Oglas

Pauze za hidrataciju na Svjetskom prvenstvu: Prestanite s ovim glupostima!

author
A. A.
15. jun. 2026. 12:19
Soccer Football - FIFA World Cup 2026 - Group B - Canada v Bosnia and Herzegovina - Toronto Stadium, Toronto, Canada - June 12, 2026 Bosnia and Herzegovina coach Sergej Barbarez talks to his players after the match IMAGN IMAGES via Reuters/Kevin Sousa
IMAGN IMAGES via Reuters / KEVIN SOUSA

Svjetsko fudbalsko prvenstvo tek je počelo, a navijači širom planete već se suočavaju sa odlukom za koju većina smatra prijetnjom koja uništava samu srž najvažnije sporedne stvari na svijetu.

Oglas

Svjetska fudbalska federacija (FIFA) uvela je obavezne pauze za vodu tačno nakon 22 minute igre u svakom poluvremenu. Iako se krovna kuća fudbala zvanično krije iza paravana „brige za zdravlje igrača“, iza kulisa se zapravo odvija agresivni komercijalni pritisak koji utakmice siječe na četvrtine radi emitovanja televizijskih reklama.

Fudbal na minus jedan i besmislena pravila

Uvođenje takozvanih "pauza za hidrataciju" imalo bi smisla da se utakmice igraju usred podneva na nesnosnim pustinjskim vrućinama. Međutim, rigidni FIFA-in aparat primjenjuje ovo pravilo bez trunke logike i u idealnim uslovima za igru.

Carlo Ancelotti trlja ruke, a Maroko ispašta

Ova radikalna promjena direktno utiče na taktiku i kroji konačne rezultate utakmica, pretvarajući fudbal u neku vrstu američkog fudbala ili košarke. Treneri sada koriste prinudne tri minute da potpuno promijene formacije i presijeku momentum protivnika. Najbolji dokaz za to je utakmica Brazila i Maroka.

Prekaljeni italijanski stručnjak Carlo Ancelotti na klupi Brazila iskoristio je prvu pauzu da preuredi ekipu, nakon čega su Karioke odmah izjednačile na 1:1. Ancelotti je nakon meča otvoreno priznao da mu ove pauze služe kao neočekivani time-out za ukazivanje na greške, dok su Marokanci, koji su imali igru i ritam, postali prve žrtve ovog bizarnog pravila.

Američki TV divovi već prave gafove

Koliko je pritisak kapitala ogroman, pokazuje i primjer američke televizijske mreže Fox. Oni su tokom prve utakmice prvenstva toliko požurili da puste sponzorske blokove da su zakasnili sa povratkom u direktan prenos, pa su gledaoci propustili uvodnih deset sekundi nastavka meča.

Najveći gubitnici u ovoj priči su sami gledaoci i navijači, koje FIFA na ovom šampionatu očigledno tretira isključivo kao mašine za novac. Dok se fudbalska tradicija polako ruši pred naletom sponzora, ostaje gorak ukus da se pravila igre više ne pišu na zelenom terenu, već u zatvorenim kancelarijama marketinških agencija.

Igračima pauza u nekim momentima dobro dođe, no navijači gotovo jednoglasno poručuju da se praksa ukine. "Prestanite sa ovim glupostima" jasna je poruka koju je uputio jedan od razočaranih gledatelja, naravno, kada je u pitanju ovo SP do toga neće doći.

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama