Centralni stadion u Podgorici, na kojem je crnogorska reprezentacija igrala mečeve, stavljen je pod suspenziju Evropske fudbalske unije (UEFA) zbog katastrofalnog stanja travnjaka.
Teren je suh i na više mjesta nedostaju travnate površine.
To što Crna Gora nema stadion koji zadovoljava potrebe nacionalnog tima i uslove za takmičenja u kojima nastupa državna selekcija porazna je za sve, kazali su Radiju Slobodna Evropa u Fudbalskom savezu Crne Gore.
Kvalitet travnjaka, dodaju, ne može garantovati bezbjednost i sigurnost igračima obje reprezentacije.
“Upravo je ovaj segment, bezbjednost i sigurnost igrača, na prvom mjestu za UEFA i po ovom pitanju se ne pravi kompromis”, ističu u savezu.
Zbog toga će se utakmica Lige nacija između reprezentacije Crne Gore i Velsa 9. septembra odigrati u 50 kilometara udaljenom Nikšiću.
Biće to prvi put, od sticanja nezavisnosti 2006. da crnogorska reprezentacija bude domaćin van Podgorice.
“Ova odluka nije prijatna za navijače Velsa koji su planirali da dođu u Podgoricu”, saopštili su iz Fudbalskog saveza Velsa 27. avgusta.
U Podgoricu je, prema navodima kluba iz Velsa planiralo da dođe oko 700 navijača koji su već rezervisali smještaj. Nikšić je od Podgorice udaljen na oko sat vožnje autobusom ili vozom.
Ovu odluku nisu dobro dočekali ni domaći navijači.
“Ljut sam i ogorčen – kao Podgoričanin i kao navijač od 65 godina “staža” na ovom stadionu. Bruka i sramota što su dozvolili da ovakva slika stadiona koji liči na reljef obiđe Evropu”, kaže za RSE nekadašnji sportski novinar, Vesko Vukčević.
UEFA ima jasna pravila za podlogu terena
Odluku o premještanju utakmice u Nikšić donijeli su delegati UEFA-e, kontrolnog organa evropskog fudbala, nakon posjete Podgorici 25. avgusta.
Prethodno su u julu, ovaj stadion suspendovali i za dvije klupske utakmice.
Naime, UEFA je ocijenila da je podgorički teren neprikladan za utakmice drugog kola kvalifikacija za Ligu konferencija, zbog čega su Dečić iz Tuzi i podgorička Budućnost protivničke ekipe ugostili u susjednom Danilovgradu.
Međutim, ni mjesec kasnije stanje na stadionu nije se poboljšalo i pripremilo za utakmicu reprezentacije s Velsom iako je obećavana sanacija terena.
Inače, UEFA Pravilnikom jasno su precizirani standardi terena.
“Domaćin mora učiniti sve da teren bude u najboljem redu. UEFA može izvršiti inspekciju terena bilo kada kako bi provjerili da li je u odgovarajućem stanju”.
Navodi se i da za prirodne terene visina trave ne smije biti veća od 30 milimetara i cijela površina mora biti ujednačena.
U Pravilniku se ističe da sudija ili delegat utakmice UEFA mogu od domaćina zatražiti da smanji visinu trave za meč i treninge.
Zašto je ovakvo stanje?
Podgorička Budućnost, koji je korisnik ovog stadiona ocijenila je da je za stanje terena odgovorno gradsko preduzeće Sportski objekti.
Činjenica da revanš, sa ekipom CSKA Sofija 1948 u kvalifikacijama za Ligu konferencija, Budućnost nije odigrala na svom terenu za izvršnog direktora tog kluba Novaka Novakovića bila je poražavajuća.
“Prihvatili smo realnost da je podloga pod Goricom očajna i da tu fudbal ne može da se igra, a na taj način vodimo računa o zdravlju naših igrača. Nadam se da ćemo se brzo vratiti kući”, rekao je Novaković za RSE.
Loše stanje na terenu u gradskom preduzeću Sportski objekti, koji gazduju stadionom, pravdaju tropskim vrućinama i dotrajalim terenom.
“Davno je dostigao biološki maksimum, istekao mu je rok trajanja i potrebno je obezbijediti novi”, kazao je Aleksandar Vučković u saopštenju krajem jula.
On je kazao da je podloga stara deceniju, a da je rok svakog terena tri godine.
“Zatekli smo požutjeli teren prošlog ljeta”, rekao je Vučković.
Naveo je i da su angažovali profesora sa Biotehničkog fakulteta koji je procijenio da je teren obolio od raznih bolesti i da mu nema lijeka.
“A te bolesti posebno dolaze do izražaja ljeti, kada je temperatura u hladu 40 stepeni, a kada smo na terenu mjerili bila je 55”.
Zato su, dodaje, tražili promjenu kompletnog terena.
“Uvrstili smo to u strateški plan za period 2025 – 2030. Sve što se bude radilo do promjene terena je kao da šminkate mrtvaca”, zaključio je Vučković.
‘Sramota i poraz za sve navijače’
“Uvijek je vruće u Podgorici, nisu ove godine došle vrućine. Ima još jedan stadion u drugom dijelu grada pa nije uništen kao ovaj. Nije se vodilo računa i svako ko ima i najmanji travnjak to zna”, ocjenjuje Podgoričanin Vesko Vukčević.
Ljuti ga, kaže, što odgovorni neće da priznaju grešku već navode “bakteriološku neispravnost” kao uzrok.
“Kako travi da prođe rok? Nepojmljivo je. Ali ogromna šteta je napravljena i dozvolili su da nam se Evropa, a i svijet smije”, kaže sedamdesetogodišnji Vukčević.
Navodi da nikada nije propustio nijednu utakmicu podgoričke Budućnosti, niti reprezentacije.
“Osamdesetih godina izvještavao sam o sportskim događajima ali ovo čemu danas svjedočimo nikad nigdje nije zabilježeno”.
Kako je nekada bilo?
Vesko se prisjeća kako se nekada održavao teren.
“Kao da je bilo juče, sjećam se čovjeka koji je tada zalivao travu. Postojale su samo tri, četiri šahte odakle se uzimala voda. On je na leđima nosio i vukao teška crijeva. Da se trava ne bi oštetila nije ih spuštao direktno na nju već je postavljao veliku plastičnu tablu, a onda na nju polagao crijevo i potom zalivao teren”.
I tada je, kaže, podloga bila zdrava.
“Sada imaju sve uslove, mehanizaciju, prskalice, automatske sisteme za navodnjavanje. Pritom, ne igraju se prečesto utakmice i opet se dozvolila ovakva propast. Nečuveno”.
Gradski stadion izgrađen je 1947. godine i od tada je više puta rekonstruisan, posljednji put 2014.
Šta je rješenje?
I iz Fudbalskog saveza Crne Gore angažovali su eksperta koji je nakon inspekcije predložio zamjenu podloge na stadionu.
No, kako kažu, potrebna im je pomoć lokalnih samouprava i države.
A iz Vlade su za RSE rekli da stoje na raspolaganju kako bi se došlo do rješenja.
“Uradićemo sve što je u našoj nadležnosti na poboljšanju sportske infrastrukture u Crnoj Gori i tako sportskoj Evropi poslali najljepšu moguću sliku”, saopštili su iz Ministarstva sporta i mladih za RSE.
Ovaj resor je inicirao izgradnju novog, nacionalnog stadiona pošto stadion u Podgorici ima status gradskog.
“Smatramo da je ovo pravi momenat da svi u državi zajednički krenemo u realizaciju ovog kapitalnog projekta, kako bi reprezentacija konačno dobila svoj dom”, zaključili su iz Ministarstva.
Stadion pod Goricom je do sada bio jedini u Crnoj Gori kategorije 3 (tri) po UEFA kriterijumima, sa kapacitetom od 11.315 gledalaca.
Uprkos decenijskim obećanima svih vlasti nikada nije izgrađena istočna tribina ovog stadiona.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!