Celtic je u nedjelju poslijepodne ispisao historiju ne samo škotskog, već i svjetskog fudbala, pobijedivši Rangerse u finalu škotskog Liga kupa. Bila je to jedna od najdramatičnijih utakmica ove sezone.
Tim Brendana Rodgersa preokrenuo je rezultat nakon zaostatka u prvom poluvremenu i poveo u drugom, ali su dva kasna gola Rangersa odvela meč u produžetke. Nakon što su produžeci završili bez golova, pobjednik je odlučen penalima, gdje je Celtic izašao kao pobjednik zahvaljujući promašaju turskog defanzivca Ridvana Yilmaza.
“Mislim da je Rangers bio bolji u prvom poluvremenu, a mi smo morali pokazati srce da se vratimo,” rekao je Rodgers nakon utakmice.
“Kad ste zaista uspješni, to je dio vaše kulture. Morate se boriti i raditi svakog dana. Momci su bili fantastični u izvođenju penala i na kraju smo zasluženo podigli trofej. Morate ga zaslužiti, a mi smo to učinili.”
Ova pobjeda ne samo da je Celticu donijela prvi trofej sezone, već ih je dovela do ukupno 119 osvojenih trofeja od osnivanja kluba 1888. godine. S ovim uspjehom Celtic je prestigao svoje gradske rivale, Rangers, i postao klub s najviše osvojenih trofeja u historiji svjetskog fudbala.
Koji klubovi imaju najviše osvojenih trofeja?
Na osnovu zvaničnih statistika, lista klubova s najviše trofeja izgleda fascinantno. Prema podacima, škotski giganti predvode sa nevjerovatnih 119 osvojenih trofeja, dok Rangersi sada zauzimaju drugo mjesto sa 118 trofeja. Ovo rivalstvo nije samo priča o Škotskoj, već i primjer globalne dominacije u fudbalu.
Historija Celtica nije samo ispunjena trofejima, već i tradicijom. Klub, osnovan 1888. godine u Glasgowu, ima dugu i bogatu historiju, koja uključuje brojne domaće titule i uspjehe na međunarodnoj sceni. Oni su višestruki šampioni Škotske, s rekordnim brojem osvojenih ligaških naslova. Njihov uspjeh oslikava posvećenost, radnu etiku i ljubav prema sportu.
Pored Celtica i Rangersa, lista klubova s najviše osvojenih trofeja uključuje:
- Linfield iz Sjeverne Irske (100 trofeja)
- Al Ahly iz Egipta (96 trofeja), koji dominira afričkim fudbalom
- South China iz Hong Konga (85 trofeja)
- Real Madrid (78 trofeja)
- Olympiacos iz Grčke (76 trofeja)
Dalje na listi nalaze se evropski velikani poput Benfice i Barcelone, koji dijele 73 trofeja, te Bayern Munchen s 69 trofeja. Na listi su i Ajax, Juventus, te klubovi iz Južne Amerike poput Peñarola, dok raznovrsnost klubova iz Afrike, Azije i Evrope naglašava globalni karakter fudbala i njegovu bogatu historiju.
Izvor: (Izvor transfermarkt.co.uk i FIFA)
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!