Nakon prekida utakmice klupe i službenih lica FK Sarajevo u uzvratnoj utakmici četvrtfinala Kupa Bosne i Hercegovine sigurno će biti tema dugo nakon što su igrači napustili teren, a da sudija Mateo Musa nije označio kraj meča.
Dvoboj nije završen na uobičajen način, a to znači da će neko za to morati biti i kriv.
Budući da je utakmicu prekinula kompletna klupa Sarajeva, nezadovoljna odlukama sudije Muse, što je neosporno, za očekivati je da će Sarajevo biti kažnjeno na višim instancama N/FS BiH. Ali kako?
Kako bismo dali odgovor na to pitanje, treba konsultovati disciplinski pravilnik N/FS BiH u kojem su predviđene kazne za situacije slične onoj koju smo vidjeli večeras na stadionu Asim Ferhatović-Hase.
Disciplinski pravilnik i drakonske kazne
Individualne odgovornosti vjerovatno će se utvrđivati još neko vrijeme, a kada budu utvrđene, znat će se i kolike će kazne biti. Evo nekih od mogućnosti.
Prekid utakmice igrača, ili sportskog radnika
b) sportski radnik, zabranom obavljanja funkcije od tri mjeseca do godinu dana i novčanom kaznom od 1.000 KM do 2.000 KM.
(2) Ako se prekršaj iz stava (1) ovog člana okvalifikuje kao teži prekršaj ili se ponovi, bit će kažnjen:
a) igrač, zabranom igranja od šest mjeseci do godinu dana i novčanom kaznom od 2.000 KM,
b) sportski radnik, zabranom obavljanja funkcije od godinu dana do dvije godine i novčanom kaznom od 2.000 KM do 3.000 KM.
Prekid utakmice tima
(1) Ako je tim za vrijeme utakmice prouzrokovao nerede zbog kojih je utakmica prekinuta ili je napustio teren za igru, pa utakmica nije nastavljena, klub će biti kažnjen oduzimanjem od 3 do 6 bodova, odnosno od 3 do 6 negativnih bodova i novčanom kaznom od 2.000 KM do 5.000 KM.
(2) Ako se prekršaj iz stava (1) ovog člana ponovi ili tim počini teži prekršaj, zbog čega je utakmica prekinuta i nije nastavljena, klub će biti kažnjen oduzimanjem od 6 do 12 bodova, odnosno od 6 do 12 negativnih bodova i novčanom kaznom od 5.000 KM do 10.000 KM.
1) Igrač ili sportski radnik koji nagovara tim da iz bilo kojih razloga napusti teren ili da ne započne igranje utakmice, bit će kažnjen:
a) igrač, zabranom igranja od šest mjeseci do godinu dana i novčanom kaznom od 1.000 KM do 2.000 KM,
b) sportski radnik, zabranom vršenja funkcije od šest mjeseci do godinu dana i novčanom kaznom od 1.000 KM do 2.000 KM.
(2) Ako se prekršaj iz stava (1) ovog člana ponovi, bit će kažnjen:
a) igrač, zabranom igranja od godinu dana do dvije godine i novčanom kaznom od 2.000 KM do 3.000 KM,
b) sportski radnik, zabranom obavljanja funkcije od godinu dana do dvije godine i novčanom kaznom od 2.000 KM do 5.000 KM.
(3) Ako prihvate nagovaranje i teren napuste do četiri igrača, a ostali nastave igru, biće kažnjeni igrači koji su napustili teren zabranom igranja od šest mjeseci do godinu dana.
(4) Ako prihvate nagovaranje, pa teren napusti najmanje pet igrača, zbog čega se utakmica prekida, biće kažnjeni igrači koji su napustili teren zabranom igranja od godinu dana do dvije godine.
(5) Ako se prihvati nagovaranje pa cijeli tim napusti teren, odnosno ne otpočne utakmicu, pa ista bude prekinuta, klub će biti kažnjen oduzimanjem od 3 do 12 bodova odnosno od 3 do 12 negativnih bodova.
Šta će odlučiti N/FS BiH još uvijek nije poznato, ali sigurno će biti jasnije u sljedećim danima.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!