igrača, toliko će ostalim selekcijama biti teško probiti odbranu i vezni red koji igra defanzivno.
Neće se njima niko nadavati puno golova, osim u slučaju totalnog rasula (za koji uvijek treba ostaviti prostor).
Davno su prošla vremena Shevchenka, Rebrova i kompanije, a ovo je jedna generacija koja će brzo biti smijenjena. Svakako da žele otići sa stilom.
Rezime
Na EP svi dolaze sa različitim ambicijama, a sam fudbal se mijenja iz dana u dan. Svim poznavateljima igre je jasno da na velikim takmičenjima favoriti postoje samo na papiru.
Na papiru jedino ne postoje njemačka upornost, i Zlatan Ibrahimović – ali to je već tema nekog drugog teksta. Sve nacije iz grupe C su mentalno orijentisane ka fudbalu, možda osim Sjeverne Irske, ali njihovu ulogu ćemo tek preispitati kada takmičenje počne.
Ovako, dan pred početak Evropskog prvenstva – Nijemci i Poljaci iz treće skupine u nizu ne bi se trebali previše mučiti da izbore plasman dalje.
Grupa D
Grupa D: Grupa smrti – A klase
Hrvatska
Češka Republika
Španija
Turska
Obzirom da će Balkan predstavljati slabašna ali “uvijek neugodna” Albanija i Hrvatska, grupa D će se pomno pratiti u zemljama bivše Jugoslavije.
Tim prije što se tu pored Hrvatske nalaze i Turska i Španija, i “aferimi” koje ove tri selekcije međusobno vuku za sobom, takmičenje u grupi D bi moglo donijeti više tenzija nego li bilo koja druga grupa.
Ovo je set selekcija koji kaže da je svaka prognoza apsolutno nezahvalna, i gdje će manjak emocija na terenu, višak pažnje i nadostatak srca najviše odlučivati o putnicima dalje.
Gruzija je prije dva dana dokazala da nema nepobjedivih, kada su savladali Španiju. Hrvatska još uvijek ima gorak okus Turske u ustima, i onog poraza na penale od prije nekoliko godina, dok Češka, kao i svaka reprezentacija sa istoka Evrope strpljivo čeka svoju šansu kako bi favoritima pokvarila prvobitne ambicije.
Hrvatska
Svaki fudbaler po na osob sa spiska Ante Čačića je imao izvanrednu sezonu iza sebe. Skeptici će reći da nema Lovrena ili Halilovića, ali na njihovim pozicijama igraju igrači koji su imali (ruku na srce) dosta bolje sezone od pomenutog dvojca.
Hrvatska je selekcija sa velikim ambicijama, a jedino je pitanje da li se te velike ambicije poklapaju sa mentalnom pripremom igrača, i da li su oni konačno spremni zaigrati fudbal kao kolektiv.
Golmani: Ivan Vargić, Lovre Kalinić, Danijel Subašić
Odbrana: Šime Vrsaljko, Ivan Strinić, Vedran Ćorluka, Tin Jedvaj, Darijo Srna, Gordon Schildenfeld, Domagoj Vida
Vezni red: Ivan Perišić, Ivan Rakitić, Mateo Kovačić, Luka Modrić, Marcelo Brozović, Marko Rog, Ante Ćorić, Milan Badelj
Napad: Andrej Kramarić, Nikola Kalinić, Mario Mandžukić, Marko Pjaca, Duje Čop
Selektor: Ante Čačić
Otvaranje EP-a će mnogo reći, buudći da igraju protiv Turske, a sa tri boda iz tog susreta – još jači bi mogli ući u duel sa Češkom, i praktično prije Španije riješiti pitanje plasmana dalje.
S druge strane, dolazi onaj mentalni dio: Koliko su zaista snažni reći će druga dva duela ukoliko im Turska skine skalp. Prvi meč će biti i najemotivniji za Vatrene, znamo već razloge – da se ne ponavljamo.
Češka Republika
Ovo je jedan od timova koji je poprilično glatko prošao kvalifikacije, sa sedam pobjeda, jednim remijem i dva poraza. Česi postižu blizu dva gola po meču, ali primaju 1.4 gola po utakmici, što na EP baš i nije pohvalna statisika, jer popravnog nema.
Žrijeb ih nije specijalno milovao u Francuskoj, te će se u tri meča sastati sa aktuelnim evropskim prvakom Španijom i to već 13. juna, pa će igrati sa Hrvatskom 17. i 21. a Turskom.
Ovo je ekipa koja je uvijek nepoznainca do momenta kada ne izađu na teren, a ako se ugledamo na kvalifikacije, imat će Česi još mnogo toga za reći.
Kolektiv je kod Češke dosta izraženiji od pojedinačnog kvaliteta, a ključna će im biti odbrana, koja mora igrati dosta iznad onoga što su pokazali u kvalifikacijama, jer ni Petr Čech nije svemoćan, a ni u najboljim godinama.
Golmani: Petr Čech, Tomaš Valcik, Tomaš Koubak
Odbrana: Pavel Kaderabek, Michal Kadlec, Theodor Gebre Selassie, Roman Hubnik, Tomaš Sivok, David Limbersky, Marek Suchy
Vezni red: Borek Dočkal, Tomaš Rosicky, Daniel Pudil, Jaroslav Plašil, Daniel Kolar, David Pavelka, Josef Šural, Ladislav Krejči, Jiri Skalak, Vladimir Darida
Napad: Tomaš Necid, Milan Škoda, David Lafata
Selektor: Pavel Vrba
Ovaj reprezentacija se od 1994. godine takmiči samostalno na završnicama velikih takmičenja, a od tada nisu propustili niti jedno prvenstvo Evrope.
Iskustvo imaju, znanje pogotovo, a u timu im igraju igrači koje je uvijek lijepo vidjeti na terenu, poput Čecha ili Rosickyja.
Iako bi Pavel Vrba sada “ubio” da ima jednog Jana Kolera, Karela Poborskog, Vladimira Šmicera ili Patrika Bergera, morat će se zadovoljiti sa rosterom koji se ne potcijenjuje ni u kom slučaju. Ekipa koja je u kvalifikacijama igrala jako dosadan fudbal – s istom namjerom dolazi da pomete račune konkurentima.
Španija
Kada pomislimo na favorite, prvo kažemo Španija. Ova reprezentacija ove godine je dala dva prvaka Evrope u fudbalu, i to Real Madrid (koji je u finalu igrao sa Atletico Madridom) i Sevillu, ekipu koja je redovni osvajač Lige Evrope.
Teško je pokazati na nekog člana Crvene furije, a da nije velika zvijezda – i da ne igra bitnu ulogu u svom timu, stoga je poprilično suludo komentarisati dalje.
Ipak, Gruzija im je bila opomena i lekcija za ozbiljnost, poslije koje je Del Bosque imao svašta da kaže svojim igračima.
Nikad ne zaboravite nepisano fudbalsko pravilo da “lopta jednostavno neće u gol”.
Golmani: Iker Casillas, David De Gea, Sergio Rico
Odbrana: Cesar Azpilicueta, Gerard Pique, Marc Bartra, Hector Bellerin, Sergio Ramos, Juanfran, Mikel San Jose, Jordi Alba
Vezni red: Sergio Busquets, Andres Iniesta, Koke, Cesc Fabregas, Thiago Alcantara, Bruno Soriano, David Silva
Napad: Alvaro Morata, Lucas Vasquez, Pedro Rodriguez, Artiz Aduriz, Nolito
Selektor: Vicente Del Bosque
Španija je dominanta sila u evropskom fudbalu od 2008. do 2012. godine. I dan danas je. Kvalifikacije su prošli sa devet pobjeda i jednim porazom, apo meču postižu blizu 2.5 golova. Odbrana i veza su im svakako najjače oružje, pa im napad sa “lažnom devetkom” itetakako odgovara.
Imaju takav tim da je prosto neuspjeh sve osim prvog mjesta, a na reprezentativnom nivou žele ponoviti dominaciju koju su im klubovi ostvarili ove godine.
Mnogi im predviđaju finale, ali ove godine nikada nije bilo više favorita i pretendenata za naslov.
Turska
Kako god da oni igrali, djelovali slabašno – Turska je opasnost. Posljednjih godina ih krasi više gruba, nego lijepa igra, a u napadu imaju problema još od odlaska Hakana Sukura. Trnovit put su imali u kvalifikacijama, najviše zahvaljujući šarolikim igrama.
Fatih Terim sigurno ima dosta posla u svlačionici, ali je bez premca prvi autoritet u ekipi. Interesantno će biti gledati njihov odnos prema igri tokom mečeva grupe D, jer da je svima jasno da oni mogu pomrsiti račune svime – jeste.
Jedan od timova koji apsolutno svaka reprezentacija želi izbjeći, a ove godine Hrvati, Česi i Španci nisu imali tu sreću.
Golmani: Volcan Babacan, Onur Kivrak, Harun Tekin
Odbrana: Semih Kaya, Hakan Balta, Ahmet Calik, Gokhan Gonul, Ismail Koybasi, Sener Ozbayrakli
Vezni red: Nuri Sahin, Hakan Calhanoglu, Selcuk Inan, Arda Turan, Olcay Sahan, Oguzhan Ozyakup, Mehmet Topal, Ozan Tufan, Caner Erkin, Yunus Malli, Volkan Sen
Napad: Cenk Tosun, Burak Yilmaz, Emre Mor
Selektor: Fatih Terim
Njihov cilj je jasan, naredna faza takmičenja, i Turska je reprezentacija koja neće birati sredstva da dođu do toga. Čak i ako bude trebalo “nekome polomiti noge”, oni će to uraditi. Prvi favorit da kao “lucky looser” sa trećeg mjesta prođe do osmine finala Evropskog prvenstva.
Rezime
Jedini razlog zbog kojeg smo grupu D označili kao “grupu smrti A kategorije”, je što je grupa E jedina prava grupa smrti.
Ova grupa nam potencijalno može ponuditi najzanimljiviji fudbal, jer reprezentacije koje igraju ovdje nisu sklone kalkulacijama.
Rasplet, svi željno čekamo.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.