Najteži poraz Gruzije u historiji, Yamal novo čudo Furije

Nogomet 08. sep 202320:11 0 komentara
REUTERS/Irakli Gedenidze

Fudbalska reprezentacija Španije nanijela je ubjedljiv poraz Gruziji na njenom terenu u kvalifikacijama za EURO 2024.

Meč je obilježila jaka kiša u Tbilisiju i kiša golova u mreži Gruzije. Duel petog kola A grupe završen je rezultatom 1:7. To je ujedno najteži poraz Gruzije u historiji.

Prije meča ova selekcija je bila druga na tabeli Grupe A sa četiri boda, Španija tek četvrta sa bodom manje, ali ta činjenica mogla je da prevari samo neupućene. Na papiru nije bilo dileme ko je favorit. Crvena furija ne samo da je opravdala tu ulogu već je napunili mrežu domaćina.

Kapiten gostiju Alvaro Morata istakao se hat-trikom, ali će mediji najviše pisati o debitantu 16-godišnjem fudbaleru Barselone Laminu Yamalu. Postigao je jedan gol i ušao u historiju kao najmlađi igrač i strijelac ove selekcije sa 16 godina i 57 dana.

Golove su postigli Morata u 22. i 40. i 66, Kvirkvelija (autogol) u 27, Olmo u 38, Nico Williams u 68. i Yamal u 74. minutu za Španiju, Chakvetadze u 49. minutu za Gruziju.

U narednoj rundi 12. septembra Španija dočekuje Kipar, dok Gruzija gostuje u Norveškoj.